Герасименко О.М.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту

 

Порівняльний аналіз динаміки фондових ринків розвинених країн і країн з перехідною економікою В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

 

Одним з найбільш значних і суперечливих явищ кінця ХХ – початку XXI ст. стала глобалізація світової економіки, являючи собою, по суті, сучасну форму процесу інтернаціоналізації. Глобалізація має комплексний характер і стосується практично всіх країн і сфер економіки (у цьому її відмінність від просто інтернаціоналізації).

Очевидним проявом процесу глобалізації є виникнення кореляційних зв’язків між індексами ринків акцій. Дослідимо, в якій мірі відображає рівень фінансово-економічної глобалізації даної країни аналіз взаємних кореляцій між індексами ринків акцій у різних країнах і регіонах світу. 

Проаналізуємо залежність та взаємну кореляцію індексу S&P 500 та індексу ПФТС. Навіть поверховий аналіз залежності від часу для вибраних довільно індексів з двох груп свідчить про їх корельовану поведінку.

Рис. 1 Індекси ПФТС та S&P 500

 

Необхідно звернути увагу на значно менші амплітуди цінових коливань для розвиненої держави, ніж для ринку держави з перехідною економікою. Ця відмінність виявить себе при їх порівняльному аналізі нелінійної динаміки.

Цікаво порівняти ці результати з тими, які одержані використанням техніки мінімального остівного дерева (MST). На рис. 2 відображена самоорганізована кластеризація у системі індексу S&P 500.

З рис. 3 видно, що індекси сильно згруповані по регіонах з більшістю індексів, скажімо, азіатських країн, що формують окремий блок MST. Ринкові індекси Марокко, Росії, України (за індексом ПФТС) виявилися слабко корельованими. Про це свідчить їх випадкове входження до одного з трьох потужних кластерів. Знайдені кластери відповідають кластерам, які відповідають трьом першим власним значенням у методі випадкової матриці.

Рис. 2 Мінімальне остівне дерево для S&P 500

 

 

 

                      

 

Рис. 3 Мінімальне остівне дерево для ПФТС

 

 

Спектральний метод аналізу доповнює метод (minimal spanning tree, мінімальне остівне дерево – МОД) MST для знаходження відновлюваних кореляцій, що містяться в матриці взаємних кореляцій. Однією з сильних сторін спектрального аналізу є те, що він дає ясний кількісний критерій, що дозволяє відділити сигнал від шуму. Також, зі всього декількома великими власних значень і їх відповідними власними векторами, результат спектрального аналізу легше інтерпретувати і порівняти, скажімо, різні часові періоди, ніж при використовуванні MST-техніки.

В умовах зростання глобалізаційних тенденцій на світовому фінансовому ринку надзвичайно важливо забезпечити ефективну диверсифікацію різноманітних портфелів [2]. Відомо, що портфельний ризик зменшуються, якщо акції, які входять до портфеля, відносяться до не пов’язаних між собою активів. В останні роки, наприклад, для портфельних інвесторів надзвичайно привабливим є енергоринок. Це пов’язано із постійним зростанням цін на енергоносії, що змушує включати активи енергокомпаній до своїх портфелів. У цьому випадку портфельні ризики можуть сильно зрости, якщо існує помітна кореляція між ринками енергоресурсів і фінансовими ринками.

Левова частка енергетичного ринку знаходиться в «зоні підвищеного ризику» (зокрема, країни Перської затоки). Часті стрибки цін (нафтові шоки) призводять до підвищеної волатильності цього ринку. Криза на ринку енергоресурсів може потягнути за собою корельовані з ним ринки і спричинити глобальну фінансову кризу. За таких умов важливим питанням є дослідження взаємозв’язку ринку енергоресурсів і фондового ринку, а також визначення основних характеристик цих ринків з метою уможливлення прогнозування характеру їх поведінки при певних умовах.

 

Література

1.           Ганчук А.А., Рибчинська О.М., Соловйов В.М. Дослідження глобалізаційних процесів на ринку цінних паперів // Держава та регіони, сер. «Економіка та підприємництво» -Запоріжжя, ГУ ЗІДМУ, 2006, №1. С.42-50

2.           Бычков А. Глобализация экономики и мировой фондовый рынок //Вопросы экономики. - М., 1997, №12.