Твердохліб О. В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені  Михайла Туган – Барановського

Політична реклама

Зміни, що відбуваються в сучасному українському суспільстві, розвиток ринкових відносин, поширення їх на політику - все це потребує переосмислен­ня ситуації у сферах діяльності, що нерозривно пов'я­зана із суспільною свідомістю, й особливо в тих з них, де діяльність нерозривна з конкурентною боротьбою. Саме до них відноситься політична реклама.

Метою будь-якого рекламного повідомлення є спонукати людей до конкретної дії з бажаним й запрограмованим результатом. Політичну рекламу можна розглядати в різних площи­нах. Насамперед вона являє собою одну зі сфер реклам­ної діяльності, поряд з економічною, соціальною, юридичною, конфесіональною, особистісною рекламою, рекла­мою послуг, міжособистісних відносин тощо.

Методи рекламної діяльності відносяться до числа комунікативних методів, орієнтованих на управління масовою поведінкою за допомогою впливу на свідомість людей.

Акцентуючи увагу на політичній рекламі, можна говорити про її інформаційну функцію, оскільки одним з її завдань є ознайомлення ау­диторії з політичною акцією, кандидатом, партією, їх поглядами, пропозиціями, перевагами. Можна також відзначити комунікативну функцію політичної реклами, тому що вона встановлює контакт між носіями влади чи претендентами на місця у владних структурах і населенням, здійснює специфічно спрямований адресний зв'язок між ними, використовуючи гранично доступну для сприйняття знакову систему; вона є свого роду провідником ідей, ретранслятором образів, символів, міфів.

Політична реклама функціонує в умовах політич­ної конкуренції, виокремлюючи власний об'єкт серед інших. Таким об'єктом може бути особистість чи партія, за якими завжди стоїть певна система поглядів на соці­альні проблеми й способи їхнього вирішення, на опти­мальні шляхи облаштування життя в соціумі, тому мож­на також відзначити соціально-орієнтаційну, ідеологічну функцію політичної реклами.

Функціонування політичної реклами відбувається повсякчас, тобто не тільки в період виборчих кампаній, але й у проміжках між ними. Так, вона дозволяє залучати тій чи іншій партії прихильників, вербувати нових членів, повід­омляти широким масам ідеї чи принципи нової партії, спо-нуі-аіи людей до участі а тій чи іншій політичній акції[2, с.116].

Суб'єктом політичної реклами є рекламодавець (політична організація або окремий діяч). Об'єктом реклами є учасники політичного процесу, покликані зробити певний вибір, визначити для себе ту чи іншу політичну орієнтацію. В кожному конкретному ви­падку ці учасники становлять конкретну цільову групу.

Предмет реклами - це кандидат, партія, їхня програма, а також політична акція, рух підтримки чи протесту тощо.

Мета політичної реклами полягає в тому, щоб спонукати людей до участі в яких-небудь політичних процесах, зокрема, у делегуванні тих чи інших повноважень певним діячам, тобто, змусити людей до того або іншого типу політичної поведінки, у тому числі електоральної.

Політична реклама, використовує як раціональні, так і емоційні способи впливу на аудиторію. Емоційно подана інформація засвоюється швидше. До того ж самі реакції людей найчастіше ірраціональні, непослідовні, засновані на емоціях[1, с.50].

Одне з центральних понять політичної реклами – образ, чи імідж кандидата. Політичний імідж є своєрідною інтегруючою структурою, оскільки поєднує управління аудиторією про рекламований об`єкт і характеристики, що відбивають реальні властивості об`єкта.

У політиці імідж лідера поєднує в громадській думці сприйняття його як особистості і враження від його програмних документів, заяв, рішень. Формування іміджу кандидата з використанням маркетингових технологій – це заснована на вивченні електорату система оптимізації значущих характеристик кандидата та інформаційного впливу на цільову аудиторію, що спрямована на одержання максимального числа голосів виборців для даного лідера [1, c.65].

Отже, політична реклама – форма політичної комунікації в умовах вибору, адресний вплив на електоральні групи в лаконічній, оригінальній, легко запам`ятовуваній формі. Вона відображає суть політичної платформи певних політичних сил, налаштовує виборців на їх підтримку, формує і впроваджує в масову свідомість певне уявлення про характер цих політичних сил, створює бажану психологічну установку на голосування.

Комунікативна функція політичної реклами полягає в тому, що вона встановлює контакт між носіями влади чи претендентами на місця у владних структурах і масою, здійснює певним чином спрямований адресний зв`язок, використовуючи гранично доступні для сприйняття й адекватну йому знакову систему. Політична реклама функціонує в умовах політичної конкуренції, вона виділяє власний об`єкт з числа інших, тому можна говорити про соціально-орієнтуючу, ідеологічну її функції.

 

 

Література:

1.Вісник КНУ ім.Тараса Шевченко. Філософія. Політологія. № 66-67, 2004.

2.Ковлер А.И. Основи политического маркетинга   - М.,  1993.

3.Реклама от А до Я. Словарь рекламних терминов.- Казань, 1992.