Право / 2.Административное и финансовое право

Пархоменко А.А., Кондратьєв В.О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

ім. М.І. Туган-Барановського, Україна

Деякі недоліки у нормативно-правових документах НКРЕ

Не досконалість діючих нормативно-правових документів Національної Комісії Регулювання Енергетики (НКРЕ), які регламентують діяльність у енергетичній галузі, ставить суб’єктів фінансово-господарських відносин у безвихідне становище – не захищеність їх прав, пряме порушення 2 ст. ГК України згідно на одержання прибутку від підприємницької діяльності.

Метою дослідження є: виявлення наявності недоліків та деяких аспектів не дотримання фінансового права у діючих нормативно-правових документах Національної Комісії Регулювання Енергетики (НКРЕ), які регламентують діяльність господарюючих суб’єктів у енергетичній галузі, а також надання рекомендацій щодо їх усунення.

Предметом дослідження: суспільні відносини, які виникають при здійсненні фінансової діяльності та дотримуванні правил, постанов, указів НКРЕ (Національної Комісії Регулювання Енергетики) в енергетичній галузі України.

Об’єктом дослідження: є приватне підприємство – основний споживач ліцензіату, електричні мережі якого використовує постачальник-ліцензіат з передачі електроенергії іншим субспоживачам. Функціонує відповідно до 2 ст. ГК України згідно з якою займаються підприємницькою діяльністю для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.

За діючою Постановою НКРЕ N28 від 31.07.96 чітко встановлено регулювання взаємовідносин, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами на роздрібному ринку електричної енергії. Правила поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб суб’єктів підприємницької діяльності (СПД).

При використанні технологічних електричних мереж досліджуваного об’єкту електропередавальною організацією – ліцензіатом постачальником, у тому числі їх взаємна відповідальність, регулюються договором про спільне використання технологічних електричних мереж, що укладається між ними на основі типового договору.

Договір про спільне використання технологічних електричних мереж домовленість двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними мережами) та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами.

Електропередавальна організація покриває всі витрати, пов'язані з доставкою електричної енергії в точку продажу, за затвердженим кошторисом витрат на спільне використання технологічних мереж відповідно до Постанови НКРЕ 12.06.2008 N 691.

Під час складення кошторису витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання враховуються витрати, які належать до валових витрат виробництва та обігу витрати, пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем послуг, охороною праці тощо, які необхідні для утримання технологічних електричних мереж спільного використання.

Граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж власника мереж за нормативом витрат на одну умовну одиницю розраховується як добуток нормативу витрат на умовну одиницю, визначеного згідно з установленим порядком за Методикою відповідно до Постанови НКРЕ 12.06.2008 N 691, на об'єм умовних одиниць його технологічних електричних мереж спільного використання.

У разі, якщо сума витрат за кошторисом перевищує граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, кошторис погоджується на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності до якої приєднані електроустановки власника мереж.

Основний споживач не має права відмовити електропередавальній організації, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, в укладанні (переукладанні) договору про спільне використання технологічних електричних мереж, а субспоживачу в укладанні (переукладанні) договору про технічне забезпечення електропостачання споживача.

У даному випадку також для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії, було укладено договір щодо спільного використання електричних мереж.

Розрахунки з оплати між цими двома організаціями визначаються згідно з кошторисом на спільне утримування технологічних мереж. За яким ліцензіат компенсує основному споживачу тільки покриття певних валових витрат на утримування, не враховуючи навіть певних адміністративних витрат, ряду операційних витрат та частки прибутку яка повинна закладатись у кошторис при визначенні реалізаційної вартості товарів, робіт, послуг при здійсненні будь-якої фінансово-господарської діяльності підприємств.

Таким чином дотримуючись Постанови НКРЕ 12.06.2008 N 691 досліджуване підприємство недоотримує прибутку взагалі. Працюючи тільки заради покриття власних збитків на утримування власних технологічних електричних мереж, досягнення власних економічних соціальних результатів з метою одержання прибутку зовсім не відбувається.

Відповідно до Постанови НКРЕ N28 від 31.07.96 спірні питання між споживачем та постачальником електричної енергії або електропередавальною організацією розглядаються в межах наданих законодавством повноважень НКРЕ, центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління електроенергетиці, Антимонопольним комітетом України, Держенергонаглядом та судом. За цих умов підприємство буде змушене звернутись до суду з позовом про дотримування його фінансового права на отримування прибутку.

Вирішувати проблему, пов’язану з недосконалістю нормативно правової бази у галузі енергетики України необхідно за допомогою висококваліфікованих фахівців, які працюючі на різних видах підстанцій зможуть надати вірну пораду, бо хто як не вони знають усі недоліки пов’язанні з їх роботою.

У структурі територіальних представництв НКРЕ необхідно створити комітет, який би на основі думок цих самих висококваліфікованих фахівців зміг би вдосконалити нормативно правову базу, щоб забезпечити належні у мови для здійснення фінансово-господарської діяльності у енергетичній галузі.

Література:

1. Постанова НКРЕ N28 від 31.07.96

2. Лист НКРЕ 09.06.2008 N 3617/11/17-08

3. Постанова НКРЕ 12.06.2008 N 691