Лариса Ягеніч

м. Сімферополь

 

До проблеми формування у майбутніх держаних службовців англомовної писемної компетенції

Наша держава молода країна сьогодні знаходиться на порозі вступу до Європейської співдружності. Проходить реформування вищої школи, що сприяє підготовці висококваліфікованих фахівців. У зв’язку з новими потребами суспільства державні службовці відчули необхідність підвищення кваліфікації та вступають до магістратури за напрямком «Державне управління». Навчальна програма, яка затверджена методичною радою  Кримського юридичного інституту, передбачає 120 практичних годин та 52 лекційні години з діловою іноземної мови. Така кількість дозволяє мобілізувати й активізувати знання майбутніх магістрів. Заняття з ділової іноземної мови повинні забезпечувати формування у майбутніх державних службовців англомовної професійно орієнтованої комунікативної компетенції. Це дозволить успішно вести переговори, оформляти документи відповідно до загальноприйнятих стандартів та успішно працювати на міжнародному ринку [2].

Звідси, метою навчання ділової іноземної мови, як предмету, є формування професійної комунікативної компетенції [1, 2], яка визначається як мовна поведінка особистості в професійному середовищі. Слід відзначити, що мовна поведінка, перш за все, передбачає формування і писемної компетенції, яка є предмет нашого дослідження. Писемна компетенція включає стилістику, семантику, пунктуацію і т.п. Необхідні навички для формування на рівні В2 детально окреслені у публікаціях Ради Європи Vantage [3]. Проте, проблему відбору матеріалу, яка організовується тематично для вивчення на заняттях англійської мови, не можна вважати цілком вирішеною.

До проблеми організації змісту навчання іноземної мови у вищих немовних закладах, які готують магістрів-державних службовців, визначення тематик та їх лексичного наповнення для вивчення англійської мови, зокрема, неодноразово зверталися науковці і викладачі-практики. Зважаючи на постійні зміни в суспільстві, наповнення тем необхідно постійно переглядати, а за необхідності доповнювати і обновляти.

Відповідно до навчальної програми та беручи до уваги проведений аналіз фахових підручників, можемо говорити про орієнтовні загальні тематики, які пропонуються для вивчення: MODULE 1: Theory of management. Business meetings and contacts. Marketing. Modern management. Main definitions of administrative management.  MODULE 2: Microeconomics. Personnel management.  Consumer’s supply and demand. Markets of goods.  Money relations (finance). Company performance.  Markets and cost effectiveness. International trade and its sources.  MODULE 3: Personnel management.  Interview and biography. Profession and career. Planning and personnel control. Profession planning. Organizational aspects and strategy of the personnel management. Business  telephone calls. Legislative systems in the developed countries. Commercial law.  Negotiations. Business law and partnership. Presentation. Business correspondence. Labour contract. Terms of the contract. Information systems in management.  

З метою підготовки державних службовців до оволодіння професійно спрямованою  писемною компетенцією пропонуємо вивчення усіх тем з написанням того чи іншого виду робіт, що дозволяє вправлятися в укладанні договорів, написанні ділової кореспонденції, складанні бізнес планів тощо.

 Список використаних джерел:

1. Бакаєва Г.С., Борисенко О.А., Зуєнок І.І. та ін. Програма з англійської мови для професійного спілкування. – К.: Ленвіт, 2005 – 119 с.

2.   Тарнапольский О.Б., Кожушко С.П. Методика обучения английскому языку для делового общения: Учебное пособие. – К.: Ленвит, 2004. – 192 с.

3. Ek J.A. van Trim J.L.M. Vantage. – Cambridge: Cambridge University Press, 2001. – 134 p.