Економічні науки/4.Інвестиційна діяльність і фондові ринки

к.е.н. Бець М.Т., к.е.н. Савчук В.С.

Львівський державний інститут новітніх технологій і управління

 ім.  В’ячеслава Чорновола, Україна

Залучення іноземних інвестицій в процесі євроатлантичної інтеграції України

 

Сприяння євроатлантичній інтеграції України визначається як передумова та гарантія демократичного розвитку країни шляхом проведення ґрунтовних досліджень та просвітницьких заходів, спрямованих на подолання викликів сталому демократичному розвитку українського суспільства. В Україні цей процес здійснює незалежна громадська дослідницька організація, діяльність якої спрямована на євроатлантичну інтеграцію України шляхом здійснення аналізу, вироблення рекомендацій та прогнозів у галузі міжнародних відносин в цілому та зовнішньої політики зокрема (Інститут Євроатлантичного співробітництва – (ІЄАС)) [1].

Процес входження до Альянсу є стимулюючим фактором для проведення внутрішніх політичних та соціально-економічних реформ усіх сфер суспільного життя, гармонізації законодавства з правовими нормами та демократичними принципами країн - членів НАТО, зокрема покращенню інвестиційної привабливості країни в очах міжнародних інвесторів.

В Україні на 1 січня 2008 року обсяги іноземних інвестицій склали: для промислових підприємств – 8 138,0 млн. $, фінансових установ – 4 793,9 на підприємств торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів і предметів особистого споживання – 3056,4 млн. $, в організаціях, що здійснюють операції з нерухомістю, інжиніринг і що надають послуги підприємцям – 2 550,6 млн. $, в металургії і обробці металів – 1 685,6 млн. $, харчовій промисловості – 1 564,0  млн. $.

Тенденція росту обсягів іноземних інвестицій в умовах глобальної фінансово-економічної кризи можлива за умови, що інвестори будуть переконані у прихильності України до європейських цінностей, засад ринкової економіки і незмінності векторів її розвитку. Така впевненість може в них з’явитися лише у випадку інституційного включення України до Альянсу і незмінності її курсу на європейську інтеграцію.

Оцінку переваг і недоліків залучення іноземних інвестицій в Україну при вступі до Альянсу пропонується здійснити у вигляді SWOT- аналізу за чотирма критеріями (табл.1) [3].

Таблиця 1

SWOT-аналіз  іноземного інвестування в процесі євроатлантичної інтеграції України

СИЛЬНІ СТОРОНИ

СЛАБКІ СТОРОНИ

«Легальність» інвестицій з країн НАТО до України, на відміну від інвестицій з Росії

Першочерговість інвестицій в українську оборонну промисловість

Цивілізаційне значення членства України в НАТО для України

Щорічна сплату внесків до цивільного та військового бюджетів Альянсу і бюджету програми інвестицій у безпеку НАТО.

Надання гарантій безпеки пов’язаної з економікою України

Ймовірне збільшення витрат на оборону до 1,7-2 % від ВВП України.

Покращення міжнародного інвестиційного іміджу України

МОЖЛИВОСТІ

ЗАГРОЗИ

Розширення перспектив вступу України до ЄС і залучення до гігантського європейського ринку, приєднання до відповідних програм розвитку.

Вартість членського внеску України до бюджетів НАТО (близько 40–50 мільйонів доларів США на рік)

Нові можливості для конкурентоздатних оборонних виробництв

Ймовірне тимчасове погіршення вигідних Україні корпоративних зв’язків з Росією

 

Поліпшення правового захисту і безпечності інвестиційного клімату підприємницької діяльності в Україні

Так, у 1997 р. в економіку Польщі, як учасниці Альянсу, інвестовано 2,7 млрд. $, у 1998 р.– 5 млрд. $, а в 1999 р. – рік вступу Польщі до НАТО – вже 8 млрд. $ США.

Щодо Чехії й Угорщини цифри ще більш вражаючі. У 1997 р. прямі іноземні інвестиції в економіку цих країн становили відповідно 4 і 6,2 мільярди $ США, у 1998 р.– 9,8 і 10 млрд. $ США, у 1999 р. – 12,8 і 14,5 млрд. $ США.

Після вступу Болгарії до НАТО іноземні інвестиції в економіку цієї країни зросли вдвічі. У 2004 р., після вступу Румунії до НАТО, обсяг прямих іноземних інвестицій зріс на 141% порівняно з 2003 р. [2].

Правова передумова вступу України в НАТО - голосування у Верховній Раді України щодо ратифікації Північноатлантичного договору неможлива в умовах політичної кризи в уряді, тому вирішальним фактором залучення іноземних інвестицій залишається політична стабільність в Україні та спроби вдосконалення нормативних актів згідно з цілями України, а також мотивації іноземних партнерів.

Інвестиційна політика України потребує єдиної чіткої стратегії залучення іноземних інвестицій на правовій основі,  бо членство України  в НАТО означає, що вона є стабільним та передбачуваним політичним та економічним партнером

Література

1.Указ Президента України "Про Цільовий План Україна –– НАТО на 2007 рік в рамках Плану дій Україна – НАТО" № 535/2007 від 18 червня 2007 року. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/11960.htm.

2. Звіт організації економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) «Поліпшення умов розвитку підприємств та інвестиційного клімату для внутрішніх і міжнародних інвесторів в Україні».

3.План дій Україна –– НАТО. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.mfa.gov.ua/information/card.html?media/Ukraine–NATO.html.

4.Солдатенко В.В. Теоретико-методологічні основи прямого іноземного інвестування в системі сучасного економічного знання // Економіка та держава. – 2004. – №11. – С. 12-18.