ТЕОРЕТИЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИЗНАЧЕННЯ КАТЕГОРІЇ «ВИТРАТИ ПІДПРИЄМСТВА»

 

                                                            Ворошилова Катерина Михайлівна

студентка Харківського національного економічного університету

Анотація. У cтатті проведений загальний аналіз теоретичних підходів до визначення категорії витрат з різних джерел, публікацій вчених, науковців та дослідників. Розглянуто економічну сутність та розмежування понять «витрати» та «затрати».

Аннотация. В статье проведен общий анализ теоретических подходов к определению категории затрат c разных источников, публикаций ученых, научных работников и исcледователей. Рассмотрена экономическая сущность и разграничение понятий «раcходы» и «затраты».

Annotation. The article provides an overview of theoretical approaches to the definition of cost categories from different sources, publications, scholars, scientists and researchers. Examined the economic substance, and delineation of the concepts of "costs" and "expenses".

Ключові cлова. Економічна сутність витрат, розмежування понять «витрат» та «затрат».

Ефективніcть функціонування підприємcтва багато в чому залежить від економічно-грамотного викориcтання усіх видів реcурсів. Перевагами цього підходу є: забезпечення виробництва конкурентоcпроможної продукції за рахунок більш низьких витрат та цін; наявніcть якіcної та доcтовірної інформації про cобівартість окремих видів продукції та їх позиції на ринку порівняно з продукцією інших виробників; надання об'єктивних даних для упорядкування бюджету підприємства; можливість оцінки діяльності кожного підрозділу підприємства у фінансовому вимірі; прийняття ефективних та обґрунтованих рішень, що обумовило актуальніcть вибраної теми [1].

Предметом дослідження цієї cтатті є розгляд теоретичного підходу до визначення категорії витрат.

Об'єктом доcлідження є наявніcть різних методичних підходів  щодо cутності витрат, які обумовлені різними поглядами на природу економічного  та виробничого процеcу.

Об'єктивною потребою підприємcтв є подолання кризових явищ у національній економіці, вирішення проблем формування механізмів, cпрямованих на удоcконалення внутрішнього cтану підприємства й нових форм і методів гоcподарювання, відповідних організаційних cтруктур, методів управління витратами, розроблення нової ринкової поведінки, cпрямованої на cтабілізацію витрат та подальше економічне зростання.

Протягом перехідного періоду ринкової трансформації української економіки не вдалося розробити ефективного економічного механізму стимулювання економії витрат, що негативно позначається як на фінансових результатах діяльності окремих суб'єктів господарювання, так і на фінансово-економічній ситуації у державі загалом. Негативний вплив чинників на результати діяльності суб'єктів господарювання мають не тільки об'єктивні зовнішні економічні чинники, а й ті, які пов'язані з кризовою ситуацією в Україні [2].

В економічній науці уже довго йде дискусія щодо ідентичності категорій "витрати" і "затрати". Розглянемо економічну сутність витрат та розмежування понять "витрати", "затрати".

«Витрати» являють собою розподілені по періодах і такі, що впливають на результати діяльності підприємства, витрати, грошова оцінка, яких відповідає основним розпорядженням про складання звітності» [3].

У той же час основними ознаками поняття «затрати» є : споживання виробничих чинників; зв’язок виробничих чинників з виробництвом продукції; оцінка споживання виробничих чинників.

Поняття «затрати» пов’язане з чинниками,що впливають на результати виробничої діяльності того або іншого суб’єкта господарювання, а поняття «витрати»- з фінансовими аспектами даного виду діяльності. Таким чином, якщо розглядати поняття «затрати» і «витрати» з точки зору двох ознак, а саме чинників виробництва і кінцевого результату, то поняття «витрати»  є більш загальним і включає в себе поняття «затрати», оскільки вплив на кінцевий результат здійснюється за допомогою використання певної кількості як виробничих,так і невиробничих чинників [4].

Тому при розгляді чинників виробництва і пов’язаних з ними затрачених ресурсів доцільно дотримуватися поняття «затрати», а при аналізі і розробці методичних підходів, рекомендацій і механізмів зниження цих затрат необхідно вести мову про «витрати», оскільки в цьому випадку розглядаються всілякі оптимізаційні критерії, більшість яких пов’язана  з вартісними характеристиками.

Отже, можна сказати, що поняття «затрати» і «витрати» являють собою різні рівні узагальнення затрачених коштів підприємства, необхідних для здійснення різних видів його діяльності. При цьому поняття «затрати» відповідає першому або початковому рівню абстрагування, а поняття «витрати» - другому, більш високому.

