Штепа О.О., асистент кафедри правознавства Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка

 

ДО ПИТАННЯ ПРО ПОРЯДОК МИТНОГО КОНТРОЛЮ ТА МИТНОГО ОФОРМЛЕННЯ ТОВАРІВ, ЩО МІСТЯТЬ ОБ'ЄКТИ ПРАВА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ

 

 

Усі результати творчої інтелектуальної діяльності визнані товаром і можуть бути об'єктом зовнішньоекономічних угод і переміщуватися через митний кордон України. Але об'єкти права інтелектуальної власності порівняно із звичайним товаром характеризуються деякими особливостями, що зумовлює необхідність здійснення спеціальних заходів при їх переміщенні через митний кордон України.

Відповідно до ст. 255 Митного Кодексу України, митний контроль і оформлення товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності та ввозяться на митну територію України або вивозяться з митної території України, здійснюються в загальному порядку з урахуванням особливостей, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Заходи пов'язані з призупиненням митного оформлення відповідно до положень цього Кодексу, не застосовуються митними органами щодо товарів, що містять об'єкти права інтелектуальної власності, переміщуються територією України або вивозяться з неї фізичними особами у випадках, передбачених пунктом 1 частини другої статті 250 та пунктом 1 частини другої статті 252 цього Кодексу, для власного використання і не призначені для виробничої або іншої підприємницької діяльності, пересилаються в міжнародних поштових та експрес-відправленнях.

Вивезення з митної території у незмінному вигляді товарів, митне оформлення яких призупинено за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності, забороняється. [1;c.461].

Кабінетом Міністрів України від 28 квітня 2001 року була видана Постанова № 412 (зі змінами та доповненнями), що затвердила «Положення  про порядок реєстрації та переміщення через митний кордон України товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності» (далі Положення). Його дія поширюється на товари, що містять об'єкти інтелектуальної власності, імпортуються та експортуються українськими чи іноземними суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форми власності і видів діяльності та підлягають включенню до реєстру товарів, що містять об'єкти інтелектуальної власності, який складається Держмитслужбою.

Митні органи здійснюють контроль за переміщенням товарів, що містять об'кти інтелектуальної власності, за наявності цих товарів у реєстрі, який складається Держмитслужбою [1;c.462].

Державний контроль за додерженням суб'єктами господарської діяльності законодавства у сфері інтелектуальної власності, в тому числі у сфері виробництва, експорту / імпорту дисків для лазерних систем считування, матриць, здійснюють державні інспектори з питань інтелектуальної власності. Державні інспектори з питакнь інтелектуальної власності мають право залучати до проведення перевірок представників органу контролю. Повноваження державних інспекторів з питань інтелектуальної власності, порядок проведення ними перевірок визначається Кабінетом Міністрів України.

Планові перевірки проводяться органом, що видав відповідну ліцензію, не частіше одного разу на рік з попереднім /за п'ять днів/ повідомлення про це суб'єкта господарської діяльності.

Позапланові (раптові) перевірки проводяться без попереднього повідомлення суб'єкта господарської діяльності з метою здійснення контролю за:

- наявністю ліцензії у виробника, експортера, імпортера дисків для лазерних систем зчитувань, матрець;

- виконання ліцензійних умов, передбачених у статті 4 та в частині четвертій статті 5 Закону України « Про особливості державногно регулювання діяльності суб'єктів господарювання, пов'язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування, матриць»;

- виконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов;

- припинення порушень ліцензійних умов за наявності документально підтвердженої інформації про порушення  [1;c.464].

Ліцензія на експорт/імпорт дисків для лазерних систем считування, матриць видається на строк три роки, а на експорт/імпорт обладнання та сировини для виробництва дисків для лазерних систем считування та матриць видається суб'кту господарювання за наявності зовнішньоекономічного контракту (договору).Експорт дисків для лазерних систем зчитування, матриць здійснюється лише за наявності на них спеціальних ідентифікаційних кодів.

Органом контролю за експортом/імпортом дисків для лазерних систем зчитування, матриць обладнання та сировини для їх виробництва є центральний орган виконавчої влади у сфері інтелектуальної власності, органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи та інши органи державної влади в межах їх повноважень, визначених законом [1;c.463].

 

                                                      ЛІТЕРАТУРА

 

1) Митний Кодекс України: Науково-практичний коментар /А.Т.Комзюк, О.О.Погрібний, Р.А.Калюжний та ін. – К.: Всеукраїнська асоціація видавців «Правова єдність», 2008. – 757 с.

.