Стрєльнікова Марина Сергіївна

 

Донбаська державна машинобудівна академія

Донецька обл., м. Краматорськ

 

Роль аналізу в ефективності здійснення експортно-імпортних операцій підприємствами України

 

На сьогоднішній день для виходу з економічної кризи має великого значення для України налагодження зовнішньоекономічних зв’язків та участь в міжнародній торгівлі в якості активного та рівноправного партнера. В такій ситуації вихід на нові зовнішні ринки та утримання існуючих ринкових позицій для підприємств України є непростим завданням та потребує більш ефективного застосування ними різноманітних управлінських концепцій.

Одним з напрямків вдосконалення управління розвитком підприємства, націленого на зміцнення власного конкурентного статусу є впровадження нових інструментів та методик аналізу зовнішньоекономічної діяльності.

В Україні формами зовнішньоекономічної діяльності, що мають найчастіше застосування є експортно-імпортні операції. Тому визначення чіткого алгоритму розрахунку фінансово-економічної ефективності експортно-імпортних операцій має велике значення для прийняття управлінських рішень в діяльності підприємств України. Результати проведеного аналізу повинні стимулювати конкретних виконавців збільшувати об’єми експорту та виготовляти конкурентоспроможну продукцію.

Особливості ефективності проведення зовнішньоекономічної діяльності були розглянуті в роботах Кудлай В.Г., Власюк В.Є., Багрової В.І., Макогона Ю.В., Гетьман О.О.

Багатогранність критеріїв, від яких залежить ефективність зовнішньоекономічної діяльності спричиняє до виникнення комплексу стратегічних завдань та відповідних інструментів аналізу щодо їх рішення.

При проведенні аналізу імпортних операцій важливо знати, наскільки розвинуті у виробників країн-імпортерів власні дистрибутивні мережі. Відсутність та слабкий розвиток розподільних мереж надають можливість для експортерів отримання конкурентної переваги за рахунок скорочення комунікаційної дистанції зі споживачами, що дозволить швидко реагувати на зміну попиту.

До основних стратегічних завдань, що необхідно вирішувати суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності, слід віднести:

1 Оцінка галузі, до якої належить підприємство з точки зору спрямованості до зовнішньоекономічного попиту:

-      оцінка конкурентного статусу;

-      оцінка ринку постачальників;

-      аналіз ринку попиту.

2 Вибір сегменту ринку.

3 Вибір постачальників.

4 Розробка маркетингової стратегії.

5 Вибір товарної та асортиментної політики.

6 Прогнозування та формування попиту.

7 Ціноутворення.

Представлені завдання дозволять досягнути конкретної мети, а саме:

-      призвести оцінку діяльності підприємства та його підрозділів, яка здійснюється шляхом зіставлення фактичних результатів із запланованими або за попередній період;

-      виявити можливі резерви, їх величини і місце виникнення, що дає змогу класифікувати їх за ступенем важливості, рівнем управління та часом дії;

-      чітко формулювати проблеми на основі вивчення факторів будь-яких відхилень для подальшого їх розв’язання.

Для визначення ефективності експортно-імпортних операцій необхідно на підприємствах організувати облік, що забезпечує отримання необхідної достовірної інформації про продаж (закупівлі) в абсолютному та натуральному вираженні, а також про витрати та доходи, пов'язані із реалізацією (закупкою) товарів на зовнішньому ринку в розрізі окремих держав.

Зрозумілість суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності важливості проведення аналізу експортно-імпортних операцій не є достатнім для визначення запоруки успіху в даній сфері. Наступним шляхом для досягнення ефективності цієї діяльності є визначеність в питанні методології здійснення аналізу, а саме:

-      визначення завдань аналізу до відповідно поставленої мети;

-      зазначення чіткого логічного ланцюгу проведення аналізу;

-      пошук джерел інформації та їх вірогідність;

-      зазначення конкретних служб та відповідальних осіб за проведення аналізу та його результати.

Після визначеності мети та суб’єктів проведення аналізу аналітична робота по дослідженню зазначених об’єктів починається з узагальненого показника. Наступним чином визнаються важливі складові та фактори, що на них впливають. Останнім чином визнаються показники, за допомогою яких безпосередньо здійснюються всі розрахунки.

Що стосується вибору методик аналізу, то це залежить від мети його проведення та проблем, які необхідно вирішити. Найбільш детальною методикою аналізу є розробка факторної моделі, яка являє собою органічно узгоджену систему узагальнених, проміжних та похідних показників, що характеризують функціональну сферу аналізу та взаємозв’язок між ними.

На основі результатів проведеного аналізу формулюються проблеми, що потребують невідкладного вирішення для підвищення ефективності експортно-імпортних операцій.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Макогон Ю.В. Внешнеэкономическая деятельность: организация, управление, прогнозирование: Учебник. – 2-е изд., переработанное и дополненное – Донецк: Альфа-пресс, 2004. – 344с.

2. Кадуріна Л.О. Облік і аналіз зовнішньоекономічної діяльності: Навчальний посіб.-Краматорськ, ДДМА, 2003.-276 с

3. Кудлай В.Г. Особливості експортно-імпортної діяльності у зовнішньоекономічної діяльності підприємств України// Економіка. Фінанси. Право. – К., 2006. – 3. 0 С.3-9