Амірсеідова Л.М.

Київська академія муніципального управління

Оцінювання інвестиційної привабливості АПК України

 

Одним з принципових моментів управління інвестиційною привабливістю АПК є обґрунтування та вибір методу її оцінювання. Оцінювання інвестиційної привабливості АПК – це сукупність етапів (операцій), що дозволяють кількісно визначити рівень привабливості для інвестора.

Цілі і завдання оцінювання інвестиційної привабливості є такі: дослідження поточних (перспективних) вимог; доведення власної інвестиційної привабливості; встановлення рейтингу оцінюваного суб‘єкта господарювання на ринку відносно конкурентів в процесі отримання інвестицій; розробка заходів з підвищення рівня інвестиційної привабливості АПК; аналізування динаміки її рівня; формування стратегії розвитку АПК; визначення доцільності санації / ліквідації АПК; вибір варіанта інвестиційного проекту та встановлення основних напрямів його реалізації; вибір джерела інвестицій та типу інвестора.

Під час оцінки інвестиційної привабливості АПК до її складових обов‘язково мають бути включені такі, що характеризують ступінь привабливості для конкретного інвестора її територіально-галузевої приналежності. Ці складові можна назвати складовими непрямого впливу, тому що, по-перше, їхня взаємодія з АПК є нерівноправною, а, по-друге, не кожний інвестор буде вважати їхній вплив істотним для визначення інвестиційної привабливості певної АПК. Ці складові непрямого впливу віднесемо до макроекономічного рівня її оцінки.

До іншої групи складових, які справляють прямий вплив на результат визнання АПК інвестиційно-привабливим, належать ті, за допомогою яких можна безпосередньо оцінити привабливість самого АПК, виходячи з комплексної оцінки сукупності окремих функціональних сфер його діяльності, а також такі, що дозволяють оцінити напрями і перспективи змін у діяльності аналізованого АПК у випадку отримання ним потрібних. Ці складові прямого впливу віднесемо до мікроекономічного рівня оцінки інвестиційної привабливості АПК.

Загалом, оцінювання інвестиційної привабливості – це процес, який складається із сукупності операцій, що дозволяють кількісно визначити рівень інвестиційної привабливості цієї структури. Обумовлена цілями та завданнями методологія оцінювання такого рівня включає: встановлення системи показників інвестиційної привабливості АПК; обґрунтування методу, точності та засобів визначення значень показників цієї системи; встановлення їх граничних значень; формування бази для порівняння; вибору видів інвестицій у АПК; визначення методів оцінювання рівня інвестиційної привабливості АПК та способу подання результатів оцінки.

Складові оцінки на макроекономічному рівні: 1) оцінювання інвестиційної привабливості країни, до якої належить АПК: політичних; економічних; правових; соціально-культурних; інфраструктурних; 2) оцінювання інвестиційної привабливості регіону певної країни, до якого належить АПК.

Методи, запропоновані вітчизняними фахівцями для оцінювання інвестиційної привабливості регіонів, можна диференціювати за рядом критеріїв: повнотою і системністю, пріоритетами формування груп показників оцінки; способами отримання комплексних показників; застосуванням експертних оцінок для встановлення вагомостей показників; врахуванням динаміки значень показників оцінки; введенням коефіцієнта, що враховує різну кількість показників; за перевіркою на кореляцію отриманих результатів оцінки; наданням практичних рекомендацій для інвесторів.

Однією з найважливіших проблем розробки методу оцінювання інвестиційної привабливості АПК є формування груп показників. Деякі показники дають лише кількісну оцінку ситуації, тоді як доцільнішою буде вартісна оцінка. Одночасне введення до системи кількох однакових показників для імітації врахування динаміки їх зміни не може бути виправданим і повинно бути замінене на поправковий динамічний коефіцієнт для кожного з показників оцінки.

В результаті аналізу методів оцінювання інвестиційної привабливості регіонів можна зробити висновок, що жодний з них не відповідає усім вищевказаним критеріям одночасно, а отже, кожний з них вимагає доопрацювання. Така диференціація методів оцінювання інвестиційної привабливості АПК дозволяє сформулювати певні рекомендації для покращання цих методів і розробки оптимального методу:

-         групи показників оцінки мають формувати цілісну систему з чіткими і прозорими для користувача пріоритетами;

-         спосіб отримання комплексного показника оцінки не повинен бути дуже складним для користувача даного методу;

-         для елімінування впливу величини окремих показників оцінювання на комплексний результат варто використати різні способи нормування (або стандартизації) одиничних показників оцінки;

-         застосування експертних оцінок для встановлення вагомостей показників має бути зведено до мінімуму для зменшення суб‘єктивності отриманих результатів;

-         значення показників оцінки мають дозволяти інвестору врахувати їх динаміку;

-         вплив значної різниці у кількості показників у групах оцінки на її комплексний результат має бути компенсований або елімінований;

-         обов‘язковою умовою визнання методу ефективним має бути перевірка кореляції отриманих за його допомогою результатів оцінки інвестиційної привабливості регіонів з фактично привабленими в них інвестиціями;

-         потреба у наданні практичних рекомендацій для інвесторів.

Для отримання комплексної оцінки інвестиційної привабливості АПК можуть бути використані такі методи: підсумовування зважених комплексних оцінок груп показників; узагальнення рейтингів за окремими групами показників з урахуванням їх пріоритетності для інвестора; об‘єднання попередньо нормованих різними способами комплексних оцінок груп показників тощо.