аспірант Рудаков О. М.

Українська державна академія залізничного транспорту м. Харків

Корпоративні науково-інформаційні центри як основа інноваційного розвитку

Основними чинниками, які обумовлюють недостатній розвиток інноваційної діяльності підприємств, є: недосконалість законодавства в частині стимулювання державою науково-технологічної та інноваційної діяльності; відсутність сформованої інноваційної інфраструктури, яка із залученням промислового, банківського капіталу поєднувала б ланки «наука» - «виробництво»; відсутність системи пільгового оподаткування підприємств, які займаються впровадженням інновацій; наявність високого ризику залучення інвестицій до сфери високотехнологічного виробництва; слабкий розвиток малого та середнього інноваційного підприємництва як провідника інноваційного продукту до масового виробництва.

Якщо звернутися до думки вчених і політиків, щодо створення інноваційних структур, простежується тенденція їх регіонального статусу. На нашу думку, більш доцільним було б створення науково-інформаційних центрів (НІЦ) на базі корпоративних структур.

Дефіцит фахівців з поглибленим знанням технологій стає серйозною перешкодою впровадженню нових розробок на підприємствах. Необхідно звернути увагу на причини, які визначають доцільність створення саме корпоративних НІЦ, серед яких: зростання вартості розробок і досліджень, що стає перешкодою можливості проведення самостійних НДДКР окремими підприємствами; зростання ризику, який пов’язаний з новими розробками в галузі «високих технологій»; поглиблення суміжного характеру НДДКР та розширення можливості багатогалузевого застосування їх результатів; необхідність одночасного застосування декількох напрямів дослідження для створення продукту, що не під силу окремим підприємствам; наявність ситуації, коли нова технологія, яка розроблена даним підприємством, може бути використана в інших напрямках діяльності поза його спеціалізації чи, навпаки, необхідна технологія чи продукт можуть бути розроблені іншим підприємством.

Функції НІЦ автор бачить у: сприянні реалізації інноваційної стратегії корпоративної структури, яка є складовою стратегії підвищення її конкурентоспроможності; організації заходів щодо створення інноваційних систем; створенні науково-інформаційної системи; наданні консультаційних і інформаційних послуг; супроводженні виробничого процесу підприємств корпоративної структури; посередництві та експертизі трансферів технологій; здійсненні навчання і перепідготовки персоналу підприємств згідно вимог ринку; створенні виробничої науково-навчальної бази для студентства, з метою підготовки висококваліфікованих молодих кадрів на перспективу; стимулюванні авторських винаходів, наукових відкриттів, залученні до цього процесу робітників підприємств.

До складу НІЦ пропонується включити відділи, які відображені на рисунку.

Основні функції навчальних центрів пропонується визначити у наступному:

-       навчання персоналу підприємства, з метою поглиблення університетської освіти, надання спеціальних знань з урахуванням особливостей діяльності підприємств;

-       відбір і навчання персоналу для розробки і впровадження інновацій;

-       виробниче навчання студентства.

Діяльність навчальних центрів сприятиме підвищенню ефективності інноваційної діяльності підприємств, забезпеченню конкурентоспроможності  за рахунок підготовки висококваліфікованих кадрів.

Функціонування навчального центру на рівні корпоративної структури зумовлює наступні переваги для підприємств:

-       можливість самостійно забезпечити потреби підприємств в персоналі обумовленої кількості і з якісними характеристиками;

-       наявність достатньої кількості висококваліфікованих кадрів;

-       можливість забезпечити, навчаючи студентство, майбутню потребу в висококваліфікованих кадрах;

-       концентрацію уваги на навчанні персоналу існуючим на підприємствах корпоративної структури технологіям, або тим, які будуть існувати в найближчий час, що дозволяє підприємствам ознайомлюватися і переймати досвід один у одного;

-       забезпечення зростання інтелектуального потенціалу підприємств.

Отже, сьогодні здійснення науково-навчальної діяльністі набуває особливої актуальності, що повязано з необхідністю створення інноваційного підприємства, яке реагує на швидкозмінні потреби ринку.

 

Література:

1.           Егоров И. Ю. Наука и инновации в процессах социально-экономического развития / И. Ю. Егоров; Нац. Акад. Наук Украины, Центр исслед. науч.-техн. Потенциала и истории им. Доброва. – К. : ИВЦ Госкомстата Украины, 2006. – 334 с.

2.           Зінченко О. П. Центр інноваційного розвитку як функціональна модель синергії / О. П. Зінченко, В. П. Ільчук // Наука та інновації. – 2006. – Т.2, № 1. – С. 81 – 89.

3.           Паладий Н. Бизнес и наука сегодня не видят друг друга / Н. Палладий // Зеркало недели. – 2005. - № 23 (551). - 18 — 24 июня.