МЕДИЦИНА

Инфекционные болезни

К.мед.н. Мироник О.В., к.мед.н. Давиденко О.М.

Буковинський державний медичний університет

Порівняльна ефективність застосування септолете та септефрілу в комплексному лікуванні

хворих на гострі респіраторні вірусні інфекції

 

          Відомо, що в світі щорічно реєструється близько 1 млрд. випадків гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) які наносять населенню та країні значного економічного збитку. В зв’язку з цим ведеться постійний пошук нових засобів та методів профілактики і лікування ГРВІ. Одним з клінічних проявів запального процесу верхніх дихальних шляхів є біль у горлі. Сучасна фармакологія пропонує широкий вибір препаратів різного походження з місцевою антисептичною, імуномоделюючою, антиоксидантною та анальгізуючою дією.

          Метою роботи є порівняння клінічної ефективності застосування препаратів септефрілу та септолете, з місцевою антисептичною дією, у хворих на ГРВІ.

          Обстежено 36 хворих із середньотяжким перебігом ГРВІ віком 18-32 років. Осіб чоловічої статі було 16, жіночої – 20. Пацієнти були розподілені на три групи: І група - налічувала 14 пацієнтів, друга – 12, контрольна - 10 осіб. Всі групи були рандомізовані за статево-віковим складом і тяжкістю перебігу захворювання. Всі хворі отримували базисну терапію: амізон, аспірин, нафтизин, діазолін, аскорутин. Пацієнти І групи додатково отримували септолете по 1 пастильці 6 разів на добу, ІІ групи – септефріл по 1 табл. 4 рази на добу. 

Септефріл препарат з широким спектром антимікробної дії (коринебактерії дифтерії, стафілококи, ентеробактерії, псевдомонади, спорові мікроорганізми, найпростіші, дріжжеподібні гриби, дерматоміцети, віруси). Одна таблетка містить 0,0002 г декаметоксину.

Септолете – це комбінований препарат з групи четвертинних сполук амонію діє в якості катіон-активного детергенту. 1 пастилка містить 1 мг бензалконію хлориду, 1,2 мг ментолу, 1,0 мг ментолової олії, 0,6 мг евкаліптової олії, 0,6 мг тимолу. Діє на цитоплазматичні мембрани мікроорганізмів шляхом деполяризації і підвищення їх проникності. Впливає на грампозитивні та грамнегативні бактерії має фунгіцидну дію. Має місцеву анальгізуючу, протизапальну та дезінфікуючу дію. Бензалконія хлорид блокує передачу нервових імпульсів в тому числі по аферентним нервовим волокнам завдяки чого ліквідує відчуття болю. Ментол діє в якості м’якого місцевого знеболюючого та охолоджуючого агенту. Евкаліптова олія полегшує відходження в’язкого слизу, що накопичується в верхніх відділах дихальних шляхів.

Всім пацієнтам проводились традиційні  клінічні дослідження (скарги, анамнез, об’єктивне обстеження, загально клінічні лабораторні та серологічні обстеження).

При госпіталізації пацієнти всіх груп скаржилися на загальну слабкість, головний біль, першіння та біль в горлі при ковтанні, сухість в роті, нежить, підвищення температури тіла.

При дослідженні ротоглоткового секрету у пацієнтів всіх груп було встановлено підвищення вмісту нейтрофільних лейкоцитів до 24,0±0,05, лімфоцитів до 8,0±0,02 та зниження епітеліоцитів до 68,0±0,03.

В процесі лікування пацієнти І групи  відмічали суб’єктивне покращення (зникнення відчуття першіння та болю в горлі) вже з 1-го дня лікування, чого не спостерігалося серед хворих ІІ та контрольної груп. Крім того, пацієнти І-ої групи відмічали усунення неприємного запаху із рота вже з перших днів лікування.

Пацієнти І групи відмічали полегшення відходження слизового секрету з верхніх дихальних шляхів вже на 2-3 день лікування, чого не спостерігалося серед хворих інших груп.

Ступінь вираженості сухості слизової оболонки носоглотки зменшувався в процесі лікування у хворих всіх груп. Однак слід відмітити, що серед пацієнтів які приймали септолете цей симптом зникав вже на 3-4-й день на відміну від хворих інших груп у яких дані явища зберігалися на 2-3 дні довше.

При об’єктивному обстеженні хворих з ГРВІ вираженість гіперемії слизової оболонки ротоглотки стійко зменшувалася або була практично відсутня до 5-го дня лікування у пацієнтів контрольної групи, а в групах порівняння відповідно на 3-4-й день.

При дослідженні вмісту формених елементів на 4-й день лікування було встановлено, що на фоні прийому септолете відбулося вірогідне зниження числа нейтрофільних лейкоцитів до 13,0±0,2 у ротоглотковому секреті, лімфоцитів до 4,0±0,1 і збільшення кількості епітеліальних клітин до 79,0±0,4, чого не спостерігалося у пацієнтів інших груп. 

Таким чином, отримані дані свідчать про позитивну динаміку клінічного перебігу ГРВІ на тлі призначення препаратів з місцевою антисептичною дією. Призначення в комплексному лікуванні хворих на ГРВІ септолете прискорює клінічне одужання, підсилює імунні механізми місцевого захисту слизової оболонки ротоглотки; швидше усуває больові симптоми.