Ткачук Ганна Юріївна

Житомирський державний технологічний університет

Секція: Економічні науки

Підсекція: 12. Економіка сільського господарства

Регіональна концепція підвищення конкурентоспроможності малих підприємств агробізнесу Житомирщини

Реалізація курсу держави, що спрямована на забезпечення конкурентоспроможності національної економіки неможлива без забезпечення конкурентоспроможності кожного з її регіонів, що в свою чергу залежить від конкурентоспроможності окремих суб’єктів господарювання.

Під конкурентоспроможністю регіону розуміємо можливість забезпечення відповідних умов для стабільного підвищення ефективності регіонального виробництва товарів та послуг, швидкого адаптування до змін кон’юнктури ринку на основі використання регіональних конкурентних переваг та досягнення кращих, ніж у регіонів-конкурентів, соціально-економічних параметрів розвитку.

Проблеми забезпечення конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств наразі є одними із найпріоритетних та найважливіших, і потребують виявлення негайних конструктивних шляхів вирішення на державному та регіональному рівнях. Адже основною метою діяльності галузі є виробництво продовольства та забезпечення продовольчої безпеки держави. Від її розвитку залежить стабільність сільськогосподарського виробництва та насиченість ринку продукцією.

Сучасний стан конкурентоспроможності малих сільськогосподарських підприємств Житомирщини свідчить про наявність проблем наступного характеру:

-  обмеженість власних коштів та можливостей доступу до фінансових ресурсів, труднощі в одержанні яких зумовлені великими сумами боргів за попередні кредити та відсутністю майна під заставу;

-  недостатність рівня підтримки розвитку малих підприємств агробізнесу місцевими органами влади за рахунок коштів місцевих бюджетів;

-  застарілість та зношеність технологічного парку зокрема та основних фондів в цілому;

-  збитковість значної частини малих сільськогосподарських підприємств;

-  недостатність рівня забезпеченості об’єктами інфраструктури (особливо у сільській місцевості);

-  неповнота використання внутрішніх резервів та можливостей щодо інтеграції виробників сільськогосподарської продукції та підприємств, що її перероблюють;

-  недостатність ефективності залучення інвестиційних коштів в галузь, в першу чергу, через специфіку виробничого процесу сільськогосподарської продукції.

Для вирішення вищезазначених питань та проблем розвитку малих підприємств агробізнесу Житомирщини нами пропонується розроблення регіональної концепції підвищення конкурентоспроможності підприємств. Вона має орієнтуватися на забезпечення економічного зростання регіону і повинна за будь-якого впливу внутрішніх та зовнішніх чинників утримувати його високу соціально-економічну динаміку.

Головною метою концепції має бути вдосконалення організаційно-економічної основи функціонування малих аграрних підприємств Житомирщини для забезпечення їх стійкого та динамічного економічного зростання, підвищення конкурентоспроможності.

Через створену призму, розв’язання вищеперелічених проблем має розглядатися з точки зору винайдення адекватних напрямків створення конкурентного середовища серед виробників сільськогосподарської продукції на державному та регіональному рівнях.

На державному рівні необіхним є: проведення демонополізації виробників і постачальників сировинних ресурсів, у т.ч. енергетичних; створення сприятливих умов доступу малих підприємств на вітчизняні товарні та сировинні ринки; стимулювання комерційних кредитно-фінансових установ на надання довгострокових кредитів малим підприємствам аграрної сфери; вдосконалення чинного законодавства в сфері захисту вітчизняних ринків від неякісної продукції іноземних виробників та недобросовісної конкуренції; розробка та впровадження заходів щодо виведення економіки із тіньового сектора; створення сприятливого інвестиційного клімату в державі з метою залучення іноземних інвесторів.

Розвиток ринкової конкуренції та насиченість ринку конкурентоспроможною сільськогосподарською продукцією, вимагає від держави активного використання ще досі незадіяних економічних інструментів та важелів.

На регіональному рівні доцільно вирішувати питання щодо: забезпечення належного рівня фінансування; кошти, що були передбачені для розвитку малого бізнесу на Житомирщині за останні роки у більшій своїй частині не находили на підприємство, а проїдалися державним апаратом; підвищення ефективності виконання державних програм в галузі підтримки розвитку малого бізнесу регіону; втілення державних програм та забезпечення ефективної взаємодії підприємців та органів державного самоврядування передбачає створення громадських організацій, які будуть посередниками між урядом і бізнесом, і зможуть опосередковано впливати на управління економікою регіону; сприяння вертикальній та горизонтальній інтеграції аграрних підприємств у невеликі виробничі комплекси (кластери), що сприятиме всебічному розвитку виробничих і економічних зв’язків між галузями і підприємствами, які пов’язані між собою, технологічно й об’єктивно орієнтовані на поєднання їх матеріальних інтересів у процесі виробництва і реалізації кінцевої продукції із сільськогосподарської сировини; взаємодії органів місцевого самоврядування та малих підприємств, що передбачає, з одного боку, підтримку органами місцевого самоврядування розвитку та зміцнення малих підприємств, а з іншого – можливість малих підприємств впливати на формування місцевого законодавства, пріоритетними завданнями якого будуть питання створення додаткових робочих місць, нових підприємств та залучення інвестицій; зростання конкуренції між господарюючими суб’єктами, що сприятиме підвищенню ефективності їхньої діяльності.

Таким чином, на регіональному рівні повинні знайти свою конкретизацію державні програми, необхідно розробити власні програми сприяння розвитку конкуренції та механізми їх реалізації, при цьому врахувати територіальні особливості сировинного та виробничого потенціалу, рівня соціально-економічного розвитку, потреби споживачів.

На рівні підприємств провідними повинні бути питання розробки стратегії щодо підвищення конкурентоспроможності продукції та завоювання нових ринків збуту.

Таким чином очікуваним результатом від проведення цих заходів має бути: збільшення кількості малих сільськогосподарських підприємств; створення додаткових робочих місць та перспективних професій; збільшення питомої ваги реалізованої продукції малими підприємствами агробізнесу; досягнення позитивного фінансового результату від господарської діяльності малими сільгосппідприємствами; розширення та розвиток матеріально-технічної бази; зростання конкурентоспроможності продукції рослинництва та тваринництва, за рахунок поліпшення її якісних параметрів; вдосконалення та розширення діючої інфраструктури підтримки малого бізнесу.