*Баран М.А., **Дубковецька Г.М.

*Хмельницька середня загальноосвітня школа №18 I-III ступенів

ім. В.Чорновола; **Хмельницький ОІППО;

МУЛЬТИМЕДІЙНІ МЕТОДИ ПРИ ВИКЛАДАННІ ХІМІЇ

           

Мета будь-якого навчання – забезпечити можливість отримання комплексних знань і розвитку навчання. Потрібно надати можливість учням підвищувати свою майстерність в тій ділянці життя, яка їх захоплює. Для того щоб учень сприймав знання, як дійсно потрібні, йому необхідно поставити перед собою і вирішити важливу для нього проблему, взяту з життя, застосувати для її вирішення певні знання і вміння, у тому числі й нові, які ще належить придбати, і отримати в підсумку реально відчутний результат. В цьому плані велике значення мають технічні засоби навчання, серед яких чільне місце посідає мультимедійний метод. Правильно розроблені мультимедійні методи набагато краще, ніж текстова інформація, допомагають учням побудувати точну і ефективну ментальну модель. Античний філософ Гераклій Ефесьский помітив, що « очі – точніші свідки, ніж вуха»: 90 % всієї інформації людина отримує за допомогою зору.

Мультимедійні технології вже довели свою эфективність в шкільній практиці. Надаючи різноманітні виразні засоби для відображення навчальної інформації в поєднанні з інтерактивними, мультимедіа забезпечує якісно новий рівень навчання. Проте, з розвитком сучасних комп'ютерів істотно змінюється візуальна організація мультимедіа-середовища. З'явилася можливість широкого використання тривимірної графіки: вона дозволяє перейти від традиційного електронного підручника з гіпертекстовими сторінками, що реалізує метафору книги, до інтерактивного освітнього середовища. Тепер екран монітора сприймається учнем як вікно в новий, тривимірний світ знань, в якому образи реальних об'єктів діють поряд з віртуальними моделями. Мультимедійна технологія дозволяє одночасно використовувати різні способи подання інформації: числа, текст, графіку, анімацію, відео та звук. Важливою її особливістю є інтерактивність - відведення користувачеві в діалозі з комп'ютером активної ролі.

Використання комп’ютерних технологій під час тестування дає змогу оптимізувати процес контролю. Оптимізація цього процесу передбачає мінімальні затрати часу і зусиль вчителя для отримання обєктивних відомостей про якість засвоєння навчального матеріалу.

Мультимедійні методи особливо придатні при викладанні хімії. Хімія посідає центральне місце серед наук про природу і володіє фантастичною творчою силою. Унікальність хімії полягає в тому, що вона не тільки вивчає те, що дано природою, але й сама створює для себе нові й нові об'єкти дослідження, у цьому відношенні хімії немає рівних серед інших наук. Навчання хімії - це та область, де комп'ютеризація може принципово змінити і методи роботи і, що найголовніше - її результати. Здатність комп'ютера зберігати в пам'яті величезний обсяг матеріалу, моментально знаходити і видавати потрібну інформацію, різним чином переробляти її (порівнювати, класифікувати, перекомпоновувати), вести з учнями мовний діалог - все це відкриває можливості дуже ефективної організації уроків та самостійної роботи з вивчення хімії. Щоб наблизити матеріал, що вивчається на уроках хімії до життя треба наочно, зрозуміло і цікаво показати використання хімічних елементів та, сполук. Для цього можна використовувати презентацію «Хімічні елементи в повсякденному житті людини та медицині». Принагідно бажано вказувати на негативні сторони деяких препаратів побутової хімії в плані екології – це стосується залишків цих речовин, які зливають в каналізацію. Особливо варто звертати увагу учнів на хімікати, які застосовують в сільському господарстві, і не лише на горезвісні нітрати, про які так любить писати преса, а й на різного роду пестициди та гербіциди.

