К.е.н. Мехеда Н. Г., Демиденко З.О.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького, Україна

ПРО НЕОБХІДНІСТЬ РОЗРОБКИ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Сучасний етап розвитку економіки характеризується посиленням конкурентості ринків, швидкими темпами зростання змін в зовнішньому середовищі, інформатизацією суспільства,та факторами глобалізації. Стратегія є об’єднуючим механізмом цілей, можливостей та умов. Вона визначає засоби, за допомогою яких підприємство може перетворити свої стратегічні наміри в ринкові переваги, взаємодіючи з факторами зовнішнього впливу.

Питанням щодо стратегії та її розробки займалося багато авторів, серед них: А.Чендлер, А. Томпсон т, І. Ансофф, Г. Мінцберг ,П. Дойль. Для забезпечення ефективного функціонування підприємств виникає необхідність наукового обґрунтування стратегій та вдосконалення самого процесу її розробки.

Стратегія є невід'ємною частиною управління бізнесом. Розгляд існуючих концепцій стратегії дозволяє виділити декілька підходів до визначення сутності стратегії.

Класичний підхід заснований на тому, що формулювання стратегічних цілей підприємства невід'ємно пов'язане з розробкою шляхів їх досягнення і тому в даному розумінні стратегія визначається як план або модель дій.

Другим підходом є розуміння стратегії як набору правил прийняття рішень.

Комплексний підхід, згідно з яким стратегія - це не тільки засіб досягнення цілей і здійснення місії, це – програма функціонування підприємства в зовнішньому середовищі, взаємодії з конкурентами, задоволення клієнтів, реалізації інтересів акціонерів, зміцнення конкурентних позицій підприємства.

Філософська концепція - акцентує увагу на визначенні напрямку розвитку організації, який дає відповідь на питання: в якому бізнесі діє організація і в якому бізнесі вона повинна бути?

Організаційно-управлінська концепція - стратегія пов'язана з конкурентними діями, заходами та методами здійснення стратегічної діяльності організації.

Класичним визначенням стратегії сучасності є її розуміння як загального напряму дій, які визначають перспективний розвиток підприємства щодо досягнення конкурентних переваг та успіху діяльності.

Процес розробки стратегії здійснюється на п'яти рівнях. Корпоративний рівень - носить характер перспективного розвитку і направлений на вироблення довгострокових цілей. На основі цілей і завдань даного рівня будується вся схема процесу роботи підприємства, і тому необхідним є дотримання далекоглядності. Результатами блоку будуть місія і концепція.

На бізнес-рівні намічаються конкретні границі діяльності шляхом встановлення цілей і задач. Визначається, чого треба досягти підприємству конкретно (цілі), що для цього необхідно зробити (задачі). Від цілей даного рівня залежить, як підприємство зуміє позиціонувати себе.

Функціональний рівень визначає напрямок діяльності тієї чи іншої функціональної служби всередині однієї сфери бізнесу. Даний рівень направлений на втілення в життя цілей і задач, поставлених на бізнес-рівні. Його процеси включають деталізацію стратегічних задач бізнес - рівня, а також проведення аналізу внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства.

Доцільно зазначити, що розробка стратегії відбувається по трьом основним сферам діяльності підприємства - маркетинговій, фінансовій та організаційно-технічній. Дані області відображають основні складові діяльності в стратегічній сфері.

Наступним кроком в розробці стратегії розвитку підприємства є аналіз його фінансового становища за такими показниками як платоспроможність і ліквідність, ділова активність і рентабельність.

Технічна сфера діяльності підприємства відображається в технічному рівні виробництва. Вона аналізується в таких аспектах, як: забезпеченість підприємства технічними ресурсами; якість техніки, технологічних процесів та продукції або послуг, досягнутий рівень техніки і технології в світі науково - технічного прогресу; інноваційні процеси на підприємстві. Технічний рівень підприємства нерозривно пов'язаний з організацією і продуктивністю праці.

Наступним кроком в методиці розробки стратегії розвитку є аналіз досягнутого організаційно-технічного рівня і альтернативи його розвитку.

Можна зробити висновок, що стратегія є головним напрямком діяльності фірми, для досягнення нею ефективних показників роботи і бажаного результату. Без добре розробленої стратегії, ретельно прорахованих ходів її розробки підприємство не в змозі досконало вести свою роботу та отримувати бажані результати. Щодо розробки стратегії та її рівнів, на сьогодні не має визначених та чітких методів формування стратегії. Це обумовлюється різноманітністю підприємств в галузі, характером цілей, станом навколишнього середовища організації,а також залежить від виду діяльності фірми.

 

Література:

1. Ансофф И. Стратегическое управление /Пер. с англ. – М.: Прогресс, 1989. – 519 с.

2. Друкер П.Задачи менеджмента в ХХІ веке: /Пер.с англ. – М.: Изд. Дом «Вильямс», 2000. – 272 с.

3. Минцберг Г., Куинн Дж. Стратегический процес/пер. с анг. Под ред..Ю. Каптуревского. – СПб.: Питер, 2001. – 688 с.

4. Портер М. Стратегія конкуренції /Пер. з англ.. – К.: Основи, 1998.

5. Шершньова З.Є., Оборська С.В. Стратегічне управління.- Київ: КНЕУ, 2009. – 384 с.__