Волкова О.А.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут», Україна

Мультимедійні презентації в навчальному процесі

Мультимедійні презентації сьогодні є поширеним жанром публічного виступу, який використовується на конференціях і виставках, в навчальних закладах та організаціях. Наукові презентації дають можливість ознайомити учасників конференцій з результатами нових досліджень і досягнень у різних областях знань; в установах - представити досягнення організації або окремих її співробітників, ознайомити з планом роботи, різними заходами або рекламою певної продукції [3, с. 117]. У навчальних закладах викладачі використовують мультимедійні презентації для оптимізації процесу навчання на практичних заняттях і лекціях, а також готують студентів до участі в конференціях і до публічних виступів з мультимедійними презентаціями.

Презентація як мультимедійний засіб навчання, на відміну від вербальних методів викладу навчального матеріалу, дає можливість одночасно активувати декілька органів людини для сприйняття інформації. Передача інформації через різні органи сприйняття позитивно впливає на довготривалу пам'ять, наслідком чого є міцне засвоєння нових знань.

Медіа-компетентний викладач може розробляти уроки з поданням матеріалу в PowerPoint, враховуючи індивідуальні особливості і рівень знань своїх студентів. Тим самим, завдяки можливості зосередити увагу кожного студента на досліджуваному матеріалі, підвищується інтерес до прослуховування і вдосконалюється процес сприйняття інформації, що в цілому позитивно впливає на результативність навчання іноземній мові [2, с. 283].

У навчальному процесі при навчанні студентів іноземній мові мультимедійна презентація є частиною мультимедійного проекту, який включає підготовку і використання під час виступу слайдів в програмі PowerPoint. Виступ з презентацією матеріалу у вигляді слайд-шоу допомагає студентам подолати мовний бар'єр і набути впевненості в собі, створити менш стресову обстановку і усунути психологічні труднощі, які можуть виникнути при виступі з доповіддю на іноземній мові перед аудиторією [2, с. 281].

Презентація вимагає від студента ретельної підготовки, яка включає: 1) вибір теми; 2) підбір матеріалу; 3) обдумування і структурування доповіді; 4) підбір демонстраційно-наочних матеріалів; 5) проведення пробного репетиції виступу; 6) підготовка до відповідей на можливі запитання. [3, с. 118]

Пробна репетиція може проводитися в класі в маленьких групах. Однак, перед її проведенням викладач повинен чітко визначити і обговорити зі студентами критерії оцінювання презентації. [4, с. 351] Як правило, ці критерії частково збігаються з критеріями оцінювання усного мовлення і охоплюють три основних аспекти: якість змісту дослідженої теми, якість презентації цієї теми і використання мови, а саме:

·        Обґрунтованість і відповідність змісту доповіді поставленому завданню.

·        Зв'язність тексту доповіді, логічність і послідовність у викладі матеріалу і чітка структура.

·        Використання лексичних одиниць і граматичних конструкцій, що відповідають поставленому завданню і необхідному рівню володіння іноземною мовою.

·        Відповідність стилю доповіді поставленому завданню і правильний підбір лексичних одиниць, єдність стилю доповіді.

·        Правильна вимова і точне використання наголосу, ритму і інтонації під час усного виступу. [1, с. 22, 55].

Умовно презентацію можна розділити на дві частини: підготовлена доповідь і усне спілкування з аудиторією. Усні відповіді на питання показують вміння доповідача розуміти усне мовлення і швидко, спонтанно реагувати на питання. Таким чином, всі студенти беруть активну участь в уроці, виступаючи в ролі або активного слухача, або оратора.

Презентація займає важливе місце в розвитку усного мовлення студента. Формування грамотної усного мовлення іноземною мовою є багатокомпонентним процесом, що включає вміння правильно вимовляти фонеми і цілі фрази з відповідним наголосом та інтонацією, вміння висловлювати думки ясно і чітко. Крім того, грамотність усного мовлення визначається вмінням використовувати відповідний ситуації стиль викладу.

Таким чином, використання мультимедійних презентацій не тільки дозволяє зробити навчальний процес більш ефективним завдяки доступності інформації, більшої наочності навчання, психологічного комфорту і, як наслідок, підвищенню мотивації до навчання; але і допомагає організувати навчально-пізнавальну діяльність студентів на якісно новому рівні, максимально наблизивши їх навчальну діяльність до реальних професійних умов, якісно підготувавши їх до виступу на наукових конференціях і виставках, що проводяться англійською мовою.

Література:

1.     Програма з англійської мови для професійного спілкування. Колектив авторів: Г.Є.Бакаєва, О.А.Борисенко, І.І.Зуєнок, В.О.Іваніщева, Л.Й.Клименко, Т.І.Козимирська, С.І.Кострицька, Т.І.Скрипник, Н.Ю.Тодорова, А.О.Ходцева. – К.: Ленвіт, 2005 – 119 с.

2.     Хлызова Н.Ю. Мультимедиа и их возможности в организации процесса обучения студентов английскому языку // Педагогическая теория, эксперимент, практика / Ред. Т.А.Стефановская. Иркутск: Изд-во Иркут. Ин-та повыш. квалиф. работ.  образования, 2008. С.275-286.

3.     Шевчук С.В. Ділове мовлення для державних службовців: Навч. Посібник – 4-те вид., виправ. І доповн. – К.: Алерта, 2012. – 428 с.