Математичні методи в економіці  8.

Краснова Т.Д.

Национальний   універсітет  державної податкової служби України

Податковий потенціал регіонів як об’єкт моделювання.

 

Для фінансового забезпечення інноваційного розвитку України в умовах формування нової системи управління ринковою економікою особливого значення набуває наповнення державного та місцевого бюджетів. В зв’язку з цим постає питання адекватної оцінки можливостей бюджетів усіх рівнів по мобілізації податків, тобто оцінки реального податкового потенціалу. Результати такої оцінки необхідні, зокрема, для оптимізації розподілу державної допомоги регіонам України. Разом з тим необхідно врахувати, що показники податкового потенціалу використовуються з метою міжбюджетного вирівнювання, тобто здібності влади регіонів надавати державні послуги на своїй території. Тому результат оцінки податкового потенціалу для кожного регіону повинен відображати здібність регіональних платників податків фінансувати надання державних послуг в регіоні за умови застосування однакових правил оподаткування для всіх регіонів.

Ефективна система міжбюджетного вирівнювання повинна бути побудована таким чином, що, якщо ця здібність буде нижче деякого встановленого центром критерію, регіон має право на отримання фінансової допомоги, розмір якої може визначатися в даних умовах, окрім податкового потенціалу регіону, рівнем витратних потреб регіональної влади.

Тому методика оцінки податкового потенціалу повинна враховувати об’єктивні фактори міжрегіональної диференціації, як в здатності до мобілізації податкових надходжень, так і в підвищенні ефективності розподілу державної фінансової допомоги (замість використання звітних даних про виконання доходної і витратної частини бюджетів регіонів). Така зміна підходу стимулює регіональні власті проводити більш раціональну і ефективну політику в оподаткуванні.

В останній час в Україні на державному рівні прикладено чимало зусиль для підвищення об’єктивності оцінки податкового потенціалу регіонів.[i] Але способи оцінки податкового потенціалу регіону, що використовують у вітчизняній практиці, не можна охарактеризувати, як побудовані на основі об’єктивно існуючих закономірностей визначення податкового потенціалу регіону від деякої кількості факторів Скоріше методики базуються на компромісі між уявами авторів про залежність податкового потенціалу регіону від використаних факторів, з одного боку, і вимогами влади регіонів про врахування тих чи інших показників, з другого боку.[ii]

Тому представляється надзвичайно актуальним побудова моделі залежності податкового потенціалу регіону від факторів, які характеризують міжрегіональну диференціацію вказаних показників.

При цьому необхідно визначити, що як використані методи оцінки, так і її результати, можуть не застосовуватись безпосередньо в бюджетному процесі при розрахунку об’єму фінансової допомоги регіонам України. Більш ймовірним напрямом використання результатів цього дослідження може бути:

       порівняльний аналіз і вибір найкращого методу оцінки податкового потенціалу, як об’єкту моделювання;

       розробка та реалізація економетричної моделі оцінки податкового потенціалу  в розрізі видів економічної діяльності та регіонів України.

Розглянемо деякі аспекти характеристики податкового потенціалу регіону як об’єкту моделювання. Як зазначалось вище, податковий потенціал є складною економічною багаторівневою системою, що включає в себе мінімум дві підсистеми: реалізований та наявний, але нереалізований, податковий потенціал. У зв’язку з цим є сенс розглядати, досліджувати та моделювати соціально-економічну систему «податкового потенціалу», яка в англомовній економічній літературі для країн з розвинутими формами моделей бюджетного федералізму є синонімом системи «фінансового потенціалу» У вітчизняній і російській науці податковий потенціал вважають лише частиною фінансового.

Податковий потенціал є складною ймовірносною динамічною системою, що охоплює такі показники, як: середньодушовий доход і чисельність населення, валовий регіональний продукт, товарообіг, обсяг експорту, прибуток підприємств і організацій, фінансово-економічний стан підприємств основних галузей регіону (кількість прибуткових і збиткових підприємств); динаміка заробітної плати та ін.

Основним інструментальним та ефективним методом дослідження систем є метод моделювання, тобто спосіб теоретичних і практичних дій, спрямованих на створення та використання моделей.

Практичними завданнями моделювання податкового потенціалу регіону є: по-перше є аналіз податкового потенціалу регіону як об’єкту моделювання; по-друге, економічне прогнозування податкового потенціалу в розрізі видів економічної діяльності та регіонів України; по-третє, вироблення управлінських рішень на всіх рівнях господарської ієрархії управління

Необхідно зазначити, що не в усіх випадках дані, отримані в результаті економіко-математичного моделювання, можна використовувати безпосередньо як готові управлінські рішення. Швидше всього вони мають «консультаційний» характер, а прийняття управлінських рішень залишається за людиною. Отже економко-математичне моделювання є однією з важливих компонент у системах аналізу, прогнозування і планування податкового потенціалу регіонів. Воно спрямоване на отримання нових знань про об’єкт дослідження.[iii]

Оскільки прогнози податкового потенціалу регіонів ґрунтуються на багатьох змінних і невизначених величинах, то вони завжди будуть деякою мірою неточними. Вірогідність отримання результатів, близьких до реальних, підвищується зі збільшенням варіантів складання прогнозів.

В Україні прогнозування податкових надходжень почало застосовуватися в останні роки, а тому більша частина розрахункового апарату самого процесу прогнозування знаходиться в неопрацьованому, тобто початковому стані. Велика ступінь міжрегіональної диференціації соціально-економічних умов, а в кінцевому рахунку, і податкового потенціалу, призводить до неможливості оцінки реального податкового потенціалу в розрізі видів економічної діяльності та регіонів України за допомогою порівняно простих методів.

Для вибору методу оцінки податкового потенціалу регіону, як об’єкту моделювання, розглянемо основні методи оцінки податкового потенціалу, що пропонуються для застосування у вітчизняній та світовій практиці в країнах з багаторівневим бюджетним устроєм Порівняльний аналіз існуючих методологічних підходів до визначення податкового потенціалу державних територіальних одиниць дає можливість виокремити такі методи оцінки податкового потенціалу регіону:

       репрезентативної податкової системи;

       використання макроекономічних показників;

       брутто-податків;

       інтегральної оцінки;

       індексу податкового потенціалу.