Экономические науки/7. Учет и аудит

Захаревич І.В.

Науковий керівник

           ст.викладач ТимчинаЛ.І.

Донецький державний університет економіки та торгівлі ім.М.І.Туган-Барановського

 

Позитивні аспекти складання фінансової звітності за міжнародними стандартами

Данна тема є актульною на сьогоднішний день, так як економічна ситуація, що склалася за період становлення незалежності нашої держави та входження її в світову спільноту, потребує значних структурних змін, а також зумовлює закономірну необхідність масштабного реформування системи бухгалтерського обліку та звітності.

 

Реформування бухгалтерського обліку відповідно до міжнародних стандартів, створення нової нормативної бази бухгалтерського обліку вимагає рішення цієї проблеми на національному рівні [3].

Міжнародні стандарти фінансової звітності  (далі – МСФЗ) виступають на даний момент ефективним інструментом підвищення прозорості і зрозумілості інформації, яка розкриває діяльність суб’єктів господарювання, створює достовірну базу для визнання доходів і витрат, оцінки активів і зобов’язань, яка надає можливість об’єктивно розкривати і віддзеркалювати існуючі фінансові ризики у звітуючих суб’єктів, а також порівнювати результати їх діяльності в цілях забезпечення адекватної оцінки їх потенціалу та ухвалення відповідних управлінських рішень[1].

Інтеграція України в світовий економічний простір зумовлює перехід бухгалтерського обліку в Україні на міжнародні стандарти.
Саме це питання розглядається багатьма науковцями, зокрема такими, як Голов С.В., В.Г. Швець, Л.Г. Ловінською, Г.О. Партин.

Мета статті – довести переваги складання звітності за міжнародними стандартами, на національному рівні.

Згідно з П(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» фінансова звітність складається з: балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до звітів.
В свою чергу згідно МСБО 1 «Подання фінансових звітів» повний комплект фі-нансових звітів включає такі компоненти: Баланс, Звіт про прибутки та збитки, Звіт про зміни у власному капіталі, Звіт про рух грошових коштів, Облікова політика та пояснювальні примітки [1].

Забезпечення прозорості суб’єктів національної економіки має величезне значення, оскільки, ринкова вартість капіталу визначається двома ключовими чинниками: майбутніми доходами та майбутніми ризиками. Деякі ризики дійсно характерні для діяльності самих організацій, проте є й такі, які спричинені відсутністю необхідної інформації, відсутністю точних відомостей про прибутковість капіталовкладень. Кредитори і інвестори згодні одержувати менший прибуток, але бути впевненими в тому, що достовірна, справедлива і точна інформації знизить їх ризики [2].

Позитивними сторонами застосування МСФЗ як для суб’єктів господарювання, які складають фінансову звітність, так і для зовнішніх користувачів являються:

- можливість отримання необхідної інформації для прийняття управлінських рішень;

- забезпечення порівнянності звітності з іншими організаціями, незалежно від того, резидентом якої країни вони є і на якій території здійснюють господарську діяльність;

- можливість залучення іноземних інвестицій і позик, а також виходу на зарубіжні ринки;

- престижність, забезпечення більшої довіри з боку потенційних партнерів;

- у багатьох випадках велика надійність інформації;

- прозорість інформації, що забезпечується шляхом дотримання правил її складання, а також численними поясненнями до звітності.

Отже, переваги складання фінансової звітності за міжнародними стандартами дійсно є і вони незаперечні для більшості користувачів фінансової звітності. МСФЗ можна розцінювати як інструмент глобалізації економіки і світових господарських зв’язків.

На мою думку, застосування МСФЗ для вітчизняних підприємств буде позитивним явищем, адже принципи, які закладені в порядок формування звітності згідно МСФЗ, роблять її більш адекватною і здатною відображувати дійсний майновий стан організації. Таким чином можна сказати, що цінність МСФЗ є важливою не тільки для іноземних, але й для вітчизняних інвесторів і це підтверджує необхідність впровадження МСФЗ для всіх секторів економіки України.

Література:

1. Міжнародні стандарти фінансової звітності (МСФЗ) 2004. Український переклад виданий Федерацією професійних бухгалтерів та аудиторів України у 2005 році.

2. Засадний Б. Складання та подання фінансових звітів відповідно до МСФЗ: загальні вимоги //Справочник економиста. – 2007. – С. 61-69.

3.  Мельникова О.В.  Проблеми трансформації фінансової звітності, складеної за вимогами національних стандартів, у звітність за міжнародними стандартами //Економіка і держава. –2008. - №9. – С. 34-35.