Ісакова О.М,

ст.гр. Еп- 03 МА Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М.І. Туган-Барановського

Дядечко Л.П.

професор,к.е.н кафедри економіки підприємства Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М.І. Туган-Барановського

Логістичне управління – фактор успішного розвитку підприємства

Розвиток економіки України на ринкових засадах, втуп до СОТ  прагнення знайти гідне місце у світовій економічній спільноті поставив проблему конкурентоспроможності підприємств. Серед механізмім забезпечення конкурентоздатності наперше місце виходить ніні управління підприємством на засадах логістики .

Незважаючи на те, що застосування логістики в економіці України зумовлене сучасними реаліями, управління підприємствами на засадах логістичних підходів приділяється поки що недостатньо уваги порівняно із розвиненими країнами.  Удосконалення управління бізнес-структурами в сучасних умовах господарювання потребує вирішення цілої низки завдань, найважливішими серед яких єсистематизація та узагальнення знань щодо функціонування підприємств на засадах логістики. Тому метою дослідження стало розкриття ролі ролі логістичного управління в розвитку підприємств.

Логістичні процеси, основною метою яких є переміщення  матеріального потоку забезпечуються різноманітною інтегрованою інфраструктурою, призначеною виконуванню таких завдань:

·        Складування продукції в спеціальних ємностях і спорудах;

·        Переміщення продукції за допомогою транспортних і маніпуляційних засобів;

·        Захист продукції з використанням складських приміщень, яка вимагає системи пакування, передачу інформації тощо;

·        Перетворення інформації логістичних процесів.

Сукупність логістичних процесів утворює логістичний ланцюг, який допомпомогає зрозуміти сутність логістичного управліня.

Загальна схема логістичного ланцюга виражається такою послідовністю елементів(ланок) логістичного управління [1]

постачальник – виробник – посередник (оптовий продавець) – посередник (роздрібний продавець) – споживач

Як бачимо, логістичне упраління є системою, де визначені суб`єкти руху товару і зв`язку між ними. Можна сказати, що логістичний зв'язок об`єднання функцій підприємств, кожна з яких фактично зберігає свою автономію. Логістичний зв'язок дає змогу реально оцінити масштаби діяльності підприємства. Така форма найбільш адекватна в сучасній економіці, що характеризується розпадом традиційних жорстких структур товароруху, втратою звичних орієнтирів розвитку.[2]

Звернемо увагу на той факт, що кожна з посередницьких ланок логістичного ланцюга дає змогу узгоджувати дії, правильно розподіляти функціональні обов`язки і одержувати додатковий ефект.

Необхідно створити такі умови, щоб оптовому продавцю було вигідно кооперуватися з роздрібним. У разі кооперування оптовик економить на зберіганні запасів, хоча ціна реалізації його товару знижується порівняно з продажем кінцевому споживачу.

Для встановлення остаточної ціни роздрібний продавець повинен враховувати власні витрати на зберігання й реалізацію товару та проведення маркетингових досліджень.

Використання логістичного ланцюга дозволяє по-іншому провести вартісний аналіз, визначаючи витрати кожної ланки, які сукупно утворюють ціну товару. Серед основних переваг логістичного управління є те, що скорочується ризик, пов'язаний з діяльністю підприємства. Це скорочення не стосується технологічних і політичних ризиків. Воно обумовлене різними коливаннями ринку (зміна стратегії постачальників і споживачів, поява нових конкурентів), що мають суттєвий вплив на ризики. У вирішенні проблеми ризику, першочергове значення має інформаційне забезпечення, яке знижує рівень невизначеності і дає змогу обгрунтувати те чи інше рішення. Підприємство, яке прагне зберегти і збільшити конкурентоспроможність, мусить бути відкритим для інформації, що надходить із зовнішнього середовища , найперше для інформації, що має стратегічне значення. Водночас необхідно вживати заходи до приховування власної інформації, важливої для конкурентів.[3]

Наступним важливим завданням для побудови системи логістичного упраління є створення на підприємстві логістичної інфраструктури, тобто всього того, що обслуговує функціонування системи закупівлі, зберігання, обробки, постачання та транспортування матеріального потоку підприємства з усіма необхідними процедурами до споживача. Звідци випливає необхідність вивчення «управління логістичною інфраструктурою підприємства». Під таким управлінням будемо розуміти приведення інфраструктури підприємства до стану рівноваги або процес досягнення мети ефектовного забезпечення та обслуговування логістичних процесів і логістичною інфраструктурою підприємства.Зрозуміло, що досягнення такої мети є досить складним завданням, при вирішенні якого дуже часто виникають проблеми негативного впливу на ефективність логістичної інфраструктури, чим гальмується виконання основних завдань, або значні перевитрати коштів і часу.

Проведене дослідження показало, що логістичне управлінняпідприємством може бути ефективним за умов логістизаціїкожної ланки ланцюга руху товарів від виробника сировини через виробництво готової продукції, а від нього до кінцевого споживача. Це потребує подальшого дослідження управління на засадах логістики в кожній ланці товароруху.

Література

1.     Ларіна Р.Р. Логістика: Навчальний посібник. – Д.: ВІК, 2005.-335 с.

2.     Мочерний С.В. Синергічний підхід в економічному дослідженні.// Економіка України.-2001. №5,, с.44-45.

3.     Пономарьова Ю.В. Логістика: навчальний посібник. К.6 Центр навчальної літератури, 2003.,192 с.