Право/2.Административное и финансовое право

Протасова Ольга Анатоліївна студентка 4-го курсу, спеціальність фінанси, група Ф-05-4

Донецький державний Університет Управління, Україна

Науковий керівник  доцент, кандидат економічних наук

Саєнко Б. Є.

 

Державне регулювання валютного контролю

Актуальність. Становлення та розвиток економіки України неможливі без створення ефективної фінансово-грошової системи. Невід'ємною складовою цієї системи є валютно-фінансова підсистема, яка охоплює діяльність на території України резидентів та нерезидентів, пов'язану з рухом валютних цінностей у будь-якій   формі.
      Використання валютних цінностей в Україні потребує певної регламентації та регулювання з боку уряду та Національного банку України. У зв'язку з цим зростає роль національного валютного законодавства у визначенні порядку обігу іноземної валюти на території України з урахуванням необхідності забезпечення пріоритету грошової одиниці України, захисту її купівельної спроможності та врегулювання інших факторів, які впливають на конвертованість національної грошової одиниці.

Мета статті. Висвітлити розвиток та перспективи розвитку державного регулювання у сфері державного контролю.

Виклад основного матеріалу. Валютний контроль – це здійснення уповноваженими органами необхідних дій, спрямованих на дотримання фізичними та юридичними особами встановленого законодавством порядку переміщення валюти та валютних цінностей через митний кордон України [1].

Функції у сфері валютного контролю в Україні здійснюють: Національний банк України, який є головним органом валютного контролю; уповноважені банки;  Державна податкова інспекція України;  Міністерство зв’язку України;  Державний митний комітет України.

Національний банк України контролює виконання правил регулювання валютних операцій на території України та забезпечує виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю.

Уповноважені банки (комерційні банки, які офіційно зареєстровані на території України та мають ліцензію НБУ на здійснення валютних операцій), контролюють проведення через ці банки резидентами і нерезидентами валютних операцій. Суть цього контролю полягає у запобіганні здійсненню незаконних валютних операцій та у своєчасному інформування відповідних державних органів про порушення резидентами та нерезидентами відповідного законодавства.

Державна податкова інспекція України здійснює фінансовий контроль за валютними операціями, що провадяться резидентами і нерезидентами на території України; Міністерство зв’язку України – за додержанням правил поштових переказів та валютних цінностей через митний кордон України, а Державний митний комітет України – за додержанням правил переміщення валютних цінностей через митний кордон України [2].

Інструкція про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затверджена постановою Правління НБУ від 24 березня 1999 р. № 136, визначає порядок здійснення уповноваженими банками валютного контролю за своєчасністю розрахунків їхніх клієнтів [3].

У квітні 2007-го Верховна Рада України прийняла в першому читанні за основу проект Закону про валютне регулювання і валютний контроль в Україні. За це рішення проголосували 258 народних депутатів з 261 присутніх в сесійному залі.

Метою цього Закону є забезпечення реалізації єдиної державної валютної політики, збереження купівельної спроможності грошової одиниці України, забезпечення її внутрішньої та зовнішньої захищеності та стабільності, захисту фінансового ринку, поповнення золотовалютних резервів України.

Законопроектом визначені загальні принципи валютного регулювання, порядок і умови проведення валютних операцій в Україні за її межами, повноважень і функції державних органів у сфері регулювання валютних операцій, має рацію і обов'язку резидентів і нерезидентів, які здійснюють в Україні валютні операції.

Передбачається також, що фізичні особи (резиденти і нерезиденти) мають право одноразово вивозити за межі України наявну іноземну валюту і/або валюту України без обмежень. Одноразовий вивіз з України фізичними особами - резидентами і фізичними особами - нерезидентами наявної іноземної валюти і/або валюти України понад 10 тис. євро підлягає декларуванню. Відповідно до законопроекту, органами валютного регулювання в Україні є Кабінет Міністрів України і НБУ.

Головне науково-експертне управління зробило висновок, що внесений законопроект спрямований на практичну реалізацію положень пункту першого частини 2 статті 92 Конституції України, згідно якої виключно законами встановлюється статус національної валюти, а також  статус іноземних  валют  на  території  України,  і в цілому вартий підтримки.

Висновок. Отже, динамізм валютних відносин, їх інтернаціоналізація потребують постійного вдосконалення чинного законодавства, приведення його у відповідність із сучасними економічними реаліями, що впливає на підтримання стабільності національної грошової одиниці України та підвищення авторитету країни на міжнародному ринку.

Література:

1. Горбенко Г. Валютний контроль в Україні // Юридичний журнал. -  2008.- № 2.- C.46-49

2. Законі України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті від 23 вересня 1994 р. № 185/94-ВР.

3. Кравченко Л.М. Організаційно - правові основи здійснення суб’єктами банківської системи валютного контролю // Право України  (укр.).- 2006.- № 5- C.81-85.