Поясок Т.Б.

Кременчуцький інститут Дніпропетровського

університету економіки та права

 

Інформаційні технології як невід’ємна складова професійної підготовки майбутніх економістів

         Соціально-економічні перетворення, процеси глобалізації, інтеграції, демократизації та інформатизації сучасного суспільства, підвищення ролі інформації і знань у його розвитку висувають принципово нові вимоги до професійної підготовки фахівців з вищою економічною освітою, професійна діяльність яких особливо підлягає модернізації, оскільки відбувається в контексті змін та тенденцій постіндустріального суспільства.

         Якісне виконання цих вимог на сучасному етапі неможливе без широкого використання інформаційних технологій навчання, а також засобів навчання й оновлення інформаційних фондів до них. Розробка і впровадження сучасних інформаційних технологій навчання на всіх етапах економічної освіти буде сприяти більш повній практичній реалізації основних стратегічних цілей, принципів та завдань її розвитку.

         Інформатизація економічної освіти є планомірним, послідовним і систематизованим процесом підготовки майбутніх фахівців економічного профілю до роботи в умовах сучасного інформатизованого суспільства, підвищення якості їх загальноосвітньої і фахової підготовки. З появою інформаційних технологій розширилось розмаїття форм і методів організації навчального процесу. Існують різні точки зору на можливість поєднання традиційного і комп’ютерного навчання.

         Ми вважаємо, що ряд труднощів, які з’являються при використанні інформаційних технологій навчання, виникають через те, що нові засоби застосовуються з використанням старих методів, що на чисто емпіричній основі підходять до вирішення великої наукової проблеми, беручи до уваги сучасні потреби педагогічної практики.

         Інформатизована система освіти насамперед характеризується різноманітними взаємопов’язаними видами діяльності, що здійснюється за допомогою засобів інформаційних технологій, зокрема, розв’язування задач: навчальних (навчальна діяльність), дидактичних (навчаюча діяльність), опрацювання даних і прийняття рішень (управлінська діяльність) тощо.

         Головною вимогою до створення нового зразка програмно-методичного забезпечення для будь-якої економічної спеціальності, який має бути проблемно-орієнтованим за змістом інформаційного забезпечення (баз даних і знань), інтегрованим навчаючим комплексом, вважається виконання ним таких функцій як інтелектуалізація проблемно-орієнтованого засобу навчання та виконання рейтингового оцінювання якості підготовки студента.

В контексті застосування інформаційних технологій центром тяжіння стає студент, який отримує можливість будувати самостійну траєкторію освітнього процесу. Ця обставина суттєво змінює функції викладача, від якого вимагається вміння сприяти студентам в ефективному і творчому засвоєнні інформації, в їх розвитку. Змінюється також і зміст діяльності викладача: він перестає бути просто «передавачем» знань і стає розробником нової технології навчання.

     Для ефективного управління процесом навчання з використанням інформаційних технологій навчання необхідно створення адаптивної моделі дій педагога з врахуванням цілей, методів, результатів навчання і яка вирішує такі основні задачі: діагностика рівня знань студентів і управління їх пізнавальною діяльністю. Сутність другої задачі – в плануванні і реалізації оптимальної послідовності дій, які забезпечують засвоєння необхідних економісту знань за мінімальний час чи максимальний обсяг знань за заданий час.

     Важливою перевагою проведення занять за допомогою інформаційних технологій навчання є наявність програм збирання і збереження інформації в ході навчання. Ця інформація використовується як з метою безперервного контролю процесу навчання, швидкого виявлення добре чи недостатньо встигаючих, так і в інтересах подальшого удосконалення змісту занять, ускладнення, а при необхідності, і полегшення алгоритму управління навчанням.

     Формалізація процесу навчання дозволяє сформулювати системну модель професійної підготовки майбутніх фахівців економічного профілю на основі інформаційних технологій. Вона є модульною: кожний модуль підтримує відповідний етап навчання, має необхідний набір алгоритмів, які реалізують операції навчання і предметне наповнення.

         Таким чином, комп’ютер є засобом не тільки навчання, але і розв’язання різних навчальних задач. Через це актуалізується необхідність перегляду змісту навчального матеріалу, розробки принципово нових шляхів побудови навчальних курсів з використанням комп’ютера як засобу діяльності. Принципами побудови навчального процесу з використанням інформаційних технологій передбачається ієрархія і модульність побудови як в програмному, так і в методичному розумінні; створення типових програмно-методичних комплексів ефективної організації навчально-виховного процесу для синхронної взаємодії в процесі навчання; розробка інструментальних засобів і технологій створення вбудованих засобів оперативної діагностики результативності процесу навчання; розробка засобів тестування студентів на проміжних і кінцевих стадіях навчання. Така побудова навчання сприяє успішному засвоєнню знань, виробленню оптимальних стратегій мислення, рефлексії своїх дій. Застосування саме такого підходу полягає в тому, що навчання трактується як спільне з комп’ютером розв’язання навчальної задачі і головна увага приділяється не лише правильному і швидкому його здійсненню, а й оволодінню студентами уміннями та навичками.

         Поряд з цим реалізація сучасної освітньої концепції вимагає  акцентування уваги викладачів на особистісно-орієнтованій моделі навчання, в центрі якої знаходяться інтереси, потреби, можливості суб’єктів освітнього процесу, їх спільна діяльність, що базується на позитивній взаємодії.