Гусарова О.В., Ружинська Л.І.

Національний технічний університет України „КПІ”

 

ОСНОВНІ ВІТАМІНИ І ЇХ СУЧАСНА КЛАСИФІКАЦІЯ

 

Одним з найбільших досягнень біохімії минулого століття було відкриття вітамінів і наступне вивчення їхніх властивостей. Вітаміни абсолютно необхідні для нормального росту і розвитку організму, повноцінного функціонування і своєчасного поновлення всіх органів і тканин, ефективного здійснення обміну речовин.

Вітаміни – це природні біологічно активні сполуки, різні за хімічною структурою та механізмом біологічної дії, які відіграють специфічну роль в клітинному обміні у надзвичайно малих концентраціях [1].

До нинішнього часу вивчено понад 20 вітамінів і вітаміноподібних речовин, дефіцит чи відсутність яких призводить до значних порушень у функціонуванні організму. Незамінними для людини, за визначенням фахівців, є лише 13 із них.

Існує дві головні групи вітамінів – жиророзчинні, які розчиняються у жирах або органічних розчинниках, і водорозчинні, які добре розчиняються у воді.

Жиророзчинні вітаміни — група природних біосинтетично споріднених сполук. Ці сполуки нездатні розчинятися у воді, яка складає біля 80 % маси живої тканини, тому виключне значення для протікання процесів засвоєння, транспорту та реалізації біологічної дії цієї групи сполук мають специфічні для кожного вітаміну вітамінозв'язуючі білки, які беруть участь у "солюбілізації" (розчиненні) у водній фазі внутрішньоклітинного середовища жиророзчинних вітамінів. Група складається з чотирьох вітамінів.

Водорозчинні вітаміни відрізняються від жиророзчинних не тільки високою здатністю розчинятися у воді (гідрофільністю), але й значно вищою швидкістю обміну. Ці вітаміни, як правило, не накопичуються в організмі у великих кількостях. Група складається з дев’яти вітамінів, вісім з яких відносяться до комплексу В вітамінів, дев’ятий вітамін – аскорбінова кислота – стоїть окремо.

Подамо узагальнену сучасну класифікацію основних, незамінних для людини, вітамінів на рисунку 1, [1,2].

 

 

Рисунок 1 – Класифікація вітамінів

 

Організм людини і більшості тварин нездатний синтезувати вище наведені вітаміни, і вони мають надходити до організму з їжею, тобто є для нього екзогенними.

Роль вітамінів у життєдіяльності людини можна порівняти з повітрям: коли ми дихаємо, ми не помічаємо його, але спробуй, забери у людини повітря – і вона відчує, яке це благо – дихати. Через відсутність окремих вітамінів у раціоні людини виникають серйозні проблеми зі здоров’ям..

У чому ж причина такої життєвої необхідності вітамінів, яка знайшла відображення в самій назві цих сполук ("віта" - з латинської "життя")? Зараз вже добре розшифровано механізм дії більшості вітамінів. Справа в тому, що в основі життєвих процесів, які відбуваються в нашому організмі, від звичайного травлення їжі та її засвоєння до зародження життя і вищої нервової і психічної діяльності, лежить велика кількість складних біохімічних перетворень. Ці перетворення відбуваються за допомогою спеціальних ферментних білків. Але ферменти не виявляють свою каталітичну активність у відсутності так званих "коферментів". Роль більшості вітамінів і полягає в тому, що вони є попередниками в синтезі біологічно активних сполук, які входять до активних центрів певних ферментів як коферменти.

Самі коферменти без білків, а також без кофакторів, до яких, зокрема, відносяться певні мікро- та макроелементи, також не можуть виконувати своє біохімічне призначення. Тому вітаміни слід розглядати як дуже важливі і необхідні компоненти харчування, але останнє має бути повноцінним, тобто включати у  певній кількості білки,  жири, вуглеводи,  мікро- та  макроелементи [1].

 

Література:

1. Пархоменко Ю.М., Донченко Г.В. Вітаміни в здоров’ї людини. – Київ: Академперіодика, 2006. – 182 с., 3 с. іл.

2. Уэбб Ф. Биохимическая технология и микробиологический синтез. – Москва: Медицина, 1969. – 600 с.