Камінська І.В.

Україна, м.Чернівці

Буковинська державна фінансова академія

Науковий керівник: Кобеля З.І..

 

 

Оперативне планування виробництва на ВАТ «РОЗМА»: значення та

шляхи вдосконалення

 

 

 

Планування є складним і багатогранним процесом, вирішальним чинником ефективного ведення господарства в умовах його інтенсифікації. Багаторічний досвід закордонних та українських підприємств довів, що недооцінка планування в умовах ринку, зведення його до мінімуму частіше за все приводить до значних економічних витрат. Досвідчені керівники розуміють, що всі великі досягнення спочатку здійснюються на папері – на плані, а тільки після цього у реальному житті. Ринок не пригнічує, не заперечує планування взагалі, а тільки зміщує цей процес у первинну виробничу ланку, як важливий елемент господарського механізму управління.

Для великої кількості українських підприємств є характерною рисою відсутність ефективної системи оперативного і стратегічного планування. Необхідність розробки планів функціонування виробництва роблять проблему вдосконалення ефективного планування однією з найактуальніших для сучасної української економіки і тому потребують наукового і систематизованого підходу до їх вивчення.

Огляд праць цілого ряду вітчизняних та зарубіжних авторів, серед яких О. Бабо, М. Вудкок, Г. Друкер, Е. Долан, С. Іванов, Н. Соловйова, Н. Сичова, та ін., свідчить про те, що у наукових працях велика увага дослідників приділяється обговоренню питань, пов’язаних з плануванням діяльності підприємства. Особливо гостро стоять питання, що стосуються оперативного планування виробництва, оскільки саме оперативне планування забезпечує гнучкість реагування підприємства на нові вимоги ринку.

Оперативне планування на ВАТ «РОЗМА» є важливою  частиною господарської практики, трудомісткою щоденною роботою для підприємства. Адже забезпечення ритмічного, максимально безперервного виробництва для встановлених обсягів і номенклатури, своєчасне виготовлення та постачання продукції споживачам неможливе без складання оперативних планів виробництва.

Оперативне планування на ВАТ «РОЗМА» здійснює планово економічний відділ. Відділ головного механіка також контролює виробничу потужність автоматизованих потокових ліній. Основним показником виробничої діяльності є визначення обсягів виробництва продукції – тобто обсягу виробничої програми. Планово-обліковою одиницею на підприємстві є кількість виробів, яка визначається на основі виробничого замовлення на продукцію.

Незважаючи на те, що оперативному плануванню на підприємстві приділяється значна увага, необхідно вдосконалювати оперативне планування відповідно до нових ринкових вимог для досягнення ефективної діяльності. Насамперед, необхідно враховувати, що оперативне планування має ґрунтуватися на таких наукових принципах, як науковість, комплексність, неперервність, цілеспрямованість, точність, гнучкість, оптимальність, структуризація планів, їх координація та економічність процесу планування, принцип стандартизації процесів і техніки планування.

Варто використовувати сучасні концепції планування та світовий досвід планології.

Важливою та актуальною проблемою організації планування діяльності підприємств виступає забезпеченість їх комп’ютерною технікою, сучасними програмними засобами та відповідним кваліфікованим персоналом планово-економічних служб. На ринку програмних продуктів є значна кількість програм, які реалізують функції планування. Проте вони не знайшли широкого застосування на кооперативних підприємствах через необхідність додаткового вкладення фінансових ресурсів та додаткової підготовки кадрів, відсутність орієнтованого на ринок методичного забезпечення [3].

Ще одним важливим напрямом вдосконалення оперативного планування виробництва є розробка оптимальної виробничої програми на добу, декаду, місяць.

Оптимальна виробнича програма – це програма, яка відповідає структурі ресурсів підприємства та забезпечує найкращі результати його діяльності за прийнятим критерієм [2].

Оптимізація виробничої програми проводиться з метою:

1)     планування оптимальної структури номенклатури продукції;

2)     визначення максимально можливого обсягу виробництва продукції

та економічної межі нарощування виробництва.

Формування оптимальної виробничої програми неможливе без врахування виробничих критеріїв, а саме: виробничої потужності, матеріально-технічного, кадрового потенціалу. Саме цим пояснюється важливість ресурсного обґрунтування виробничої програми.

Для ВАТ «РОЗМА» найсприятливішою і найефективнішою є Галактика  для середнього бізнесу, а саме система «Галактика Прогрес» з налаштуванням модулів галузевої особливості. Галактика Прогрес – це спеціальна пропозиція на базі системи Галактика ERP для підприємств, що відносяться до середнього бізнесу.

Система Галактика Прогрес дозволяє автоматизувати основні процеси підприємства середнього бізнесу: податковий і бухгалтерський облік; управління логістикою; фінансове планування; оперативне фінансове планування; виробниче планування та управління виробництвом; управління матеріально-технічним забезпеченням; управління замовленнями; управління ремонтами; управління персоналом; розрахунок заробітної плати; управління відносинами з клієнтами.

Отже, впровадження  ERP-системи «Галактика Прогрес» вдосконалить не лише оперативне планування виробництва, а й усі управлінські рішення, що підвищить конкурентоспроможність та ефективність  господарювання підприємства. Інвестиції в даний проект окупляться всього за 4 місяця, що показує економічну вигоду проекту.

 

Список використаних джерел:

 

1. Іванов С.М. Оперативне планування виробництва: особливості і організація в сучасних умовах / Банківська справа – 2010 - №11. – С. 25-33.

2. Маханько В.Г. Формування оптимального портфеля замовлень виробничої програми підприємства / Держави та регіони. – 2010. - №6. – С. 136-140.

3.Дубовик В.В. Досвід впровадження оперативного планування на підприємствах / Держави та регіони. – 2010. - №12 – С. 123-130.