Остапенко Т.М.

 старший викладач Полтавської державної аграрної академії

Державна політика щодо підтримки забезпечення сільськогосподарських підприємств матеріально-технічними засобами

Проблема забезпечення сільськогосподарських підприємств матеріально-технічними засобами  є однією з актуальних  в умовах сучасності та потребує негайного вирішення. Від цього залежить вихід аграрного сектору із кризового стану, в якому він опинився, належне функціонування сільського господарства та забезпечення продовольчої безпеки країни.

Протягом останніх років матеріально-технічна база АПК значно зруйнована. Недостатня забезпеченість сільськогосподарських підприємств матеріально-технічними засобами (тракторами, комбайнами, автомобілями та іншими  засобами) безпосередньо пов’язана з відсутністю фінансових ресурсів.

  Одним із джерел фінансового забезпечення та підтримки сільськогосподарських підприємств у напрямку створення і обслуговування власної матеріально-технічної бази є залучення державних коштів.

Державна програма фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств у сфері забезпечення матеріально-технічними засобами здійснюється у таких напрямах:

  1) Кредитне забезпечення сільськогосподарських підприємств. Кредитування сільськогосподарських товаровиробників здійснюється  в  поєднанні  загальноприйнятого   порядку  надання кредитів зі  спеціальним  режимом  кредитування,  який  враховує особливості ведення сільськогосподарського  виробництва  та  умови проведення економічних і земельної реформ на селі. Складовими механізму кредитного забезпечення сільського господарства є: по-перше, визначення обсягів кредитів за рахунок державних ресурсів, які спрямовуються на розвиток сільського господарства; по-друге, створення інфраструктури фінансово-кредитного забезпечення сільського господарства; по-третє, режим спеціального кредитування, який передбачає за рахунок Державного бюджету  України  компенсацію  ставки  за  кредитами  в розмірі  не  менше  50  відсотків  облікової ставки,  встановленої Національним банком України, які в комплексі сприяють покращенню ситуації сільськогосподарських підприємств стосовно їх забезпечення матеріально-технічними засобами, адже це дозволяє зменшити витрати на обслуговування кредитів.
2) Лізингові послуги. З метою поліпшення матеріально-технічного і сервісного забезпечення сільськогосподарського виробництва, постановою від 18 вересня 1997 року №1031 було прийнято рішення про створення державного лізингового фонду Так,  на базі державного лізингового підприємства “Украгролізинг” створено Національну акціонерну компанію "Украгролізинг".

На сьогодні НАК "Украгролізинг"  – одна з найпотужніших компаній України, яка має великий досвід у сфері інвестування коштів в агропромисловий комплекс України.

Особливість лізингу для сільського господарства полягає в тому, що основним інвестором виступає держава, надаючи НАК "Украгролізинг" бюджетні кошти на певний термін. Компанія ж, придбаваючи й передаючи сільськогосподарські машини у фінансовий лізинг, повертає кошти до бюджету, регулярно збираючи лізингові платежі з лізингоодержувачів. При цьому плата за користування коштами дорівнює 7 відсоткам від невідшкодованої суми.

З періоду започаткування фінансового лізингу  (1998-2007 роки) на придбання сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу  використано 1419876,9 млн. грн.

За рахунок цих коштів аграрному сектору передано на умовах державного лізингу 18505 одиниць техніки, в том у числі 5822 тракторів, 959 зернозбиральних комбайнів, 9555 ґрунтообробної та посівної техніки.

Фінансовий лізинг в агропромисловому комплексі є вигідною формою діяльності для всіх учасників цього виду інвестицій – аграрних підприємств, машинобудівних підприємств та  державного бюджету.

  3) Часткова компенсація вартості складної сільськогосподарської техніки. Така програма, а саме часткова компенсація вартості складної сільськогосподарської техніки у розмірі 30% продовжувала діяти у 2005 р. та відповідні видатки передбачено у проекті Державного бюджету України на 2006 р. В прийнятому бюджеті на 2006 рік цих видатків не було враховано в загальному фонді. Протягом 2005 року за програмою часткової компенсації було поставлено аграрному сектору 260 зернозбиральних комбайнів, 1439 тракторів та іншої техніки і обладнання на суму 503,3 млн. грн., причому бюджетних коштів було витрачено лише 151 млн. грн. Отже, 1 гривня бюджетних коштів сприяє залученню 2,3 грн. приватних інвестицій в оновлення та поповнення аграрного сектору основними технічними засобами. Сума, яку витратили сільськогосподарські підприємства на придбання сільськогосподарської техніки і обладнання збільшилась у 2,7 рази (табл. 1).

Таблиця 1. Динаміка та структура використання коштів на закупівлю аграрним сектором тракторів та комбайнів у 2002-2005 рр., млн. грн.

Показники

2002

2003

2004

2005

За власні кошти підприємств, у т. ч. кредитні

515,1

480,0

655,9

1262,2

За операціями лізингу

31,3

61,8

245,0

118,4

За програмою часткової компенсації

76,4

80,2

106,1

296,4

Всього, млн. грн.

622,8

622,0

1007,0

1678,0

 

4) Часткова компенсація вартості мінеральних добрив вітчизняного виробництва. Згідно Закону України від 19.12.2006 р. № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» передбачено часткову компенсацію вартості мінеральних добрив  (амофос,  вода аміачна,  селітра аміачна,  суперфосфат тощо) вітчизняного виробництва за рахунок бюджету.

Отже, підтримка сільського господарства з боку держави у напрямі забезпечення матеріально-технічними засобами є необхідною.