УДК 658 : 622 . 0112

Зінченко О.А.

Криворізький технічний університет

Стратегія планування прибутку підприємства як складова політики підвищення його конкурентоспроможності

В умовах активізації процесів європейської інтеграції прибуток є однією із найважливіших економічних категорій, що забезпечує розширене відтворення на засадах самофінансування; підвищує конкурентоспроможність підприємства; сприяє розвитку науково-технічного прогресу, матеріальної бази, усіх форм інвестування і є основною стратегічною метою і умовою функціонування підприємства в ринковій економіці; є джерелом сплати податків та забезпечує об’єднання інтересів держави, підприємства, працівників, власників.

Стратегічна перспектива розвитку підприємств є об’єктом дослідження вчених та практиків. При цьому доцільно використовувати методи стратегічного управління.

Розробка стратегії підприємства та її дотримання є важливою передумовою досягнення позитивних результатів діяльності підприємства. При цьому необхідно використовувати систему методів стратегічного управління, метою яких буде підвищення ефективності діяльності підприємства. Стратегічне планування – це одна з основних функцій управління підприємством. Планування є первинним етапом управління. Планування є перманентним процесом, що здійснюється впродовж всього процесу управління. При цьому в процесі стратегічного планування з урахуванням специфічних вимог ринку визначаються та обґрунтовуються основні напрямки, цілі, умови та структура розвитку виробництва, складається стратегічний план та бізнес - план.

У роботі [1, с27] автор відзначає, що «стратегічне планування як явище та процес передбачення майбутнього та підготовки до майбутнього трактується достатньо широко: як інтегральний процес підготовки та прийняття рішень відповідного типу, як формулювання цілей та визначення шляхів їх досягнення, як забезпечення підготовленості підприємства до конкурентної боротьби на ринках тощо.» Сам автор визначає стратегічне планування як «адаптивний процес, за допомогою якого здійснюється регулярна розробка та корекція системи достатньо формалізованих планів, перегляд змісту заходів по їх виконанню на базі безперервного контролю та оцінки змін, що здійснюються ззовні та зсередини підприємства. Стратегічне планування охоплює систему довго-, середньо- та короткотермінових планів, проектів та програм, але головний змістовний аспект при цьому робиться на довготермінові цілі та стратегії їх досягнення» [1,с.27].

Стратегічне планування прибутку включає в себе детальний аналіз зовнішніх та внутрішніх факторів, що мають вплив на економічну ефективність підприємства і на основі цього аналізу розробку алгоритму функціонування та розвитку підприємства в майбутньому з метою досягнення оптимального співвідношення «прибуток - ризик». Важливим етапом стратегії планування прибутку є зважена оцінка конкурентоспроможності як підприємства, так і його конкурентів. При цьому повинні враховуватись та порівнюватись  особливості розвитку підприємства та його конкурентів, їх регіональні та галузеві особливості на різних рівнях.

В сучасних  економічних умовах, коли Україна входить до Європейського торгівельного простору,  конкурентоспроможність є  основою  довготривалого і ефективного бізнесу, що надає впевненість у майбутніх успіхах кожного суб’єкта підприємницької діяльності. В ринкових умовах господарювання право на існування мають тільки  конкурентоспроможні підприємства. Конкурентоспроможність представляє собою одну з базових економічних категорій, яка визначає спроможність підприємства адаптуватись до зовнішніх умов функціонування з досягненням максимальної ефективності. Конкурентоспроможність – це єдиний шлях будь - якого підприємства до стабільного, ефективного, перспективного і соціально захищеного свого розвитку. Інноватизація,  якість прибутку і конкурентоспроможність підприємств та їх структурних підрозділів є взаємопов’язаними і взаємозалежними чинниками. Зростання рівня інноваційного розвитку є передумовою збільшення прибутку та головним напрямком підвищення конкурентоспроможності, а підвищення конкурентоспроможності, у свою чергу, є важливою умовою для формування фінансових джерел реалізації нових інноваційних проектів на підприємствах.

При розробці стратегії планування прибутку необхідно враховувати, що із макроекономічних чинників вплив на рівень прибутку підприємства та його конкурентні позиції мають: соціально – демографічні умови, характер державного регулювання економіки, кон’юнктура світового ринку відповідного виду продукції, рівень платоспроможного попиту населення тощо. На мезорівні вплив на рівень прибутку підприємства мають наступні чинники: основні економічні , технічні характеристики та структура галузі, у якій функціонує підприємство, питома вага продукції галузі у народногосподарських та міжнародних показниках, стан внутрішнього конкурентного середовища у галузі, роль і місце підприємства у діяльності відповідної галузі. На мікрорівні  у процесі стратегічного планування прибутку  необхідно враховувати якість та ціну продукції (робіт, послуг), інноватизацію виробництва та підприємства в цілому, асортимент продукції та його відповідність вимогам ринку, кваліфікацію та рівень мотивації працівників, фінансово - економічний стан підприємства тощо.

Окремо потрібно закцентувати увагу на прямому взаємозв’язку та взаємозалежності таких економічних категорій, як інноватизація, якість прибутку і конкурентоспроможність підприємства. Слід відмітити, що поняття інноватизація виробництва  запропоноване нами в попередніх дослідженнях  і представляє собою «постійний процес залучення і впровадження інновацій в виробництво, який є комплексним, системним і базується на  якісних змінах в продуктивних силах і в виробничих відносинах, що забезпечують поточне і перспективне зростання конкурентоспроможності підприємства і підвищення його економічної ефективності»[2, с.77].

Велика увага при розробці стратегії планування прибутку сучасних підприємств приділяється показникам, що враховують величину прибутку. Однак, розробка стратегії планування прибутку підприємства, на нашу думку, повинна базуватись на використанні системи показників, що спрямовані на оцінку не тільки величини, але й  якості прибутку. Якість прибутку відображається, насамперед, в організаційно - технічному та технологічному потенціалах підприємства,  рівні кваліфікації кадрів, розвинутій системі соціально - економічних відносин, оптимальності  використання всіх виробничих ресурсів. Необхідно розробити систему планування, яка б враховувала тісний взаємозв’язок показників, що характеризують інноватизацію підприємства, якість прибутку, конкурентоспроможність підприємства, відображений на рис.1.

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Взаємозв’язок показників, що характеризують інноватизацію підприємства, якість прибутку, конкурентоспроможність підприємства

 

Отже, формування стратегічного плану прибутку є необхідним і обов'язковим, оскільки за допомогою складення такого плану керівництво підприємства має можливість оцінити своє зовнішнє та внутрішнє середовище, визначити сильні і слабкі сторони своєї майбутньої діяльності, проаналізувати діяльність конкурентів та оцінити конкурентоспроможність своєї продукції, оптимально розподілити свої фінансові ресурси. Він є основою підвищення конкурентоспроможності підприємства.  Нами у роботі запропоноване використання стратегії планування прибутку, яка б враховувала не тільки кількісні, але й якісні показники прибутку, а також відображала тісний взаємозв’язок та взаємозалежність інноватизації підприємства, якості прибутку та конкурентоспроможності підприємства.

Список використаних джерел

1.Щелкунов В.І. Ділові стратегії та менеджмент України ХХІ століття.-К.-Наукова думка, 2002.-415с.,

2.Турило А.М., Зінченко О.А.  Інноваціїсутність і теоретичні характеристики// Актуальні проблеми економіки. - 2005. - №5. - С.76-79.