Педагогические науки/1. Дистанционное образование

 

 

Гнєдкова Ольга Олександрівна, Козьміна Анна Олексіївна

Херсонський Державний Університет,

Відділ мультимедійних та дистанційних технологій навчання

Науково-дослідного Інституту Інформаційних технологій

 

 

ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАННЯ Т’ЮТОРА ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ (НА БАЗІ СИСТЕМИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ «ХЕРСОНСЬКИЙ ВІРТУАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»)

 

 

У зв’язку з бурхливим розвитком нових інформаційних технологій та глобальної мережі Інтернет, з’явилась нова форма навчання – дистанційна освіта.

Дистанційне навчання це форма отримання освіти, при якій в освітньому процесі використовуються кращі інноваційні засоби та форми навчання, основані на комп'ютерних і телекомунікаційних технологіях. Для подальшого розвитку дистанційної освіти та створення якісних дистанційних курсів необхідні фахівці з дистанційного навчання, основними обов’язками яких є проектування, створення та проведення курсів дистанційного навчання.

В даній статі автори проводять аналіз проведеного дистанційного курсу з підготовки тьюторів дистанційного навчання, вказують труднощі, з якими зустрілися під час проведення та дають корисні рекомендації щодо створення ефективних курсів підготовки фахівців з цієї області. 

 

Загальна характеристика курсу

Мета та завдання курсу

Головна мета курсу – навчити викладачів або студентів керувати системою дистанційного навчання, створювати дистанційні курси та організовувати навчальний процес у системі дистанційної освіти «Херсонський Віртуальний Університет» (www.dls.kherson.ua/dls). Завдання курсу:

- ознайомити з основними поняттями та принципами дистанційної освіти;

- навчити працювати у системі дистанційного навчання «Херсонський Віртуальний Університет» Херсонського Державного Університету;

- сформувати навички створення та проведення дистанційних курсів;

- сформувати вміння навчатися дистанційно.

Особливості навчального процесу

Курс проводився згідно програми інформатизації Херсонського Державного університету. Курс проводився вперше, отже він був безкоштовний.

Термін навчання: 4 тижня з них 2 тижня – канікули (святкові дні Нового Року), протягом канікул студенти мали можливість допрацювати завдання.

Курс складався з 4 модулів (тем). Кожен модуль тривав протягом тижня. Тьютор курсу встановлює часові рамки кожного модулю. З кожного модулю студенти виконували певні завдання.

C:\Documents and Settings\gnedkova\Рабочий стол\my article\PrtSc_1.jpeg.jpg

 

 

1-й модуль - вступ в дистанційний курс, встановлення спілкування з учасниками курсу дистанційно. Студенти знайомляться з інтерфейсом та можливостями системи дистанційного навчання «Херсонський Віртуальний Університет».

2-й модуль - учасники готують та розміщують необхідні матеріали у власному курсі, а також планують навчальну діяльність студента та тьютора.

3- й модуль – контроль та оцінювання. Учасники вчаться створювати тести у власному дистанційному курсі та розглядають механізм створення рейтингової система курсу.

4-й модуль – підготовка до навчального процесу. Студенти закінчують працювати над власним дистанційним курсом та починають набір учасників у власний курс для початку процесу навчання.

Організація спілкування  у процесі навчання

Спілкування - невід'ємна частина ДН. В процесі навчання використовувалися декілька технологій для спілкування студентів та тьютора - список розсилань, чат та форум на сайті курсу, індивідуальна електронна пошта.

C:\Documents and Settings\gnedkova\Рабочий стол\my article\PrtSc_2.jpeg.jpg

Система оцінювання

Контроль або тестування - дуже важливий аспект в дистанційному навчанні. Існує безліч засобів для оцінювання знань студентів.  Сьогодні тестування широко використовуються як зручний інструмент для контролю і оцінювання рівня знань студентів в традиційному і  дистанційному навчанні.

 У “Практикум тьютора” з кожної теми студенти освоювали теоретичний матеріал, виконували практичне завдання і проходили тестування.  Таким чином викладач спостерігає за рівнем засвоєнням матеріалу кожної теми студентом. Застосовувався такий  вид контролю як есе, тобто студент мав можливість виразити думки і критику з певної проблеми.

В курсі використовувалась рейтинговая система оцінювання знань студентів. За виконання практичного завдання, проходження тесту та участь у форумі й чаті студенти здобували певну кількість балів. На початку кожного тижня тьютор розсилав учасникам лист з планом роботи на тиждень та рекомендаціями щодо виконання кожного із завдань, а також вказував максимальну кількість балів, яку студент може здобути за виконання завдання.

C:\Documents and Settings\gnedkova\Рабочий стол\my article\PrtSc_3.jpeg.jpg

Система дистанційного навчання «Херсонський Віртуальний Університет» дозволяє при створенні тьютором тесту встановлювати бали за кожну відповідь та виводити сумарний бал. Результати тестування зберігаються у рейтинговій таблиці курсу. Після проходження тесту система оцінює студента, він має змогу побачити результати відразу після проходження тесту, або у рейтинговій таблиці курсу. Тьютор має змогу змінити бали оцінювання системою та зберегти зміни.

 

Роль  тьютора  у дистанційному навчанні

Тьютор – людина, яка організовує, проводить та керує процесом дистанційного навчання.

Тьютор дистанційного навчання повинен вміщувати в собі:

-          якості вчителя (викладача): проводити вступні та завершальні  заняття, допомагати учасникам в їх самовизначенні, забезпечувати правильне та ефективне використання навчальних та методичних матеріалів курсу;

-          якості консультанта: координувати пізнавальний процес учасників, проводити консультативні та комунікативні заняття, відповідати на запитання слухачів курсу;

-          якості менеджера: проводити набір та укомплектовування навчальних груп, керувати навчальним процесом групи.

 

Рекомендації щодо створення ефективного дистанційного курсу

Проаналізувавши труднощі, які виниклі під час проведення курсу, автори визначили головні тенденції для їх подолання:

-  Тьютору необхідно відноситися до студентів   як до особистості;

-   Сприяти створенню позитивному

     емоційному  клімату під час навчання;

-    Бути завжди на зв’язку;

-    Правильно будувати структуру курсу;

-   Об’єктивно оцінювати учасників.

Отже, автори визначили головні особливості навчання тьюторів дистанційного навчання, а також  запропонували шляхи вирішення труднощів, які виникають протягом процесу навчання.

 

Література:

 

1.     Barr,R., Tagg, J. From teaching to learning: A new paradigm for undergraduate education.-  1995,  Change, 27 (6), 13-25.

2.     Ken W. White, Bob H.Weight. The online teaching guide: a handbook of attitudes, strategies, and techniques for the virtual classroom.- 2000, Allyn and Bacon.

3.     Орчаков О.А., Калмыков А.А. Проектирование дистанционных курсов, пособие для преподавателей и методистов.- М: МГУ, 2002. - 256с.

4.       Полат Е.С, Бухарки­на М.Ю., Моисеева М.В, Петров А.Е. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования. - М.: Из­дательский центр «Академия», 2001. — 272 с.