студент 5 курсу Пригодич Р. В.

Харківський національний економічний університет

Економетрична модель оцінки фінансового стану підприємства

В умовах зростання рівня нестабільності зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства,  скорочення часу на прийняття рішень, зростання рівня ризику прийняття рішень особливу актуальність здобуває розробка нових методів і моделей оцінки стійкості фінансового стану підприємства [1-3], які дозволяють діагностувати фінансову ситуацію, виявити природу негативних тенденцій розвитку фінансової сфери підприємства і сформувати комплекс заходів, спрямованих на їх переломлення.

Фінансовий стан - це найважливіша характеристика економічної діяльності підприємства в зовнішньому середовищі. Він визначає конкурентноздатність підприємства, його потенціал у діловому співробітництві, оцінює, у якому ступені гарантовані економічні інтереси самого підприємства і його партнерів по фінансовим і іншим відносинам [1].

Метою аналізу фінансового стану підприємства є оцінка його поточного стану, а також визначення того, по яких напрямках потрібно вести роботу з поліпшення цього стану [3].

Актуальність задач, пов'язаних із прогнозуванням фінансового стану підприємства, відображається в одному з використовуваних визначень фінансового аналізу, відповідно до якого фінансовий аналіз являє собою процес, заснований на вивченні даних про фінансовий стан підприємства і результати його діяльності  в минулому з метою оцінки майбутніх умов і результатів діяльності. Таким чином, головною задачею фінансового аналізу є зниження неминучої невизначеності, пов'язаної з прийняттям економічних рішень, орієнтованих у майбутнє [1-3]. При такому підході фінансовий аналіз може використовуватися як інструмент обґрунтування короткострокових і довгострокових економічних рішень, доцільності інвестицій; як засіб оцінки майстерності і якості управління; як спосіб прогнозування майбутніх фінансових результатів. Фінансове прогнозування дозволяє в значній мірі поліпшити управління підприємством за рахунок забезпечення координації усіх факторів виробництва і реалізації, взаємозв'язки діяльності всіх підрозділів, і розподілу відповідальності.

Виходячи з цього можна запропонувати розробку моделі оцінки стійкості фінансового стану підприємства, яка може бути виконана наступним чином.

На першому етапі здійснюється розрахунок фінансових показників підприємства, таких як коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт оборотності активів, коефіцієнт швидкої ліквідності, коефіцієнт маневреності власного капіталу,  коефіцієнт автономії, коефіцієнт фінансової стійкості. Дані коефіцієнти були взяті з кожної групи комплексного фінансового аналізу, вони якнайкраще описують фінансове становище. Вихідними даними для розрахунку цих показників слугував баланс  підприємства цукрової галузі за 7 звітних періодів.

На другому етапі побудована економетрична модель оцінки фінансової стійкості підприємства. Дана модель буде описувати зв'язок між ендогенною ознакою, що відбиває рівень фінансового стану підприємства й екзогенними ознаками, що характеризують основні параметри фінансової діяльності підприємства. Як результуючу ознаку розглядаємо коефіцієнт фінансової стійкості (Y). Як факторні ознаки в моделі виступають:

Х1 – коефіцієнт абсолютної ліквідності;

Х2 – коефіцієнт оборотності активів;

Х3 – коефіцієнт швидкої ліквідності ;

Х4 – коефіцієнт маневреності власного капіталу;

Х5 –  коефіцієнт автономії.

Для побудови моделі був використаний програмний  пакет  Statistica 6.0. Модель прийме наступний вид:

 

Y= -0,98   1080,38*Х1 1,57*Х2 +2,35*Х3 + 1,24*Х4 – 0,09Х5

Після перевірки побудованої моделі на наявність мультиколінеарності (наявність лінійних зв’язків між факторними ознаками, які включені у множинну економетричну модель [5]) отримаємо:

 

Y= 0,44   0,412 – 0,583 +1,034

 

При побудові множинної багатофакторної моделі важливими екзогенними змінними виявилися: Х2, Х3 та Х4.

З вигляду моделі можна зробити висновок що коефіцієнт фінансової стійкості поліпшується при збільшенні: коефіцієнта маневреності власного капіталу і зменшенні:  коефіцієнта оборотності активів та  коефіцієнта швидкої ліквідності.

Побудована модель дозволяє діагностувати і прогнозувати фінансовий стан підприємства, а також підвищити обґрунтованість управлінських рішень щодо його покращення. Отримані результати можуть бути використані при формуванні скорегованих фінансових планів підприємства

 

Література:

1.           Ковалев В.В. Финансовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. - М.: Финансы и статистика, 2005.

2.           Шеремет А.Д. Методика финансового анализа. – М, 1995.

3.           Бланк И. А. Финансовый менеджмент: Учебный курс. – 2-е изд., перераб. И. доп. – К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. 656 с.

4.           Моделі і методи соціально-економічного прогнозування: Підручник / Геєць В.М., Клебанова Т.С., Черняк О.І., Іванов В.В., Дубровіна Н.А., Савицький А.В. – Х.: ВД „ІНЖЕК”, 2005. – 396 с.

5.           Клебанова Т.С. Эконометрия: Учебно-математическое пособие для самостоятельного изучения дисциплины / Т.С. Клебанова, Н.А. Дубровина, Е.В. Раевнева. Харьков: ИД «ИНЖЕК», 2003. – 132 с.