Економічні науки / 11. Логістика

Цапук Олена Юріївна

Національний технічний університет України  «КПІ»

Факультет менеджменту та маркетингу

Інтегрована торгівельна логістика запорука успіху

 

В умовах ринкових відносин та інтеграції України у світовий економічний простір виникає потреба в розробці стратегічних планів розвитку видів економічної діяльності, які є потенційно прибутковими та конкурентноспроможними на міжнародному ринку товарів та послуг. До таких видів відноситься логістична сфера діяльності, яка в сучасних умовах господарювання створює теоретичну базу, розробки перспективних планів та механізмів ефективного управління і просування продукту каналами товароруху від виробника до кінцевого споживача.

Вдосконалення якоїсь однієї логістичної операції у системі торговельної логістики рідко дає загальносистемний ефект. Часто потрібним стає комплексний підхід до всіх елементів системи, що має вираз в інтеграції логістичних зусиль. Потреба в інтеграції торговельної логістики регіонів з відносно більш низькою інфраструктурою забезпеченості є більш актуальною, ніж у регіонах, що мають порівняно більш розвинену торговельну інфраструктуру. За рахунок інтеграції торговельної логістики регіону можна одержати ефект кооперації логістичних зусиль, що дає змогу компенсувати недостатність інфраструктурної забезпеченості.

Основними принципами логістичної інтеграції є:

·        координація всіх процесів товароруху, починаючи із закупівлі товарів і закінчуючи поставкою їх споживачам (логістична координація);

·        інтеграція управління і контролю за матеріальними потоками (управлінська інтеграція);

·        єдина технологія матеріального потоку, включаючи комплекс послуг, що надаються клієнтам торговельного підприємства (технологічна інтеграція);

·        адаптація логістичних систем до змінюваних умов внутрішнього і зовнішнього середовища торговельної логістики (адаптивна інтеграція);

·        раціональна організація усіх елементів торговельної логістики, забезпечення їх узгодженості (організаційна інтеграція).

Конкретні форми інтеграції торговельної логістики визначаються найрізноманітнішими факторами, починаючи від технологічної узгодженості основних ланок логістичного ланцюжка, і закінчуючи економіко-правовими обмеженнями монополізації сфери торгівлі, що встановлюються державою. Узагальнюючи теорію і практику торговельної логістики, можна виявити найбільш загальні напрями її інтеграції (рис. 1).

Рис. 1. Основні напрями інтеграції торговельної логістики

Внутрішня фірмова інтеграція торговельної логістики можлива за трьома основними напрямами:

1.     технологічна інтеграція, що має вираз у розробці єдиної технології матеріального потоку торговельного підприємства;

Вона розглядається як матеріальна основа всієї внутрішньої фірмової інтеграції торговельної логістики. Також передбачає техніко-технологічну узгодженість основних логістичних операцій торговельного підприємства, що дає змогу забезпечити: оптимальний режим завозу товарів; своєчасне проведення кількісного і якісного приймання вантажів; раціональне використання рухомого складу та піднімально-транспортного обладнання; ефективну організацію праці транспортно-складських робітників; чітку роботу транспорту з доставки товарів покупцям; використання прогресивних видів тари і систем пакетування вантажів; зниження втрат від технологічної неузгодженості логістичних операцій; підвищення якості обслуговування клієнтів фірми.

Найважливішими принципами технологічної інтеграції торговельної логістики є на мою думку стандартизація та уніфікація. Уніфікація логістичних операцій породжує ефект взаємодоповнюваності та взаємозаміни, що підвищує рівень надійності логістичних ланцюжків. Стандартизація логістичних операцій передбачає, в першу чергу, стандартизацію основних технологічних процесів матеріального потоку: стандарти закупівель, стандарти зберігання, стандарти поставок та стандарти обслуговування.

2.     функціональна інтеграція, що може бути представленою створенням інтегрованої системи управління матеріальними, фінансовими та інформаційними потоками;

Функціональна інтеграція торговельної логістики ґрунтується на об’єднанні зусиль різноманітних підрозділів торговельного підприємства в управлінні матеріальними потоками. Це досягається за рахунок знання та ефективного використання логістичних принципів керівництвом фірми. Великим підприємствам комерційного посередництва можна рекомендувати створення спеціалізованої служби управління матеріальним потоком.

