Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Дзяйло С.П.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Соціально-психологічні передумови вибору професії

Одним з головних кроків в житті кожної молодої людини є вибір професії. Від правиль­ного вирішення питання «Ким бути?» — багато в чому зале­жить вся подальша доля люди­ни. Якщо підліток вибирає про­фесію випадково, то це потім викликає небажані наслідки для нього. Необґрунтований вибір професії може поставити лю­дину перед фактом, що у неї відсутні передумови до вико­нання трудових функцій за об­раною професією. Наслідком цього може бути низька продуктивність праці, помилки і брак в роботі. А це в свою чергу професією і починає пригнічуючи діяти на людину, що може призвести до психіч­них розладів. Але невдалий ви­бір професії стосується не тіль­ки самої особи — це має вели­ке значення і для суспільства. Вимушена зміна професії через помилку при її виборі, необхід­ність у переучуванні та пере­кваліфікації потребують певних витрат та відволікають праце­здатну людину від участі у сус­пільному виробництві. Внаслі­док цього суспільство зазнає відчутних матеріальних втрат. За підрахунками зарубіжних вче­них правильний і своєчасний вибір професії в шкільному віці в 2—2,5 разів зменшує плин­ність кадрів, на 10—15% збіль­шує продуктивність праці і в 1,5—2 рази знижує вартість під­готовки кадрів.

Підготовка молодої людини до праці і вибору професії по­винна бути відповідальною лан­кою в плануванні її життєвого шляху: Ще у ПІ віці до н.е. ки­тайський філософ Гуан Ци ска­зав: «Якщо плануєш на один рік, тоді сій зерно. Плануєш на десять років — саджай дерева. Якщо ж плануєш на все життя, тоді навчай і наставляй людей!».

У процесі розвитку суспіль­ства життя показало, що люди­на працює найбільш ефектив­но тільки тоді, коли зміст пра­ці відповідає її інтересам та здіб­ностям, можливостям її організму. Кожна професія ста­вить перед людиною певні ви­моги, які визначаються її спе­цифікою і змістом. Люди, які не мають здібностей до обраної професії, не тільки оволодіва­ють нею із значними трудно­щами, але й показують гірші результати, частіше допускають помилки і прорахунки в проце­сі своєї роботи.

 Це стосується в першу чергу таких професій, у яких навіть незначний прора­хунок, викликаний уповільне­ною реакцією, нестійкою ува­гою, нерішучістю та іншими психологічними особливостя­ми людини, може створити ава­рійну ситуацію й привести до тяжких наслідків. Тому суспільство має завжди бути зацікав­леним в можливості кожної лю­дини ще під час навчання у шко­лі визначитись у тій галузі тру­дової діяльності, де б вона змогла якнайповніше проявити свої здібності та реалізувати свої на­міри у свідомому виборі про­фесії.

Самостійний вибір професії, здійснений під впливом аналізу власних внутрішніх можливос­тей, в тому числі і своїх здібнос­тей, і співвіднесення їх з вимо­гами обраної професії, являє собою процес професійного само­визначення. Тобто під профе­сійним самовизначенням слід розуміти самопізнання та об'єк­тивну оцінку особою власних індивідуальних особливостей, зіставлення своїх професійно важливих якостей і можливос­тей з вимогами, необхідними для оволодіння конкретною про­фесією. Психологія розглядає професійне самовизначення як найбільш значущий компонент професійного розвитку особис­тості, а також як критерій од­ного з етапів цього тривалого і складного процесу. Завершується він тільки тоді, коли у лю­дини сформується позитивне відношення до себе як до суб'єк­та професійної діяльності. То­му свідомий вибір професії слід вважати показником сформованості професійного самовиз­начення і переходу його у нову фазу свого розвитку.

Професійне самовизначен­ня — складний, часом супереч­ливий процес, в основі якого лежить цілком виправдане праг­нення молодої людини до самостійності, в той час як вона ще не в змозі обійтись без ква­ліфікованої допомоги школи, сім'ї. Особистість школяра у цьому процесі виступає як по­єднання найрізноманітніших протиріч. Це перш за все про­тиріччя між професійними праг­неннями молоді, в яких пере­важає соціальна орієнтація на престижні професії і потреба­ми держави в спеціалістах та­ких професій.

Це і протиріччя між бажанням продовжувати ос­віту після закінчення школи і зниженням інтересу до навчан­ня, що останнім часом все біль­ше поширюється у значної час­тини школярів. В особистісному плані можна назвати проти­річчя між професійними намірами школярів і можливос­тями їх реалізації, між профе­сійними намірами і даними сво­єї особистості, зокрема здібнос­тями, між прагненням молоді до самостійності і відсутністю уміння обґрунтовано прийня­ти рішення у виборі професії. Зміст діяльності особистості в процесі професійного самовиз­начення і повинен являти со­бою вирішення цих протиріч.

Хоч процес професійного са­мовизначення нічим і не обме­жує свободу дій особистості, але не потрібно забувати, що віль­ний вибір професії не має ні­чого спільного з самопливом і стихійністю. Вільний вибір про­фесії повинен підпорядковува­тись свідомій необхідності уз­годжувати прагнення і наміри особистості з потребами сус­пільства, а також співвідноси­ти власні якості і можливості (особистісні дані) з вимогами, які висуває кожна професія до людини. Таке співвіднесення є відображенням наявної в осо­бистості професійної самовід­даності.

Конкретна форма прояву са­мосвідомості являє собою само­оцінку власних намірів і можли­востей. Вона є внутрішньою умо­вою саморегуляції поведінки, ус­відомлення людиною того, яку професію вона хоче обрати.