Філіппова О.В., ст. викл. Єрмілова К.В.

ДонНУЕТ імені Михайла Туган-Барановського

ПРОБЛЕМАТИКА ІНВЕСТИЦІЙНИХ РИЗИКІВ

 

«Інвестиції завжди орієнтовані на майбутнє і тому пов’язані зі значною невизначеністю економічної ситуації та поведінки людей».

                                                                         Б.М. Щукін

Зіткнення з різноманітними ризиками – звичайна загроза для будь-якого інвестора в умовах сучасної ринкової економіки. Здебільшого, вкладаючи свої кошти в виробництво тих чи інших товарів чи послуг, інвестор не може мати цілковитої впевненості в суспільному визнанні результатів цього виробництва.

Метою дослідження було виявлення інвестиційних ризиків, факторів, які їх викликають та обчислення можливих втрат, про які необхідно знати сучасному інвесторові.

За умов сучасної української економіки дослідження інвестиційних ризиків є особливо гострою проблемою через нестабільність податкового режиму, падіння курсу національної валюти, низьку купівельну спроможність значної частини населення. Тому для капіталовкладників, які мають справу з вітчизняним ринком, особливо важливим та ретельним є обчислення можливого впливу інвестиційних ризиків [1].

Інвестиційний ризик уявляє собою можливість нездійснення запланованих цілей інвестування (таких, як прибуток або соціальний ефект) і отримання грошових збитків. Цей ризик необхідно оцінювати, обчислювати, описувати та планувати, розробляючи інвестиційний проект  [3].

Залежно від чинників виділяють такі види інвестиційного ризику: політичний ризик; загальноекономічний ризик; правовий ризик; технічний ризик; ризик учасників проекту; фінансовий ризик; маркетинговий ризик; екологічний ризик.

Існує інша класифікація інвестиційних ризиків, залежно від сфери вкладення капіталу: інвестиційні ризики від вкладення коштів у виробничу та невиробничу сфери економіки; інвестиційні ризики від діяльності фірми на фінансовому ринку; кредитні ризики.

Найчастіше ризики втраченої можливості є несистемними. Їх можна запобігти завдяки проведенню спеціальних заходів. Групою інвестиційних ризиків є ризики зниження доходності. Існування цих ризиків є наслідком імовірності зниження розміру відсотків і дивідендів по портфельних інвестиціях, а також по внесках і кредитах, що найчастіше характерно саме для нашої країни. Портфельними інвестиціями називають вкладення коштів у цінні папери довгострокового характеру, які, за звичай, не передбачають швидкого одержання доходу. Найчастіше це інвестиції великих промислових програм. Ризики зниження доходності мають два різновиди : відсоткові ризики; кредитні ризики. Відсоткові ризики – це ризики активних операцій, які проводять фірми (в більшості випадків банки).

За теорією Роберта Кійосакі [4] можна виділити, що основна ознака людей, які заробляють гроші шляхом інвестування – зосередженість на наявності власних грошей, які роблять гроші. Якщо вони добре досягають успіху в цьому, тоді їхні гроші працюють для них та їхні покоління  протягом сотень років. Притаманні знання принципів отримання грошей за допомогою грошей, має також притаманне оподаткування, яке не доступне людям, які повинні працювати, щоб отримати гроші. Однією з причин того, що багатії становляться ще багатшими – в тому що вони можуть робити мільйони, та згідно з законом, не сплачувати податки з тих грошей. Це відбувається завдяки тому, що вони роблять гроші в «колонці активу», а ні в «колонці пасиву», тобто вони роблять гроші як інвестори, а не як робітники. Одна відома особа Голівуду казала: « Не про доходи від інвестицій я турбуюсь. Мене турбує, чи повернуться інвестовані гроші». За цією безопасністю програшу можна поділити інвесторів на чотири групи: [4].

1.     1.     Люди, які бояться ризику та зберігають свої гроші в банк.

2.     2.     Люди, які надають можливість вложення капіталу комусь-ще, наприклад, фінансовому раднику або менеджеру фонда.

3.     3.     Ігроки.

4.     4.     Інвестори.

Ризик може бути доведений до мінімуму або навіть усунений, та Ви можете отримувати значно високі прибутки на Ваших грошах, якщо знаєте правила гри. Більшість людей, які здійснюють помилки, зазнають собі значно більше болю, ніж будь – кому. Люди, які до себе емоціонально вимогливі, часто дуже обережні, коли йдуть на ризик або намагаються зробити щось нове. Багато чого залежить від того, як ми всередині сприймаємо розчарування. Успіх вимірюється – силою Вашого бажання, Вашою мрією та тим, як Ви сприймаєте розчарування.

Умови економічної невизначеності, в яких змушені діяти інвестори, спричинять вплив тих чи інакших факторів ризику на їхні майбутні прибутки. Інвестиційні ризики загрожують зменшенням прибутків порівняно з можливими або навіть збитками. При прийнятті рішень з питань щодо інвестиційної діяльності керівництво фірм, банків або інвестфондів має обов’язково враховувати вплив інвестиційних ризиків.

 

Література

1. Романенко О.Р. Фінанси. – Київ: Либідь, 2006. – с. 89,90.

2. Економічний вісник. – 2007. -  № 12. – с.30.

3. Осовська Г.В., Юркевич О.О., Завадський Й.С. Економічний словник. – Київ: Виробництво Кондор, 2007. – с. 201.

4. Роберт Т. Кийосакі. Квадрант грошового потоку. – Ужгород: Світ, 2006. - с. 34,35,179.