«Экономика предприятия»

Руда О.Л.

Пугач А.О.,

 ВНАУ

СУТЬ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА

Україна поступово долає глибоку фінансову кризу. Незважаючи на негативний вплив, її треба розглядати не як аномальне, а як закономірне явище в динаміці розвитку економічних систем. Криза сигналізує про можливу небезпеку подальшого їх функціонування, необхідність здійснення визначених заходів для розв’язання назрілих протиріч, показує неефективне функціонування окремих ланок господарського механізму, диспропорції в структурі виробництва, а також зміни споживчого попиту.

Дослідженню даної проблеми присвячено багато праць та публікацій як українських так і зарубіжних вчених, у яких розглянуто сучасні наукові погляди на проблеми організації управління фінансовими ресурсами підприємств. А саме такі вчені: Лечига Й.Й., Носик Н.Н., Федоров В.М., Огородник С.Я., Суторміна В.М., Терьохін В.І., Сенчагов В.К. Гуйда Т.В. та інші.

Матеріальним носієм фінансових відносин виступають фінансові ресурси. І це виділяє фінанси із сукупності економічних категорій. Можна сказати, що фінанси як сукупність економічних відносин знаходять своє конкретне вираження у фінансових ресурсах, переважаючою формою руху яких є фонди.

В економічній науковій та практичній літературі досі немає єдиної думки щодо визначення фінансових ресурсів, їх змісту та ролі у відтворювальному процесі. Багато визначень, що подаються в словниках та науковій літературі не відповідають сутності фінансових ресурсів або розкривають її не повністю.

Вітчизняний вчений Коробов М.Я. визначає фінансові ресурси як централізовані й децентралізовані грошові фонди цільового призначення, які формуються в процесі розподілу і перерозподілу національного багатства, сукупного суспільного продукту і національного доходу й призначаються для використання відповідно до завдань соціально-економічного розвитку суспільства й трудових колективів окремих підприємств. В цьому визначенні чіткіше вказується цільове призначення фінансових ресурсів, але не визначається джерело їх створення.

Щоб сформулювати поняття "фінансові ресурси" необхідно виходити, перш за все, з поняття "ресурси". Слово "ресурси", походить від французького "ressource", що означає - допоміжний засіб, тобто, щось таке, що може бути використане з певного джерела (запаси, кошти, матеріали тощо) на певні цілі. В економічній теорії ресурси прийнято поділяти на чотири групи. А саме природні, матеріальні, трудові і фінансові.

Економічна категорія "ресурси" на рівні господарюючого суб'єкта має низку особливостей:

ü       потреба в ресурсах пов'язана з процесом виробництва та створення споживчої вартості;

ü       структура ресурсів динамічна й залежить від розвитку підприємства, стадії його функціонування, галузі та сфери економіки;

ü       використання будь-якого виду ресурсів передбачає їх вартісне відтворення.

Природні, матеріальні, трудові ресурси властиві будь-якому виробництву. Вони називаються "базовими". Фінансові ресурси виникли на ринковому етапі розвитку суспільного виробництва. їх відносять до похідних. [3, C. 121]

Тому, враховуючи специфічність понятгя фінансів підприємств, для визначення поняття фінансових ресурсів підприємств можна навести ті критерії, яким воно повинно відповідати. А саме:

ü     джерело створення фінансових ресурсів;

ü     форма виявлення фінансових ресурсів;

ü     цільове призначення фінансових ресурсів.

Найбільш повне визначення фінансових ресурсів дає Павлюк К.В. На основі його визначення фінансових ресурсів держави, можна сформулювати визначення фінансових ресурсів підприємств, характеризуючи їх як грошові нагромадження і доходи, які створюються в процесі розподілу й перерозподілу виручки та прибутку й зосереджуються у відповідних фондах для забезпечення безперервності розширеного відтворення й задоволення інших суспільних потреб. В цьому визначенні виражені економічна основа, зв'язок фінансових ресурсів з відтворювальними процесами, форми їх виявлення. Хоча необхідно зазначити, що у наведеному визначенні не враховується можливість безфондового існування фінансових ресурсів.

Характерною рисою фінансових ресурсів є те, що вони, на відміну від грошових засобів, виражають не зміну форм вартості, а фінансовий результат процесу відтворення. Фінансові ресурси свідчать про наявні можливості економічного і соціального розвитку. Фінансові ресурси властиві всім суб'єктам фінансових відносин. [1, C. 15]

Отже, важливо підкреслити, що фінансові ресурси окремого підприємства і держави в цілому взаємопов'язані. І для розв'язання проблем формування й використання фінансових ресурсів необхідний виважений, чітко налагоджений, економічно обґрунтований фінансовий механізм їх створення і використання.

Література:

1.    Гриньова В.М., Коюда В.О. Фінанси підприємств: навч. посібник. – К.: Знання-Прес, 2004. – 423с. 

2.    Калетнік Г. М., Державна фінансова підтримка сільськогосподарських товаровиробників / Г. М. Калетнік, Н. В. Пришляк // Економіка АПК. - 2010. - № 8. - C. 52-55.

3.    Косаріна В.П., Економічна природа й сутність фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування / В.П.Косаріна, О.В.Тимошенко//Фінанси України. - 2010. - № 5. - C. 118-125.