Гриненко Д. О., керівник Кондратьєв В. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла  Туган-Барановського

 

Удосконалення роботи ДПС з платниками податків як підґрунтя реформування податкової системи України

 

Одним із головних напрямів діяльності органів ДПС України щодо забезпечення партнерських взаємовідносин з платниками податків є удосконалення роботи податкових органів по обслуговування платників податків для досягнення чесного діалогу, порозуміння між усіма суб’єктами податкових відносин, формування позитивної громадської думки щодо податкової політики держави.

Взагалі сьогодні на обліку в інспекції перебуває 12594 платників податків, з них юридичних - 3427, фізичних – 9167 [2]. Не зважаючи на вплив світової економічної кризи, за 11 місяців 2008 року до Зведеного бюджету України надійшло 643 мільйони гривень платежів, які контролюються Західно-Донбаською об’єднаною державною податковою інспекцією. Це на 186 мільйонів гривень або на 41 відсоток більше надходжень відповідного періоду минулого року.

Серед головних проблем у податковій системі України можна виділити:

- недосконалу структуру системи оподаткування та окремих видів податків;

- відсутність альтернативних форм об’єктів оподаткування;

- приховування суб’єктами господарювання своїх реальних доходів;

- відсутність налагодженої комунікації між ДПС та платниками податків.

У рамках Проекту модернізації державної податкової служби України створюється сучасна система обслуговування платників податків. Це підтверджено постановою Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2007 р. №1049 „Про утворення Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби”.

Головним завданням Інформаційно-довідкового департаменту є надання відповідей на запитання платників податків усіх регіонів України засобами телефонного зв’язку, електронною поштою, через web-сайт із використанням сучасних інформаційних технологій.

Новоутворений департамент має забезпечити надання відповідей з питань, щодо застосування податкового законодавства, порядку заповнення податкових декларацій, термінів подання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань.

Послуги Інформаційно-довідкового центру будуть зорієнтовані на потреби платників податків з урахуванням типів платників податків (юридична або фізична особа) та видів запиту (з якого питання надходить запит). З метою безперебійного та своєчасного надання послуг платникам податків в роботі Інформаційно-довідкового центру будуть враховані періоди пікового навантаження (наприклад, терміни подання податкової звітності) та забезпечуватиметься додаткове залучення фахівців у такі періоди.

Таким чином, діяльність Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби дасть можливість покращити якість наданих послуг, зміцнити довіру суспільства до органів державної податкової служби і, як наслідок, - підвищити рівень добровільної сплати податків.
Але на сьогодні не достатньо зупинятися на цьому, податкова система України потребує подальшої розробки нових методів з метою покращення  обслуговування платників податків. Відвідування платниками податків податкових інспекцій не можна залишати поза увагою. Очевидно, що більшість місцевих податкових інспекцій не мають жодного спеціально організованого консультаційного пункту, де б працював персонал, який спеціалізується у обслуговуванні платників податків та має навички комунікації відповідно до принципу орієнтації на клієнта.  

Тому сьогодні доцільно створити центри по обслуговуванню платників податків, де буде можливо розмістити службові підрозділи, які забезпечать реєстрацією платників податків в органах податкової служби, надання консультацій, приймання звітності та захист прав  платників при оскарженні ними рішень органів державної податкової служби в адміністративному порядку [1]. Така організаційна структура відповідатиме структурі податкових органів зарубіжних країн.

Чітка структуризація і підпорядкованість одному керівнику підрозділів, пов’язаних з обслуговуванням платників податків, дозволить скоротити час, який платник витрачає для отримання усіх послуг.
З огляду на викладене, видається доцільним взаємовідносини органів ДПС і платників податків здійснювати на засадах:
- забезпечення своєчасного і повного наповнення бюджету на основі підвищення кількісних та якісних показників роботи з платниками податків, у тому числі і масово - роз’яснювальної роботи;
- надання практичної допомоги платникам податків з питань, пов’язаних зі сплатою податків та організацією податкового планування, а також повного комплексу послуг, починаючи з реєстрації підприємства, і закінчуючи оскарженням рішень податкових органів;   
- удосконаленням методів і форм роботи з платниками податків із питань оподаткування на основі вивчення й аналізу поведінки та побажань платників податків.

Ці пропозиції створять можливість удосконалити механізм сприяння виконання заходів щодо формування високої податкової культури платників податків, утвердження в суспільстві ідеології добровільної сплати податків і створення позитивного іміджу податкової системи. 

 

 

Література

1.     http://www.vl-sta.gov.ua/article/332.html

2.     http://www.dpa.dp.ua/section.phtml?l1

3.     http://vuzlib.net/RPSvPE_M/_index.htm