Нусінова О.В., к.е.н., доцент

Міжнародний науково-технічний університет, професор

 

ФОРМИ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ НА РІЗНИХ СТАДІЯХ ЖИТТЄВОГО ЦИКЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Як зазначається в роботі [3], інновації та динамічний розвиток підприємства є визначальним фактором, без якого неможливо забезпечити безпеку підприємства в сучасних умовах жорсткої конкуренції. Отже, важливою функцією безпеки є забезпечення сталого розвитку.

В роботі [1] наголошується, що забезпечення сталого розвитку є таким же життєво важливим інтересом та основою існування будь-якого суспільства, як і стабільність. Для збереження безпеки недостатньо лише дотримуватись нормативів, досягнутих у минулому. Отже, окрім безпеки стабільності, обов’язково потрібно забезпечувати безпеку розвитку. Ці дві форми взаємодоповнюють одна одну, хоча принципово відрізняються як за видами загроз, що нейтралізуються, так і за формами прояву.

Слід зазначити, що форма безпеки залежить від стадії життєвого циклу, в якій знаходиться підприємство. В певній стадії для підприємства актуальною є безпека розвитку, а в іншій стадії – безпека стабільності.

В процесі діагностики рівня економічної безпеки потрібно визначати як показники безпеки стабільності, так і показники безпеки розвитку, а загальний висновок про наявність безпеки може бути сформований лише у разі забезпечення як безпеки стабільності, так і безпеки розвитку.

Пропонуємо для різних стадій життєвого циклу підприємства розрізняти наступні форми безпеки. Для цього використаємо відому класифікацію стадій життєвого циклу М.Портера [2]. На стадії виходу на ринок актуальною для підприємства є безпека розвитку. При цьому для підприємства вкрай важливим є пошук ринків збуту та нарощування обсягів продажу продукції. Наступна стадія зростання характеризується подальшим збільшенням продажу продукції. Підприємство проводить агресивну політику захоплення частки ринку, а щорічні темпи зростання повинні бути не лише стабільними, а випереджати досягнуті у попередньому періоді. Отже, для цієї стадії потрібно визначати безпеку розвитку розвитку. Далі підприємство вступає в стадію зрілості. В даному разі для підприємства важливо закріпити досягнуті максимальні значення показників. При цьому визначається безпека стабільності розвитку. На останній стадії спаду вже не йдеться про розвиток, підприємство намагається усіма засобами не допустити зниження досягнутих показників, тобто визначається безпека стабільності.

На рис.1 відображено запропоновану нами класифікацію форм економічної безпеки підприємств в залежності від стадії життєвого циклу.

Подпись: Обсяг продажів
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1. Класифікація форм економічної безпеки підприємств в залежності від стадії життєвого циклу

 

При цьому пропонуємо розрізняти два види розвитку:

       внутрішній розвиток (пов'язаний зі стадіями життєвого циклу і відповідає розвитку ринку);

       зовнішній розвиток (розвиток, випереджуючий розвиток ринку).

Пропонуємо підчас оцінки економічної безпеки розвитку величину необхідного збільшення прибутку капіталізувати методом прямої капіталізації та отриману величину додавати до величини потенційної вартості підприємства.

Підчас оцінки безпеки розвитку пропонуємо також враховувати показники швидкості та прискорення, зокрема темпи приросту прибутку, обсягів продажу тощо. При цьому якщо оцінюється безпека розвитку розвитку визначаються темпи приросту для темпів приросту, досягнутих у минулому. При оцінці безпеки стабільності розвитку визначається темп приросту на рівні темпу, досягнутого у минулому. На даній стадії актуальним стає здійснення інноваційної діяльності, що дозволяє зберегти поточний економічний стан підприємства та забезпечити конкурентоздатність підприємства на ринку.

Підчас оцінки безпеки стабільності використовується загальноприйнятий метод управління по відхиленням: встановлюються нормативи для різних показників діяльності підприємства та визначаються відхилення фактичних значень показників від цих нормативів.  Але крім того, пропонуємо додатково визначати показники, що характеризують швидкість погіршення економічного стану та ймовірність настання банкрутства підприємства, а також вплив суб’єктивних причин, що зменшують цю ймовірність. Окремо необхідно оцінювати ймовірність настання банкрутства внаслідок корпоративних конфліктів.

 

Література:

 

1.                 Дорогунцов С.І., Ральчук О.М., Федорищева А.М. Безпека розвитку і безпека стабільності - відповідь на виклики глобалізації / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. – К. : Товариство "Знання" України, 2004. – 39с.

2.                 Портер М. Конкурентная стратегия: Методика анализа отраслей и конкурентов / Пер.с англ. – М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. – 454с.

3.                 Шкарлет С.М. Економічна безпека підприємства: інноваційний аспект: моногр.. – К. : Книжкове видавництво НАУ, 2007. – 436с.