Економічні науки/7. Облік і аудит

Матвєєва Н.В.

студентка

Криворізького економічного інституту ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

Проблеми розвитку теорії системи бухгалтерського обліку з метою стратегічного управління підприємством

 

Із запровадженням реальних ринкових відносин в економіці України цілком закономірно постала проблема формування для потреб управління інформаційної системи, яка б якнайповніше відповідала його цілям та основним завданням. Звичайно, на рівні господарюючих суб'єктів основною інформаційною базою є бухгалтерський облік.

Слід наголосити, що бухгалтерський облік у всіх його різноманітних проявах прийнято визначати саме як систему, підрозділяючи її на основні види або компоненти. З розвитком інтеграційних процесів у вітчизняній теорії бухгалтерського обліку з’явилась західна класифікація, яка дозволяє говорити про наступну структуру системи бухгалтерського обліку: фінансовий, управлінський та податковий підсистеми обліку.

Проте, навіть такий склад системи бухгалтерського обліку в нових умовах господарювання не здатний задовольнити інформаційні потреби підприємства. Так, згідно твердження представників Гарвардської школи бізнесу Р. Каплана та Т. Джонсона, навіть традиційний управлінський облік, який від початку був створений для потреб управління, не створює для керівного персоналу повної картини ситуації, необхідної для прийняття управлінських рішень [2].

Вихід з глибокої економічної кризи, початок економічного зростання, позиціювання підприємств на ринку, його перерозподіл вимушує управлінців  приймати рішення не тільки на основі внутрішньої, а й зовнішньої інформації середовища бізнесу. При цьому виникає необхідність узгоджувати ці рішення як з точки зору тактичної переваги, так і стратегічної перспективи, реалізувати ефективні стратегії, що сприяють балансуванню відносин між організацією та зовнішнім середовищем, а також досягненню встановлених цілей. Тобто, закономірною є поява нової облікової системи – бухгалтерського обліку з метою стратегічного управління підприємством [5].

Не можна погодитись з думкою деяких вчених, які відстоюють ідею створення на підприємстві так званого «стратегічного обліку» як окремої інформаційної системи. На нашу думку, облікова система – одна, її не можна розділяти, чи створювати для неї певні надбудови. Інша справа – змусити цю систему «грати за новими правилами», тобто використовувати нові інструменти, які дадуть змогу зібрати інформацію для цілей стратегічного управління. Ці інструменти, до яких належать система збалансованих показників, детально розглядають в свій книзі російські вчені О. Ніколаєва та О. Алексєєва [6].

В системі бухгалтерського обліку з метою стратегічного управління власне бухгалтерський облік не втрачає жодної зі своїх функцій. В зв’язку з цим відпадає проблема неузгодженості стандартних канонічних засад бухгалтерського обліку, таких як принцип повноти обліку, рахунків і подвійного запису, фіксування вже здійснених фактів господарської діяльності. Всі ці принципи продовжують ефективно діяти в рамках традиційного бухгалтерського обліку. Проте поряд з ним виникають і тісно з ним взаємодіють облікові системи для фіксування, обробки і використання інформації із зовнішніх джерел, яка є приблизною, швидко змінюваною, проте все ж необхідна для обґрунтованого тактичного та стратегічного управління [1].

Однією з переваг системи бухгалтерського обліку з метою стратегічного управління підприємством є те, що існує можливість обліковувати інформацію не лише фінансового характеру, а й нефінансові показники, які, проте, не менш важливі для ухвалення та контролю над реалізацією стратегічних управлінських рішень. Ці показники містять як інформацію із зовнішнього бізнес - середовища підприємства, так і внутрішні дані про підприємство, які раніше не могли знайти вираження у фінансових показниках, а тепер подаються в контексті важливості їх впливу на перспективу діяльності підприємства незалежно від форми.

Як аргумент на користь вищесказаного, приведемо думку С. Голова: "Результатом некомплексного та непослідовного реформування стала обмеженість бухгалтерського обліку, що полягає насамперед в абсолютизації грошового вимірника та подвійного запису, загальноприйнятих принципів обліку. Сучасна економіка потребує такої системи бухгалтерського обліку, яка б не обмежувалася грошовими вимірниками, системою рахунків, подвійним записом і реєстрацією лише минулого" [3].

Саме такі функції і дозволяє реалізувати система бухгалтерського одліку з метою стратегічного управління підприємством. В поєднанні з новітніми комп’ютерно – інформаційними технологіями вона здатна піднести управління підприємством на якісно новий виток розвитку та відкрити нові можливості перед українськими підприємствами.

 

Література:

1. Бутинець Ф. Ще раз про бухгалтерський облік як науку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2005.-№ 10. – С. 20 – 29.

2. Гуцай люк З. Прогнозний (стратегічний) облік і сучасні проблеми розвитку теорії бухгалтерського обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006.-№ 2. – С. 14 – 19.

3. Голов С. Бухгалтерский учет: воспоминания о будущем // Бухгалтерия. - 2005. - № 29 (652). - С. 11.

4. Івахненков С. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми і виклики // Бухгалтерський облік і аудит.-2006.-№4. – С. 52 -58.

5. Кит Уорд. Стратегический управленческий учет / Перевод с англ. – М.: ЗАО «Олимп - бизнес», 2002.- 448с.

6. Николаева О.Е., Алексеева О.В. Стратегический управленческий учет. Научно-методическое издание. М.  2003.- 304 с.