Статистичні методи оцінки стану промислових підприємств

В.А. Дмитрієва, Ю.О. Федченко

 

 

Сьогодні, коли відбувається перехід до ринкових форм відносин, статистичний  аналіз  діяльності  промислових підприємства  набуває особливої важливості.

Досвід розвинутих країн говорить про вагомий внесок в економіку сектору промисловості. Суб’єкти промислового підприємництва значною мірою впливають на зайнятість, на обсяги ВНП та є основним середовищем впровадження інновацій.

Забезпечення належного рівня діяльності промислових підприємств є необхідною умовою сталого соціально-економічного розвитку будь-якої держави, оскільки від цього залежить потенціал регіонів та рейтинг України у світовому співтоваристві. 

В умовах економічного розвитку нашої країни, діяльність промислових підприємств є одним з дієвих засобів формування ринкового механізму, надходження значних прибутків до держави, створення нових робочих місць, підтримки регіонів. Зростання кількості підприємств вимагає статистичного вивчення їх стану.

Інформаційною базою щодо результатів діяльності промислових підприємств є звітність, яку вони щорічно представляють у державні установи.

Кількісна оцінка стану та розвитку промислових підприємств України неможлива без використання статистичних показників. Під час дослідження проявів масових явищ і процесів, їх змін у часі, зв’язків та закономірностей, що виникають на їх основі, статистика дає їм науково обґрунтоване кількісне відображення, визначає їх економічний зміст.

Система статистичних показників діяльності підприємств включає такі групи показників, як загальноекономічні, фінансові, показники якості продукції, показники забезпеченості послугами промислових підприємств у регіоні та інтегровані показники інвестиційної привабливості, - які є абсолютними, відносними і середніми величинами.

В процесі збору, обробки та аналізу статистичної інформації, яка характеризує діяльність підприємств необхідно використовувати такі статистичні методи, як статистичне спостереження, метод групування, табличний та графічний методи,  індексний метод, методи обробки динамічних рядів та вимірювання зв’язку між явищами тощо.

Метод групувань використовують для розподілу одиниць статистичної сукупності на однорідні групи за істотними для них ознаками і на їх основі  проводиться аналіз структури сукупності та вивчаються взаємозв’язки  між явищами.

При проведенні дослідження розвитку промислових підприємств широко використовується індексний метод, вивчаються зміни доходів, витрат, чисельності працюючих, коштів на оплату праці в часі. На основі системи індексів середніх величин вивчаються структурні зрушення. Використовуючи індекс середнього рівня якісного показника структурних зрушень можна визначити зміни середнього доходу від експлуатації, середньої заробітної плати тощо, за рахунок змін в структурі сукупності.Використання моделі регресійного аналізу дає можливість виявити залежність доходу від випуску продукції промислових підприємства.

Важливу роль при проведенні аналізу діяльності підприємств відіграють методи вимірювання зв’язку, зокрема, проведення кореляційно-регресійного аналізу та застосування непараметричних методів визначення взаємозв’язків. Саме такі методи надають можливість проаналізувати інвестиційну привабливість промислових підприємств та  інвестиційну привабливість взагалі.

Актуальність теми обумовлена тим, що підприємництво як одна з конкретних форм прояву суспільних відносин сприяє не тільки підвищенню матеріального і духовного потенціалу суспільства, не тільки створює сприятливий ґрунт для практичної реалізації здібностей і талантів кожного індивіда, але і веде до єднання нації, збереженню її національного духу і національної гордості. Стан промислових підприємств є одним з показників, що характеризують сучасний рівень та тенденції розвитку економіки держави.

З огляду на це метою даної роботи є теоретично узагальнити і обґрунтувати методологічні та методичні засади побудови та практичного використання показників та моделей зрушень в структурі стану промислових підприємств України.

Для підвищення ефективності функціонування сучасних промислових підприємств необхідно вирішити наступні проблеми: неефективність системи керування; низький рівень відповідальності керівників підприємств перед засновниками, за наслідки прийнятих рішень, збереження і ефективне використання майна підприємства; невеликі розміри статутного капіталу акціонерних товариств; відсутність ефективного механізму виконання судових рішень; незабезпеченість єдності підприємства як майнового комплексу, що знижує його інвестиційну привабливість; високі витрати на утримання об'єктів соціально-культурного призначення і житлово-комунального господарства; відсутність достовірної інформації про фінансово-економічний стан підприємства для власників, акціонерів, керівників підприємства та ін.

Для усунення негативних тенденцій необхідно сконцентрувати увагу на забезпеченні ефективного розвитку підприємства як основного елемента економічної системи України.

Вирішення проблем використання статистичних методів аналізу стану промислових підприємств за допомогою вище наведених рекомендацій допоможе зробити повноцінний аналіз не тільки галузі, а й регіону в цілому. Оскільки саме статистичні методи нададуть нам можливість вирішити низку складних завдань функціонування промислових підприємств на мікро-, мезо- та макро-рівнях, серед яких знаходиться і завдання щодо прийняття інвесторами ефективних інвестиційних рішень.