Економічні науки 10 / Економіка підприємства

Григораш О.В., Михайленко Т.В.,асистент

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.Туган-Барановського

ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ  ЯК ДІЄВИЙ ІНСТРУМЕНТ ОЦІНКИ БІЗНЕСУ ПІДПРИЄМСТВА

В сучасних ринкових умовах головна мета і обов’язок підприємства по відношенню до своїх робітників, клієнтів, партнерів – стабільний розвиток. Тому першим критерієм успішного управління слід вважати здатність системи управління забезпечити економічну ефективність та результативність підприємства.

Найважливішим критерієм успішної роботи підприємств є їх фінансова результативність, котра є основною стратегічною й найближчою ціллю підприємства, основною умовою його функціонування у ринковій економіці.

 Сучасний етап розвитку оціночної діяльності в Україні характеризується розширенням сфери застосування результатів оцінки. Найважливішим напрямком інтеграції оціночної діяльності є фінансовий менеджмент підприємств.

На початковому етапі соціально-економічних перетворень, що відбуваються в Україні, оцінка власності проводилася, головним чином, для задоволення вимог інвесторів, кредитно-фінансових інститутів, державних органів влади й інших, зовнішніх стосовно підприємства, суб'єктів ринку. Інтерес до оціночної  діяльності у власників бізнесу і менеджменту сформувався в ході проведення оціночними компаніями переоцінки активів, що дозволило оптимізувати  оподатковування.

В даний час одним з найбільш затребуваних напрямків оціночної діяльності в Україні є консультаційні послуги в області керування фінансами підприємства. Методи оцінки бізнесу застосовуються для розробки інструментів, що дозволяють не тільки вимірювати вартість компанії, але і керувати її зміною. Дослідження закордонних фахівців показали, що країни, у яких максимізація вартості акціонерного капіталу є основною стратегією підприємств, лідирують по продуктивності праці і конкурентноздатності своїх товарів і послуг на світових ринках. Однак використання закордонного досвіду в українських умовах неможливо без ретельного аналізу можливості застосування окремих елементів вартісної оцінки в системі фінансового менеджменту.

Традиційна система фінансового менеджменту є менш ефективна в порівнянні з системою, що спирається на показники вартості акціонерного капіталу і має ряд недоліків [2]. Офіційна звітність, виступаючи інформаційною основою прийняття управлінських рішень у більшості українських підприємств, характеризується такими негативними рисами, як неповнота і неточність інформації про стан справ на підприємстві, а також орієнтація на поточні результати діяльності компанії. Під неповнотою мається на увазі відсутність у фінансовій звітності украй важливих для компанії нефінансових показників, що відбивають стратегію розвитку підприємства (рівень задоволеності клієнтів, спеціалізація компанії і т.п.), а також даних, що дозволяють судити про відповідність рівня ефективності діяльності компанії вимогам власників капіталу. Неточність офіційної звітності може бути обумовлена різними факторами, найбільш значимим з який є розбіжність балансової і ринкової вартості активів.

У зв'язку з цим актуальним є дослідження закордонного досвіду упровадження вартісної оцінки бізнесу в систему фінансового менеджменту підприємства, а також розробка пропозицій по удосконалюванню в Україні структури й інформаційного наповнення фінансової звітності з метою підвищення ефективності прийняття управлінських рішень. Розробка механізмів застосування оцінки бізнесу в системі фінансового менеджменту дозволить реалізувати потенціал українських підприємств в області росту ринкової капіталізації як основного критерію успіху компанії як на українському, так і на світовому ринках.

Метою дослідження - це пошук рішень науково обґрунтованої  задачі щодо удосконалювання механізмів застосування методів оцінки бізнесу в системі фінансового менеджменту.

Таким чином для досягнення сформованої мети необхідно вирішити  наступні основні завдання [3]: - проаналізувати функції оцінки бізнесу в системі фінансового менеджменту підприємства; виявити переваги та недоліки підходів до оцінки бізнесу з погляду їхнього застосування у фінансовому менеджменті; уточнити поняття вартості бізнесу як цільового показника фінансового менеджменту і виділити критерії вибору виду вартості з урахуванням специфіки мети оцінки; обґрунтувати введення до складу управлінської звітності додаткового показника, що відбиває зміну вартості акціонерного капіталу, як результату управлінських рішень; проаналізувати закордонний досвід в області розрахунку даних показників.

Використання цієї методики  дозволить підприємству прийняти більш ефективні рішення за різними напрямками його діяльності у ринкових умовах, що є необхідним інструментом за умов нестабільності економіки.

 

Література:

1.     Мізюк Б.М. Стратегічне управління підприємством. – Львів: “Коопосвіта” ЛКА, 1999.

2.     Нємцов В.Д., Довгань Л.Є. Стратегічний менеджмент.  – К.: 2001. – 559 с.

3.     Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління: Навч. Посібник. – К. – КНЕУ, 1999. – 384 с.

4.     Эффективное управление фирмой: современная теория и практика / Бондарь Н.П., Васюхин О.В., Голубев А.А., Подлесных В.И. – СПб.: Изд. дом «Бизнес-пресса», 1999. – 416 с.