Экономические науки/ 10.Экономика предприятия

 

                                     Ступка Д.В., Лебеденко Е.А    

 

                Донецький національний університет економіки і торгівлі

                                імені Михайла Туган-Барановського

 

Амортизаційна політика підприємства та роль амортизації             

                       у відновленні основних засобів.

 

    Актуальність даної роботи визначається тим, що амортизаційна політика упродовж багатьох років залишається найслабкішою ланкою економічної політики усіх без винятку урядів незалежної України, оскільки сформована ними амортизаційна система не виконує своєї головної функції – не створює зацікавленості підприємців до оновлення основних фондів, впровадження наукових розробок та новітніх технологій у виробництво.Про незадовільне використання потенціалу амортизації як найбільш ефективного інструменту фінансування оновлення основних фондів, насамперед, свідчить наявність тенденції до збільшення ступеня зносу основних засобів. Незважаючи на значні обсяги інвестицій в основний капітал, в економіці спостерігається перманентне зростання зносу основних засобів.

    Метою роботи є аналіз різних аспектів амортизації та їх вплив на процес прийняття управлінських рішень.

    В Україні термін «амортизація» є універсальним, оскільки його застосовують як в обліку основних засобів, так і нематеріальних активів. Поняття «амортизаційна політика підприємства» включає планування, нарахування та використання амортизації. Зміст амортизаційної політики підприємства складає сукупність економічних категорій та важелів, які виявляють свою дію через сутність і функції амортизації.

   Амортизація основних засобів як складова фінансових ресурсів підприємства виконує дві основні функції: податкову(фіскальну), що передбачає виведення з оподаткування витрат на придбання основних засобів, та економічну, яка полягає у перетворенні необоротних активів в оборотні внаслідок нарахування амортизації.

    У бухгалтерському обліку амортизаційні відрахування розглядаються як видатки, які нічим не відрізняються від інших видів видатків. Такий підхід витікає з принципу відповідності видатків та доходів, що дозволяє визначити фінансовий результат діяльності підприємства за визначений звітний період.

    Разом з тим, сучасна облікова концепція амортизації має недоліки, оскільки заснована на ряді припущень, які можуть бути помилковими. Суттєвим недоліком чинної амортизаційної системи є те, що вона не створює умов для оновлення основних фондів у найважливіших сферах економічної діяльності, таких як обробна промисловість, транспорт, виробництво енергії, сільське господарство, де ступінь зносу основних засобів є одним з найвищих.

    Іншим недоліком є послаблення ролі амортизації як джерела інвестицій, оскільки спостерігається зниження частки власних коштів підприємств та організацій у структурі джерел фінансування інвестицій. Сучасна амортизаційна політика не формує у підприємств стимулів до впровадження наукових розробок. В Україні спостерігається тенденція до зниження інвестицій у нематеріальні активи у структурі капітальних інвестицій.

   Амортизаційний фонд підприємства формується у розмірі амортизаційних відрахувань та отриманого доходу у вигляді відсотків на інвестиції або вклади. Розмір амортизаційних відрахувань розраховується таким чином, щоб до кінця терміну служби основних засобів амортизаційний фонд дорівнював їх первинній вартості (віднімаючи ліквідаційну вартість).

   Вивчення зарубіжного досвіду показало, що українська амортизаційна система суттєво відрізняється від амортизаційних систем розвинутих країн, у яких досить часто для стимулювання впровадження найновіших засобів виробництва та технологій основні засоби прирівнюються до оборотних і витрати на їх придбання відносяться на витрати виробництва протягом одного року.  Узагальнюючим результатом неефективності амортизаційної політики є низька частка амортизації у структурі ВВП.

    Великий вклад до розробки процесу формування амортизаційної політики і відтворення основних фондів внесли такі учені-економісти як Д. Баранів, І. Бланк, А. Віхляєв, Френк Вуд, І. Іванов, Я. Кваша, С. Коркин, Ю. Улюбленців, С. Рогів, П. Тальміна, А. Хорін, Л. Хорунжий, А. Цигичко, В. Юровіцкий і ін. У їх роботах зачіпаються питання амортизації в умовах кризи  виробництва і інфляції, висловлюється думка про необхідність реформування системи амортизації, строгішого обліку амортизаційних відрахувань.

     На їх думку для подолання існуючих негативних тенденцій в амортизаційній політиці, підвищення ролі амортизації як джерела фінансування оновлення основних фондів, створення зацікавленості до впровадження та виробництва сучасних основних засобів і технологій необхідно реалізувати комплекс заходів:

1.     Переглянути підходи до формування груп основних фондів та встановлення для них норм амортизації.  Враховуючи досвід розвинутих країн, пріоритет у нарахуванні амортизації для цілей оподаткування має бути відданий сучасним засобам виробництва, таким як повністю автоматизовані лінії виробництва, енергозберігаюче устаткування, системи очистки та захисту навколишнього середовища тощо.

2.     З метою стимулювання попиту на сучасні засоби виробництва такі як роботи, необхідно сформувати окрему групу основних фондів, до якої їх включити. Норму амортизації на роботи доцільно встановити на рівні 100% в розрахунку на рік. Це означатиме, що витрати на придбання роботів мають повністю амортизуватись протягом першого року їх використання.

3.     Виділити в окрему групу основних фондів устаткування, яке використовується у біотехнологіях. Річна норма амортизації на основні фонди цієї групи має бути встановлена на рівні 50%.

4.     Доцільно виділити також в окрему групу для цілей оподаткування сільськогосподарську техніку та встановити для цієї групи норми амортизації на рівні, не нижчому, ніж для комп’ютерної техніки.

5.     З метою відтворення у підприємств мотивації до інвестування у нові основні фонди доцільно скасувати порядок, за яким витрати на поліпшення основних фондів включаються до складу валових витрат.

    Удосконалення системи нарахування амортизації здійснюється через прийняття управлінських рішень за допомогою узагальнюючої методики стосовно вибору з усієї сукупності оптимального методу її нарахування, а системи її використання – за даними відомості нарахування й використання через прийняття управлінських рішень про розподіл за напрямками використання.

    Таким чином, амортизаційні відрахування на кожному підприємстві є розрахунковими витратами у собівартості продукції, а їх сума у виторгу від реалізації продукції – джерелом фінансування інвестицій підприємства.  В цілому від амортизаційної політики, що проводиться в країні, багато в чому залежить соціально-економічний прогрес суспільства.                                                       

                                             Література:

1. Городянська Л.В. Особливості нарахування і використання амортизації в обліково-аналітичній та податковій системах// Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №2. – с. 101 – 112.

2. Сафронов Н.А. Економіка підприємства. - К.: Лібра, 2008.