Економічні науки/6. Маркетинг та менеджмент

Гуцаленко М.В.

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ

 

ШЛЯХ УРАЇНИ ДО СОТ.

 

Нинішній рік увійде в історію нашої молодої незалежної держави непересічною подією - вступом до Світової організації торгівлі. 5 лютого 2008 року на засіданні Генеральної Ради СОТ у Женеві підписано документи про вступ нашої країни до цієї організації. Однак, як стверджують експерти, усі позитиви від членства у світовому торговельному співтоваристві ми відчуємо не одразу. Спочатку доведеться пройти непростий шлях адаптації до повноцінної роботи у цій авторитетній структурі.

Шлях України до СОТ розпочався в грудні 1993 року зі створення робочої групи. Процес інтеграції країни до світової торгової спільноти був нелегким і тернистим. Через небажання вітчизняних олігархів пустити до країни іноземних конкурентів питання вступу до СОТ гальмувалося. До 2002 року було підписано лише 11 двосторонніх протоколів. Загалом, протягом 15 років Україною було підписано 52 двосторонніх протоколів з країнами-членами СОТ. Останньою перепоною на шляху до членства в СОТ, який Україні вдалося подолати 2007 року, залишався борг Киргизії в розмірі 27 млн. дол. США, який було погашено у вигляді гуманітарної допомоги.

Світова організація торгівлі дала Україні п'ять років перехідного періоду для адаптації окремих норм і положень СОТ. Про це повідомив Генеральний директор СОТ Паскаль Ламі на прес-конференції після церемонії підписання протоколу про вступ України до СОТ. Паскаль Ламі зазначив, що цей термін - до 2013 року. СОТ запропонувала Україні для виконання обов'язків у певних сферах, які Україна взяла на себе перед вступом до цієї організації. Щоб стати повноправним членом СОТ необхідно ухвалити ще 10 СОТ-законів та безліч нормативних актів, а також, щоб угоду про вступ, яка складається з переліку взаємних конфіденційних зобов’язань України і СОТ, ратифікувала Верховна Рада. Протягом 30 днів з моменту ратифікації Україна набуде повноправного членства в цій організації. Народним обранцям на роздуми дали час до 4 липня 2008 року, отже Україну відділяє від Світової організації торгівлі практично лише одна процедура ратифікації Верховною Радою. Незабаром наші громадяни зможуть на власному досвіді переконатися, чи отримають вони від участі в цій організації якусь користь, чи, навпаки, дізнаються про те, що Україна знову кудись «вступила». Сьогодні ж, на жаль, складається враження, що ані суспільство в цілому, ані бізнес- середовище не може чітко сформулювати уявлення про наслідки даного членства .

Україна матиме можливість отримати значні позитивні наслідки від приєднання до СОТ для виробників, споживачів, а також для макроекономічного стану країни в цілому.

Фахівці вважають, що реалізація зазначених потенційних вигод потребує змін багатьох адміністративних процедур, реформи податкової системи, додаткових витрат держави та підприємств. Влада повинна перш за все підготувати кваліфікованих кадрів, які будуть тримати курс на розвиток нашої держави, і утримати їх у державному секторі. Також ми маємо поспішати зі вступом адже після приєднання Китаю до СОТ Україна отримала ще одного  члена Робочої групи, який висунув свої вимоги. Те саме може статися після  приєднання до СОТ, наприклад, Росії чи будь-якої іншої країни. Зараз в рамках СОТ проходить новий раунд багатосторонніх переговорів, започаткований Міністерською конференцією СОТ у м. Доха (Катар), головною метою якого є створення світової торговельної системи, яка б відповідала інтересам всіх без винятку країн-членів організації. Ці багатосторонні переговори визначатимуть умови світової торгівлі на десятиріччя вперед, тому важливо, щоб і інтереси України були враховані. А цього можна буде досягти тільки будучи повноправним членом багатосторонніх переговорів, тобто членом СОТ. Тому всі сили уряду повинні бути спрямовані на вступ Україні до СОТ Переваги для України від членства в СОТ у першу чергу залежать від швидкості наших дій при адаптації до правил світової економіки, при здійсненні внутрішніх реформ, від професіоналізму персоналу та службовців, знання та використання правил СОТ.

Література:

1. http://eu.prostir.ua/library/

2. Олег МАЛЬСЬКИЙ | "День" 14-й рік видання, № 4/522, 26 лютого 2008 року

3. news-on.com.ua

4/http://www.ukranews.com