Ускова А. К.

Одеська академія будівництва та архітектури, Україна

Основні принципи планування виробничої програми в будівництві

 

Виробнича програма БМР є основним документом або результатом річного виробничого плану. У ній відображуються кінцеві результати діяльності у вигляді нових виробничих потужностей, що вводяться в експлуатацію, і об'єктів невиробничого призначення.

При плануванні і аналізі виробничої програми застосовуються натуральні і вартісні показники. У багатономенклатурному виробництві сумарний об'єм продукції не можна виразити за допомогою натуральних вимірників. Для цієї мети використовуються вартісні показники. При плануванні враховуються 2 категорії продукції: готова і незавершена.

Виробнича програма визначає об'єм будівельно-монтажних робіт як у всій організації в цілому, так по всіх її ланках. На основі виробничої програми розраховуються потреби в матеріально-технічних ресурсах, визначаються всі розділи, а також параметри річного плану. Так, виходячи з виробничої програми, розробляються плани виробництва робіт по окремих об'єктах і їх комплексах і визначаються заходи щодо розвитку виробничої потужності будівельно-монтажної організації. Вихідними документами і даними для розробки річної виробничої програми є: [1]

- договір підряду на капітальне будівництво зі всіма застосуваннями;

- титульні списки будівництв, що знов починаються і перехідних;

- мережеві і календарні графіки виробництва БМР;

- протоколи - замовлення узгодження об'ємів підрядних робіт;

- розрахунок потужностей;

- розподіл об'ємів робіт по виконавцях.

Найважливіший показник виробничої програми - введення в дію виробничих потужностей і об'єктів. Цей показник виражає кінцеві результати і формується у вигляді переліку об'єктів, підготовлених до випуску продукції або надання послуг, що підлягають до здачі замовника в плановому році.

При плануванні виробничої програми вирішується завдання складання розкладу ведення робіт на всіх об'єктах протягом планового періоду. При цьому слід керуватися принципами: [2]

- у ній повинні включатися лише реальні об'єкти;

- слід передбачити концентрацію ресурсів на обмеженій кількості об'єктів, що будуються;

 - склад об'єктів має бути по можливості однорідним;

- необхідно передбачити постійну наявність зачепила;

- об'єми робіт, що плануються на рік мають зв'язати з виробничою потужністю будівельної організації;

- розподіл об'ємів робіт протягом року має бути таким, щоб забезпечити ритмічність роботи підприємства;

- у виробничій програмі необхідно забезпечити ув'язку об'ємів робіт, що виконуються власними силами і силами субпідрядних організацій.

Об'єм підрядних робіт - це сума об'єму БМР, що виконуються протягом планового року на всіх об'єктах, включених у виробничу програму: об'єм робіт по ген підряду; об'єм робіт, що виконуються власними силами.

Об'єкти, що включаються у виробничу програму, підрозділяються таким чином: [1]

 за призначенням — виробничі, житлові, культурно-побутові, торгівельні і пр.;

характеру робіт — нове будівництво, реконструкція і реставрація, розширення і капітальний ремонт існуючих будівель і споруд;

часу початку робіт — перехідні з попереднього періоду, такі, що починаються будівництвом в планованому періоді;

джерелу фінансування — державні капітальні вкладення, позабюджетні джерела; термінам введення в дію — пускові і відрядні.

При розробці плану підрядних робіт необхідно передбачити виконання наступних умов:

1. Дотримання нормативної тривалості будівництва і умов укладення договору;

2. Відповідність річного об'єму робіт, виконаного власними силами з виробничою потужністю організації;

3. Рівномірне завантаження організації, її підрозділів і виробничих ланок протягом року;

 4. Створення перехідного заділу на кінець року відповідно його нормативному значенню.

Планування об'єму підрядних робіт необхідне для розробки забезпечуючих розділів річного плану, для визначення потреби в матеріальних, технічних, трудових і фінансових ресурсах.

Літератури:

1.                 Бузырев В.В. планирование на строительном предприятии: Учеб. пособие для студ.высш.учеб.заведений /В.В.Бузырев, Ю.П. Помибратов, И.В. Федосеев.- М. издательский центр «Академія!, - 2005.- 336с.

2.                 Минина Л.С., Манаков Л.Ф. Особенности планирования деятельности строительного предприятия: Учеб. пособие, - Новосибирск: НГАСУ, 2001. – 96 с.