Шаторна В.Ф., Романенко Л.А.

Дніпропетровська державна медична академія

Організація самостійної роботи студентів  на перших курсах при переході на кредитно-модульну систему

Курс України на збереження та зміцнення здоров’я населення, продовження періоду активного довголіття і тривалості життя, поліпшення якості життя  створює підставу для перегляду вимог до вищої медичної освіти. Формування змісту вищої медичної освіти здійснюється виходячи з потреб суспільства, спираючись на досвід розвитку сфери медичної освіти. Зміст вищої медичної освіти визначається державними та галузевими стандартами різного рівня і спрямованості. Перехід до кредитно-модульної системи викликав необхідність переглянути деякі аспекти навчання студентів на морфологічних кафедрах вищих медичних закладів.

Одним з першочергових завдань вищої школи  є підвищення рівня підготовки спеціалістів, засобами виконання яких є поновлення та інтенсифікація змісту учбового процесу, покращення його організації. Останнє передбачає необхідність спеціалізування самостійної пізнавальної діяльності студента під керівництвом та контролем викладача.  Роль самостійної роботи в вивченні предметів за кредитно-модульною системою важко переоцінити. Самостійна підготовка сприяє формуванню логічного мислення та мовної культури, допомагає студентам перетворитись з пасивних носіїв інформації в активних, сприяє самовихованню студента. 

До контрольних заходів оцінки якості самостійного засвоєння теоретичного матеріалу, вмінь та практичних навичок в умовах кредитно-модульної системи навчання входять поточний контроль і підсумковий модульний контроль. Ці стандартизовані методи контролю, за визначенням кафедри, можуть включати: а) індивідуальне усне опитування по теоретичних питаннях, передбачених програмою; б) письмову теоретичну роботу згідно програми; в) рішення типових або ситуаційних задач; г) рішення тестових завдань І-ІІІ рівнів; д) оцінку якості виконання практичних умінь і навичок; е) інші індивідуальні завдання в залежності від специфіки дисципліни.

Реалізація питань інтенсифікації самостійної роботи студентів. що навчаються за кредитно-модульною системою висуває ряд вирішальних проблем:

- методичне забезпечення та обгрунтування самостійної діяльності;

- матеріально-технічне забезпечення самостійної роботи;

- нероздільність звязку позааудиторної роботи з практичними заняттями та лекційним матеріалом

- виховання культури самостійної роботи студентів як важливої основи пізнавальної активності студента.

Без вирішення вищезгаданих проблем активація самостійної роботи студентів неможлива. Ведучим у самостійній роботі студентів є обєднання змісту мети діяльності з метою управління цією діяльністю. З метою організації самих студентів, розяснення мети самостійної роботи кафедри повинні мати досить детальні методичні розробки по кожному розділу та кожному самостійному практичному заняттю. Ці методичні розробки мають бути доступні для студентів у всякий час та вміло направляти увагу студента у вивченні нового матеріалу. На кафедрах анатомії та гістології неможливе повноцінне засвоєння матеріалу без наглядної демонстрації препаратів (трупного матеріалу, гістологічних зрізів, плакатів, муляжів, та ін.) тобто на кафедрі повинна бути складена матеріально-технічна база для організації та проведення самостійних занять. Для виконання цієї мети до робочих планів кафедри вносяться графіки самостійних робот по групам з консультаціями викладача. У графіках вказано аудиторію проведення заняття, час заняття, прізвище викладача-консультанта. У методичних розробках до самостійних занять наведено перелік практичних навичок, які повинен опанувати студент самостійно, пропонуються навчальні тести з розділу, що вивчається. Тести внесені до методички як навчального плану так і тести з бази даних «Крок-1» з визначеними вірними відповідями. Наприкінці методичної розробки наводяться перелік питань  та міжнародна номенклатура  за розділом. При розборі ситуаційних завдань з бази даних «Крок-1»  та вивчення препаратів відбувається також процес формування медичного мислення студентів. Контроль самостійної роботи студентів відбувається під час  практичних занять в усній або письмовій формі.

 Одним з різновидів самостійної роботи студента є індивідуальне завдання.  Перелік стандартизованих індивідуальних завдань для кожного практичного (семінарського) заняття наводиться у робочій навчальній програмі і доводиться до відома студентів до початку заняття. Стандартизовані методи контролю  індивідуальних занять регламентуються кафедрою для різних тем практичних (семінарських) занять, але є обов’язковими для виконання всіма викладачами і студентами при вивченні однієї теми.

Переходячі до проблем виховання культури самостійної роботи слід зауважити, що не дивлячись на вивчення психології у медичному ВУЗі, більшість студентів у питаннях оволодіння методами навчання та організації розумової праці лишаються самоучками, пізнають ці методи на власних помилках, втрачаючи багато часу та зусиль. Тому необхідно, щоб кожна методична рекомендація детально розписувала хід роботи не тільки змістовно, але й з вказівками орієнтовного часу на вивчення матеріалу. Морфологічні кафедри – це кафедри де навчаються першокурсники і навичок розумової самостійної роботи можуть ще не мати.

Неможливо покращення якості самостійної підготовки студентів без приділення уваги матеріально-технічній базі ВУЗу, а саме: збільшення кількості необхідного обладнання, такого як мікроскопи на кафедрі гістології, препарати  та сучасні сіліконові  муляжі з анатомії людини, компьютери, мультимедійні проектори та ін.