Педагогические науки/ 2. Проблемы подготовки специалистов

 

Барвіна Н.О.

Технологічний інститут

 Східноукраїнського національного університету імені В. Даля

 (м. Сєвєродонецьк)

 

Мотивація вивчення іноземної мови як один із чинників професійної підготовки фахівців

 

На сучасному етапі розвитку суспільства суттєве значення має вирішення проблеми оволодіння іноземною мовою. І якщо нещодавно знання іноземної мови було лише показником загальнокультурного рівня, то в наш час це є одним з необхідних факторів формування високоякісного фахівця. Активне володіння фахівцем як професійно-спрямованим письмовим, так і усним мовленням є вимогою сучасності, а тому і невід’ємною частиною професійного навчання студентів у вищих технічних закладах.

Дуже важливим як в педагогічних науках в цілому, так і в методиці викладання іноземної мови за професійним спрямуванням, є постійний пошук удосконалення методів викладання. Одним з найважливіших завдань теорії та методики професійної освіти є оптимізація навчального процесу. Оптимізація складових навчального процесу має особливу актуальність в умовах скорочення кількості учбових годин, що відведені на вивчення іноземної мови для фізико-технічних, природних та технічних напрямів підготовки фахівців.

Для викладача це зумовлює необхідність визначити сукупність базових знань, щоб навчання в умовах масового оволодіння іноземною мовою було ефективним для кожного студента.

Важливою складовою начально-виховного процесу є мотивування якісної освіти. Відновлення наукомісткого виробництва, що базується на поєднанні власне виробничої діяльності, науки і освіти визначають структуру нових знань для технологічних спеціальностей. Знання стають комплексними, проблемно-орієнтованими та міждисциплінарними. Сучасний випускник повинен мати цілісні знання зі спеціальності, ринкових та інноваційних механізмів, володіти іноземними мовами. Все це є запорукою забезпечення його власної конкурентоспроможності.

Існує багато факторів, що надають вплив на ефективність навчального процесу та забезпечення якості освіти.

Одним з цих факторів є мотивація отримання активних знань, що забезпечують прискорення суспільного розвитку за всіма його напрямками. Особа, що навчається, повинна розуміти, що освіта – особлива цінність, яка визначає статус людини в суспільстві, внутрішню свободу і гідність, а також конкурентні переваги, дає розвиток креативним здібностям.

Необхідно зазначити, що останнім часом, у звязку з економічною кризою, дещо зменшився попит на випускників вищих технічних закладів. Тому молоді фахівці в цієї галузі часто зустрічаються з труднощами під час улаштовування на роботу.

В той же час зростання іноземних інвестицій, яке почалось ще в 90-ті роки XX століття, збільшення числа підприємств з іноземним капіталом, безперечно, впливає на кількість робочих місць. Безумовно, компанії з західним капіталом під час прийому на роботу будуть віддавати перевагу спеціалістам, що володіють іноземною мовою. А інколи володіння іноземною мовою, особливо англійською, як міжнародною, є необхідним фактором можливості отримання роботи в таких компаніях, оскільки співбесіда майже завжди проводиться іноземною мовою. Таким чином, володіння іноземною мовою збільшує шанси отримати роботу за спеціальністю, тобто здійснювати професійну діяльність в обраній сфері.

Розширення міжнародного співробітництва та розвиток відносин між різними державами дає можливість випускникам вищих технічних навчальних закладів здійснювати професійну діяльність за межами України, в країнах Європи та Америки. Реалізація такої діяльності визначається, в тому числі ступенем володіння іноземною мовою. І це особливо стосується спеціалістів технічного профілю: фізиків, хіміків, інженерів, програмістів, попит на яких досить високий на міжнародному ринку праці.

Випускник ВНЗ сьогодні – це не завжди професіонал, готовий до ефективної діяльності, а людина, що лише знає особливість професії, але не має можливості її здійснювати на певному рівні професіоналізму.

Сучасний спеціаліст не може ефективно працювати без підвищення свого професійного рівня. Йому обов’язково потрібна інформація про останні досягнення в області його професії.

Володіння іноземною мовою дає можливість фахівцю значно збільшити свої можливості роботи з різними літературними джерелами. Уміння своєчасно дізнаватися про передові досягнення в своїй області та використовувати свої знання під час професійної діяльності допоможе фахівцю бути обраним серед інших кандидатів під час конкурсного відбору.

Для формування професійної спрямованості, для розуміння всієї сукупності задач і функцій, структури професійних проблем і шляхів їх практичного рішення під час занять іноземною мовою за професійним спрямуванням суттєва увага в процесі анотування текстів приділяється відповідності змісту навчальних заходів освітньо-професійним програмам підготовки фахівців. Оскільки структура знань – найважливіший параметр професійної освіти. Важливішим чинником в процесі навчання є співвідношення знань, поєднання їх різного типу і приналежності до тих або інших областей науки і професійної діяльності. Під час проведення таких занять формуються уміння, що сприяють забезпеченості інформаційної компетенції, тобто: відбиранню необхідної інформації відповідно конкретної задачі та потребам і використанню цієї інформації; її аналізу та оцінюванню; сортуванню інформації на головну та другорядну.

Таким чином, викладачу іноземної мови за професійним спрямуванням необхідно постійно підкреслювати важливість володіння іноземною мовою у тісному симбіозі з якісним отриманням професійних знань та приводити реальні приклади такого поєднання.

Для студентів вищого навчального закладу немовного профілю велике значення при мотивації отримання якісної освіти, яка включає в себе достатньо високий рівень знань іноземної мови, має те, що інститут або університет займається не тільки підготовкою висококваліфікованих фахівців, але й наукових працівників. Кількість студентів, які матимуть бажання та можливість продовжувати свою освіту, навчаючись в аспірантурі та докторантурі, і,таким чином, займатися науковою роботою не є великою стосовно загальної кількості студентів. Але ж навчаючись на 1 – 2 курсі (в той час, коли проводиться підготовка за дисципліною «Іноземна мова за професійним спрямуванням»), не кожен є спроможним визначитися із профілем (експлуатаційно-технологічним або науковим) своєї майбутньої роботи. Тому однією із мотивацій неодмінно виступає необхідність здавати екзамен з іноземної мови, як один з кандидатських мінімумів. Говорячи про продовження освіти, треба підкреслити, що вимоги до рівня знань науковців є набагато вищими, ніж просто фахівців. Це зумовлено, насамперед, тим, що їм необхідно опрацьовувати багату кількість наукової літератури, в тому числі іноземною мовою. Крім того, сучасний вчений також повинен бути спроможним спілкуватися іноземною мовою, а краще і не однією, із своїми іноземними колегами. Це стосується як усних (під час міжнародних конференцій), так і письмових (викладання змісту своєї наукової роботи, листування з іншомовними колегами) форм комунікації.

Таким чином, проблема мотивації є одним з найважливіших факторів, що впливають на навчальний процес у системі вищої школи; і для досягнення кращих результатів цей фактор слід неодмінно враховувати, як один із складових вирішення проблеми оптимізації процесу навчання та забезпечення якості освіти.