Комп'ютеризація навчання хімії пов'язана з вирішенням такої проблеми, як демонстрація хімічного експерименту за допомогою систем мультимедіа. Оскільки безпечна постановка натурального хімічного експерименту в шкільних умовах не завжди можлива, а  також відсутні необхідні реактиви, виникає проблема пошуку інших форм наочного представлення експерименту та інтерпретація його даних. Експеримент, моделювання, спостереження результатів, порівняння та зіставлення об'єктів - ось неповний перелік вимог, яким повинен задовольняти комп'ютерний хімічний експеримент. Завдяки, інтерактивності - характеристики, яку не можуть забезпечити інші засоби навчання, електронні джерела інформації дозволяють розглядати той чи інший процес в динаміці, зрозуміти суть явища, вловити головні його особливості.

Створення віртуального лабораторного хімічного практикуму «Методи хімічного аналізу» для учнів дозволить їм провести лабораторні роботи в віртуальному режимі і певною мірою освоїти техніку проведення експерименту та більш наочно уявити зміни, що відбуваються з речовинами в результаті хімічних реакцій.

В учнів викликає захоплення мультиплікаційне перетворення хімічних сполук. В той же час при віртуальній демонстрації дослідів повинно бути попередження, якщо якийсь дослід є небезпечний, що дуже суттєво.

На даний час комп’ютерна графіка і анімація – це один з напрямків нових інформаційних технологій, які бурхливо розвиваються. До того ж характерний для початкового етапу розвитку акцент на ілюстративні функції дедалі більше зміщується в сторону використання тих її можливостей, які дозволяють активізувати властиву людині здатність мислити складними просторовими образами. При вивченні органічної хімії це дозволяє кожному учневі формувати свої власні асоціації просторової будови органічних сполук у всій їх цілісності та багатогранності зв’язків. Розуміння особливостей будови речовини дає можливість учням прогнозувати, а не запам’ятовувати її хімічні і фізичні властивості. Наприклад, при поясненні утворення зв'язку між Нітрогеном аміну і йоном  Гідрогену води або кислоти за донорно-акцепторним механізмом при допомозі комп'ютерного супроводу уроку учні легше сприймають такі не прості розділи програми.

За допомогою мережі Інтернету вчитель може провести віртуальну екскурсію на виробництво, наприклад, сульфатної кислоти, амоніаку тощо. Віртуальна екскурсія, як і звичайна, проводиться після уроків. Час її проведення потрібно попередньо узгодити з вчителем інформатики, щоб не привести учнів до кабінету, в якому проводиться урок або інші позакласні заходи.

При підготовці до занять вчитель може за допомогою інструментальних засобів скомпонувати тести для підсумкового контролю, змінити критерії оцінки навчальної роботи  для режимів контролю та тренажу, змінити обмеження в часі відповідей на запитання, підвищити або знизити кваліфікаційні бар’єри (мінімальну кількість балів) для допуску до роботи на новому рівні засвоєння, а також внести ряд інших корективів.

До переваг мультимедійного методу можна зарахувати такі:

·        Прискорене навчання

·        Краще запам’ятовування матеріалу

·        Управління темпом та інформаційною послідовністю

·        Покращення навиків  вирішення проблем і прийняття рішень

·        Системне розуміння матеріалу

·        Активна участь учнів

·        Автономність та уважність

В 60-х роках минулого століття у такій країні, як США, в середніх та вищих навчальних закладах було поголовне захоплення технічними засобами навчання. Це були слайди, кінофільми та магнітофонні записи лекцій, які студенти часто прослуховували у відсутності викладача. Пізніше від такої практики довелося відмовитися, як від малоефективної. Без контакту вчителя чи викладача з аудиторією, тобто, без зворотного зв’язку рівень викладання різко знижується. Це означає, що будь-який технічний засіб, в тім числі і мультимедійний, повинен розглядатися як допоміжний, а не замінювати вчителя.