3.     комплексна інтеграція, що являє собою синтез технологічної та функціональної інтеграції.

Не має сумніву, що найпродуктивнішою формою внутрішньої фірмової інтеграції торговельної логістики є комплексна інтеграція, основа якої — синтез технологічної та функціональної інтеграції. Частіше за все вона реалізується у вітчизняній торговельній практиці інтуїтивно, але було б краще, якщо б керівники торговельних підприємств підходили до неї свідомо, активно використовуючи у своїй роботі основні принципи логістики.

Внутрішня фірмова інтеграція дає змогу керувати матеріальним потоком торговельного підприємства, але кардинально не впливає на фактори зовнішнього середовища. Для уникнення втрат неузгодженості основних елементів систем торговельної логістики необхідно доповнити внутрішню фірмову інтеграцію внутрішньогалузевою та міжгалузевою логістичною інтеграцією. Значний логістичний потенціал закладений у внутрішньогалузевій інтеграції торговельної логістики. Може проявлятися в горизонтальній інтеграції, що базується на узгодженні інтересів торговельних підприємств-конкурентів; вертикальній інтеграції, що передбачає поєднання логістичних зусиль представників різних підгалузей «торгівлі»; та комбінованій інтеграції, що сполучає вигоди двох попередніх форм внутрішньогалузевої інтеграції.

Саме широке поле інтеграції торговельної логістики відкривається на міжгалузевому рівні. Пропонують три можливі форми міжгалузевої інтеграції: регресивна інтеграція, що полягає у намаганні торговельного підприємства жорстко контролювати основних постачальників товарів (товаровиробників); прогресивна інтеграція, суть якої полягає в тому, що торговельне підприємство намагається одержати чи поставити під жорсткий контроль інші підприємства торговельної інфраструктури (наприклад, підприємства транспорту, зв’язку тощо); та конгломератна інтеграція, що сполучає елементи інших форм міжгалузевої інтеграції.

Слід зазначити, що зараз логістична галузь характеризується високим рівнем активності злиття, формування альянсів, спільних підприємств, інших форм співпраці. Така тенденція сприяє виникненню синергії між бізнесом партнерів і веде до збільшення прозорості процесу утворення вартості послуг в галузі [1, с.8]. Тому конкурентноздатність своєї продукції чи послуг за рахунок оптимізації витрат, пов’язаних з виробництвом та реалізацією товарів є дуже важливим. Адже цінність логістичного підходу полягає в тому, що він дозволяє реалізувати технологічні та економічні інтереси усіх учасників, що утворюють єдиний ланцюг руху товарів “постачальник – посередник – виробник – посередник – споживач” на принципах системності та оптимальності. За оцінками фахівців, впровадження логістики на підприємстві забезпечує скорочення витрат в сфері товарообігу на 20%, обсягу запасів на 30-70%, зниження собівартості продукції на 30%. Зменшення загальних витрат підприємства на 1% дає такий же економічний ефект, як збільшення обсягів продажу на 10%.

Величезне значення має використання принципів і концепцій логістики на макроекономічному рівні. Вона дозволяє оптимально планувати міжгалузеві зв’язки, контролювати міжгалузеві потоки з метою мінімізації сукупних господарських витрат, планувати розвиток транспортної інфраструктури, визначати і оптимізувати місця розміщення вантажних терміналів і транспортно-складських комплексів, оптимізувати розподіл матеріальних благ і збалансувати розвиток регіонів.

Література:

1.     Балабанова Л.В., Германчук А.Н. Коммерческая деятельность: маркетинг и логистика [Текст]: учебник. – Донецк: Донец. гос. ун-т экономики и торговли им. М. Туган-Барановского, 2007. – 230 с.

2.     Каленський О.Г. Інтеграція маркетингу і стратегічного менеджменту [Текст]: Розвиток логістичної індустрії – Київ: ІІ ДП «Такі справи», 2007. – 64 с.

3.     Обзор рынка логистических услуг за 2007 год. [Электронный ресурс]: Компания УВК. – Режим доступу: http://www.prometr.com.ua/category/news/warehouses/163