Економічні науки 15. Державне регулювання економіки

Віхорева Н.І.

Донецькій національній університет економіки і торгівлі імені М.І. Туган-Барановского, Україна

Мотиваційна система у трансформаційній економіці

Будь-яка сфера економічної діяльності передбачає на­явність у ній людини, суб'єктивного чинника. Саме людина прий­має рішення щодо спрямування, використання і застосування ресурсів, розширення чи скорочення обсягів виробництва. Люди­на є центральною і головною ланкою та революціонізуючою складовою усього суспільного виробництва. Від її дій залежить результативність будь-якого підрозділу та економіки в цілому.

Для спрямування дій людини в певному напрямі важливо зна­ти, що спонукає її до діяльності, які мотиви лежать в основі її дій. Виходячи з цього можна створити умови, за яких вся мотивацій­на система спрямовується на розвиток економіки та її складових.

Однією зі структурних ланок мотиваційної системи є потреби. Саме потреби є визначальним джерелом мотивації. Завдяки задоволенню потреб здійснюється поповнення життєвої енергії людини та формуються стимули її вдосконалення як необхідної умови подальшого розвитку економіки. Залежно від орієн­тації на задоволення конкретної складової потреб формуються мотиви діяльності.

Норми поведінки людини як соціальної складової формуються під впливом її уявлення щодо цінностей, їх ролі та значення у процесі життєдіяльності й життєзабезпечення. Спрямованість людей на матеріальні й духовні цінності слугує орієнтиром їх су­спільної поведінки, формує систему відносин і разом з тим є ос­новою мотиваційної поведінки. Під мотивом розуміють причини поведінки людини, внаслідок яких вона приймає рішення з приводу власних дій.

На сучасному етапі розвитку в умовах трансформа­ційних процесів, які відбуваються в Україні, суспільне визнання діяльності людини, або її мотиви престижу, мають грошову фор­му вираження і виступають як стимули. Можна сказати, що мо­тиви є внутрішньою складовою поведінки людини, а стимули є тіш зовнішнім чинником, який формує мотиви. Як мотиви, так і стимули мають переважно матеріальну основу і походять від по­треб, хоча самі потреби у процесі розвитку суспільства і досяг­нення успіхів у життєзабезпеченні мають тенденцію до видозміни в напрямі суспільного визнання, проте останнє теж має мате­ріальну основу, яка трансформується у форму грошового багат­ства [1].

Мотиваційна система повинна контролюватися суспільст­вом, яке через інститут соціальної справедливості корегує взаємодію складових системи інтересів, рівень задоволення по­треб відповідно до суспільно значущої діяльності особи. Вона структурується через єдність і взаємодію таких її складових, як: по­треби, стимули, інтереси, кожний з яких має свою власну струк­туру і по-різному сприймаються людьми залежно від їх соціаль­ного статусу, функціональних обов'язків та психофізичного стану.

Сформована у процесі трансформації система виробничих відносин передбачає формування власної соціальної структури су­спільства. Кожна соціальна група, залежно від її місця і суспільної ваги щодо участі у створенні й привласненні суспільного багат­ства, форм життєдіяльності і умов життєзабезпечення, має власні інтереси і керується власною мотивацією дій. Соціальне розша­рування населення не може не впливати на пріоритети в мотивах діяльності та на структуру самих мотивів. Ніхто не стане запере­чувати, що мотиви діяльності власника підприємства або волода­ря контрольного пакета акцій в акціонерній компанії відрізня­ються від мотивів поведінки менеджерів, а тим більше від найманих працівників, так само як відрізняється ієрархія потреб останніх та механізми їх задоволення. Проте реалізація інтересів однієї соціальної групи не повинна бути на заваді реалізації інте­ресів іншої соціальної групи.

Для працівників найманої праці, єдиним джерелом існування яких є заробітна плата, головним мотивом діяльності є її максимізація. Мотивом діяльності власника підприємства є максимізація прибутку. Праця — це ресурс, який підприємець залучає поряд з іншими ресурсами для досягнення мети. Тому чим вищий рівень заробітної плати, тим нижчий рівень прибутковості під­приємця. Разом з тим мінімізація заробітної плати зменшує купі­вельну спроможність населення, що стає на заваді реалізації при­бутку і подальшого розвитку виробництва. Ця суперечність розв'язується державними структурами через механізми реаліза­ції принципів соціальної справедливості.

Справедлива винагорода є основним мотивом діяльності лю­дей праці, але важливе значення поряд із цим має й результатив­на праця. Праця, яка приносить повагу і задоволення разом із ви­нагородою,  є також ефективною системою  мотивацій  людей  праці [2].

Таким чином, на сучасному етапі розвитку економіки головною рушійною і революціонізуючою силою залишається праця. Створення ефек­тивної економіки неможливе без працівників, орієнтованих на максимальні досягнення у праці та зацікавлених у кінцевих ре­зультатах виробничої діяльності. Для спрямування поведінки економічних агентів в умовах рин­кової саморегуляції велике значення має мотиваційна си­стема суспільства, яка є складовою економічної системи і трансформується разом із нею. Складовими мотиваційної системи є потреби, цінності, інтереси та стимули, які визначають поведінку в умовах панування приватно-капіталістичних економічних від­носин. Мотиви мають індивідуальний характер, опосередкову­ються соціальним статусом та інституціональним середовищем, в якому перебуває людина. Також необхідно запровадити сучасні форми й системи винагороди на підприємствах разом з дієвою соціальною політикою держави, орієнтованою на захист найманих працівників та створення сприятливих умов для розвит­ку бізнесу.

 

Література:

1.     Трансформаційна економіка: Навчальний посібник / В.С. Савчук, Ю.К.Зайцева, І.Й. Малий та ін.; За ред. В.С, Савчука. – К.: КНЕУ, 2006.

2.     Интернет портал для управленцев // http://www.management.com.ua/