Бісік Світлана Гаврилівна

Іваненко Юлія Володимирівна

Коледж Сумського національного аграрного університету

Поняття інформаційної  діяльності і інформаційних ресурсів

Сукупність дій, які спрямовані на задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави називають інформаційною діяльністю. Основними напрямками інформаційної діяльності у сфері товарного обігу є економічний, екологічний, науково-технічний, міжнародний тощо.

Під видами інформаційної діяльності розуміють одержання, використання, поширення та зберігання інформації.

Одержання інформації – це набуття, придбання, накопичення відповідно до чинного законодавства України документованої або публічно оголошуваної інформації громадянами, юридичними особами або державою.

Використання інформації – це задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб і держави.

Поширення інформації – це розповсюдження, обнародування, реалізація в установленому законом порядку документованої або публічно оголошуваної інформації.

Зберігання інформації – це забезпечення належного стану інформації та її носіїв.

Наведена загальна класифікація напрямків і видів інформаційної діяльності конкретизується за видами економічної діяльності. Така класифікація міститься в Державному класифікаторі видів економічної діяльності (КВЕД) ДК 009-2005 згідно з яким до інформаційної діяльності суб`єктів інфраструктури товарного ринку можна віднести:

·                   дослідження та розробки (К73), зокрема дослідження та розробки в галузі гуманітарних і суспільних наук (К73.2), в частині, що стосується економіки, статистики, організації та управління;

·                   послуги, надані переважно юридичним особам (К74), зокрема діяльність у сфері бухгалтерського обліку, дослідження ринку та вивчення суспільної думки, консультації з питань комерційної діяльності та управління, керівництво підприємствами;

·                   оптову торгівлю та посередництво (G51);

·                   спеціалізовану роздрібну торгівлю комп`ютерами, стандартним програмним забезпеченням і пристроями для зняття інформації з каналів зв`язку (G52.48);

·                   громадську діяльність (О91) та інші види економічної діяльності в частині, що стосується формування та розповсюдження інформації.

З наведеної класифікації видно, що інформаційна діяльність є складовою частиною більшості видів економічної діяльності, оскільки інформація виникає в процесі будь-якої діяльності людини чи суб`єктів господарювання.

Інформаційна діяльність, подібно до будь-якої іншої, характеризується:

·                   використанням інформаційних ресурсів;

·                   виробничим процессом;

·                   випуском інформаційної продукції;

·                   наданням інформаційних  послуг.

Розглянемо сутність першої характеристики інформаційної діяльності – інформаційний ресурс.  Інформаційний ресурс — це нова економічна категорія, що стає вирішальним чинником здійснення будь-якої діяльності. Під інформаційними ресурсами розуміють весь обсяг знань, відчужених від їхніх творців, зафіксованих на матеріальних носіях і призначених для суспільного використання. В українському законодавстві визначено, що до інформаційних ресурсів України входить вся належна їй інформація, незалежно від змісту, форм, часу і місця створення (ст. 54 Закону України «Про інформацію»).

Інформаційним ресурсам притаманні специфічні властивості, які суттєво відрізняють їх від інших чинників виробництва. Основними з них є:

·                   споживання інформаційних ресурсів не веде до зменшення їх;

·                   взаємний обмін інформацією збільшує інформаційний потенціал усіх учасників обміну;

·                   тиражування й поширення інформації стають відносно простішими та дешевшими;

·                   споживання інформаційних ресурсів не призводить до зростання невизначеності господарської ситуації та сприяє її впорядкованості та прогнозованості.

Разом із тим, інформаційні ресурси, подібно до матеріальних, мають відповідну цінність і можуть бути оцінені у грошовому еквіваленті.

Наслідком поєднання інформаційних ресурсів та інформаційних технологій є створення певної нової інформації або інформації у новій формі. Це продукція інформаційної діяльності, яка називається інформаційними продуктами і послугами. Офіційне тлумачення цих термінів наведене в Законі України «Про інформацію» (ст. 40, 41), де вказано, що: «Інформаційна продукція — це матеріалізований результат інформаційної діяльності, призначений для задоволення інформаційних потреб громадян, державних органів, підприємств, установ та організацій».

 

Список використаних джерел:

1.     Про інформацію: Закон України від 2 жовтня 1992 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – №48. – Ст. 650

2.     Національний класифікатор України: Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД), NACE, Rev. 1.1, ДК 009 - 2005, затверджений наказом Держстандарту України від 26 грудня 2005 р. N 375 // http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/fin19567.html.

3.     Савощенко А.С. Інфраструктура товарного ринку Навч. посібник – К.: КНЕУ, 2004 – с. 145.