Секція: Державне управління

Підсекція: Сучасні технології управління

 

Мамонтова Елла Вікторівна

 

к. політ. н., доцент

Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління  при Президентові України

 

ОФІЦІЙНА СИМВОЛІКА ЯК КОМПОНЕНТ ВІЗУАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ДЕРЖАВИ

 

Зростання теоретичного та прикладного інтересу до можливостей візуальної політики, що спостерігається останнім часом, зумовлено низкою причин, серед яких чільне місце посідає перебудова у світових масштабах традиційної ієрархічної системи соціально-політичних відносин та посилення у процесі створення та функціонування економічних, політичних та культурних мереж фактору візуалізації. Не випадково, сучасні спостерігачі зазначають, що зростання у соціально-інформаційній сфері впливу візуальних образів, які прийшли на зміну текстуальним, дозволяє говорити про початок «епохи візуальної політики» [1].

У ситуації «кінця історії» ідеологічний (вербальний) дискурс стрімко втрачає домінуючі позиції у арсеналі технологій соціального управління, поступаючись місцем «політичному дизайну». Сьогодні майже не можливо примусити будь-кого «слухати владу». Індивід, група, спільнота можуть бути втягнутими лише у візуальний акт її «споживання». Таким чином, у сфері соціального управління візуальна стратегія поступово перетворюється із допоміжного засобу супроводження політичних та управлінських практик на фактор забезпечення їх реалізації. В її основу покладено технологію візуалізації – процес кодування вербального або символічного матеріалу у просторово-візуальні образи.

Як предмет наукового осмислення візуалізація соціального простору сьогодні вже вийшла за межі досліджень у сфері теорії комунікації, значно розширивши свій галузевий діапазон. Один тільки перелік тих, хто у своїх пошуках звертався до вивчення сутності та розмаїття форм прояву візуального дискурсу, містить імена найавторитетніших інтелектуалів ХХ ст. (Ж. Бодрійар, Р. Барт, Ж. Дерріда, М. Кастельс, П. Рікер, М. Фуко), що свідчить про рівень піднятої проблеми.

Сьогодні у всьому цивілізованому світі візуальні техніки ефективно використовуються у якості інструменту управління. Більш того, у середовищі експертів лунають попередження: якщо смисли, що продукуються у результаті реалізації державних стратегій (від матеріальних умов та соціальної інфраструктури до ідей національної та політичної ідентичності, патріотизму, геополітичного вибору тощо) не будуть віддзеркалені у візуальній площині, суспільство може зіткнутися із втратою конкурентноздатності у сферах матеріального та символічного виробництва.  

В арсеналі сучасних візуальних стратегій публічного управління центральне місце посідає «фірмовий стиль». Поняття фірмового стилю запозичене теоретиками та практиками від публічного управління із сфери реклами. Так само як у сфері виробництва, символічний капітал фірми, її імідж, бренд, репутація, авторитет тощо, часто відіграють більш важливу роль, аніж її матеріальні активи, у політиці ідентичність території (держави, регіону, міста), виражена візуально у вигляді графічних образів, знаків, символів, стає її важливим ресурсом для вирішення соціально-політичних проблем будь-якого рівня.

Під фірмовим стилем ми розуміємо сукупність графічних та вербальних елементів, які використовуються у інформаційних стратегіях за допомогою різноманітних засобів комунікації з метою ототожнення візуальної репрезентації політичного суб’єкту з самими суб’єктом  та розпізнання його серед інших політичних інституцій, з якими він співпрацює або конкурує.

Якісно розроблений, забезпечений широкою мережею комунікативних засобів, фірмовий стиль є головною умовою дієвості державної візуальної політики. Як правило, у розробку фірмового стилю держави закладають мотиви офіційної символіки. На нашу думку, введення елементів державного прапору та гербу у канву фірмового стилю зумовлюється намаганням підкреслити місце країни у міжнародній спільноті, виявити її унікальність, закріпити її геополітичний статус через відображення засобами графіки її історії, етапів її становлення та розвитку.

Адже, як текст, який описує територію мовою знаків та емблем, герб на символічному рівні втілює ідею конкретного державного утворення і разом із прапором є основою його візуальної (графічної та колористичної) репрезентації. Таким чином, при розробці візуальної стратегії держави геральдична складова стає її базовою компонентою.

Сьогодні до політичного фірмового стилю висувається низка вимог. По-перше, фірмовий стиль є комплексним явищем. Поряд з фірмовим блоком, якій складає цілісну основу його візуального рішення, він передбачає широке застосування засобів паблік-рілейшнз, наявність web-представництва в Інтернеті; розповсюдження друкованої та сувенірної продукції тощо. По-друге, фірмовий стиль повинен були універсальним, а його окремі елементи легко асоціюватися з суб’єктом, незалежно від способу ретрансляції. По-третє, на відміну від інших сфер, де фантазія проектантів не обмежується міркуваннями доцільності та протоколу, у політиці колористичне та графічне рішення фірмового стилю держави, мусить враховувати як національні геральдичні традиції, так і міжнародні стандарти візуальної репрезентації.

Досвід реалізації візуальних стратегій багатьох країн світу демонструє, що фірмовий стиль, заснований на методології маркетингу, є функціональним інструментом публічного управління та ефективним засобом зміцнення символічного капіталу країни у країні і світі.

 

Література:

1.     Калугин  М. Товар Россия // Пресс-секретарь. – 2007. – 11 августа.

 

Відомості про автора:

Мамонтова Елла Вікторівна

Кандидат політичних наук, доцент

Тел. 8-050-336-25-54;

arhitektonica@gmail.com