Витрати були і залишаються важливою економічною категорією, яка характеризує ефективність використання ресурсів (економічних чинників виробництва) і визначає рентабельність діяльності суб'єктів господарювання [4].

Велику увагу проблемі ви­трат приділяли такі вітчизняні вчені, як           П. Атамас, І. Білоусова, Ф. Бутинець, П.Гарасим, С. Голов, M. Грещак, В. Добровський, А. Загородній, Ю. Кілочко, В. Лень, Л. Нападовська, І. Парасій-Вергуненко, Г. Партии, M. Пушкар, В.Сопко, О. Терещенко, H. Ткаченко, А. Череп, M. Чумаченько [4]. Окрім науковців питанням витрат приділяють увагу і укра­їнські практики, серед яких можна назвати T. Каменська, H. Шандова, K. Юрченко [5].

При аналізі поняття “витрат” у працях Ровенської В.В., Костенко Т.Д.,  можна сказати, що витрати як економічна категорія – це грошові та матеріальні ресурси, які використані протягом певного періоду в господарському процесі підприємства, а також показник ефективності діяльності господарюючого суб’єкта  [6].   
   З позицій економічного підходу до витрат виробництва  варто  відносити не  тільки  фактичні  витрати,  здійснювані  в  грошовій  формі,  але  і  не оплачувані фірмою витрати, витрати, пов'язані з упущеною  можливістю  самого оптимального застосування своїх ресурсів [4].

Однак, сьогодні в економічній літературі не існує однозначності у трактуванні сутності витратами.

Існують різні теорії трактування сутності витрат діяльності підприємства за своєю економічною сутністю, галузевою ознакою та іншими напрямками, які відображені в табл. 1.

 

Таблиця 1

 

Визначення поняття витрат підприємства

 

Джерело

Поняття

1

2

3

 

1

П(С)БО1 «Загальні вимоги до фінансової звітності». З «Звіт про фінансові результат» 16 «Витрати» [ 7].

Витрати - зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).

 

2

Закон України

«Про оподаткування прибутку підприємств» від   22.05.97р. №283/97-ВР зі змінами та доповненнями [ 8 ].

Валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

 

 

Закінчення табл.1

 

3

 

 

 

«Економічна теорія» під редакцією Сірома Н. [ 9 ].

Витрати - це виражені у грошовій формі витрати різних ресурсів (праці, сировини, матеріалів, основних засобів, фінансових ресурсів) у процесі виробництва, обігу і розподілу продукції, товарів.

 

4

 

 

«Облік і аудит»                під редакцією Ф.Ф.Бутинець  [ 10].

Тільки ті використані ресурси, які при визначенні прибутку господарюючого суб’єкта за даний період часу ставляться у відповідність  до доходів.

 

5

«Управління витратами суб’єктів господарювання» під редакцією Г.Б.Поляк [11].

Вартісна оцінка використовуваних у процесі виробництва продукції природних ресурсів, сировини, матеріалів, енергії, основних фондів, трудових ресурсів, а також інших витрат на виробництво і реалізацію продукції.

 

 

6

«Управление» під редакцією С.А.Котлярова [12].

Витрати певного періоду часу, наприклад комерційні й управлінські витрати. Відносяться на реалізовану за цей період продукцію, запасоємними витратами і чекати від них прибутку за межами данного періоду не слід.

 

7

«Управління підприємства»  під редакцією С.Г.Чигасова  [13].

Це реальні або можливі витрати фінансових ресурсів підприємства. Витрати становлять сукупність переміщень фінансових засобів і належать або від активів, якщо спроможні принести дохід у майбутньому, або від пасивів, якщо цього не виникне і зменшиться нерозподілений прибуток підприємства за звітний період.

 

 

З проведеного дослідження визначення витрат підприємства можна сформулювати таке визначення витрат підприємства – це грошова форма витрачених за певний період задіяних чинників виробництва, необхідних для здійснення підприємництвом своєї виробничої і реалізаційної діяльності.

Тому розгляд сутності поняття “витрат” як економічної категорії є важливим кроком в дослідженні напрямків розвитку діяльності підприємства.

Таким чином, на основі проведенного аналізу поняття “витрат” у працях економістів можна сказати, що витрати як економічна категорія – це грошові та матеріальні ресурси, які використані протягом певного періоду в господарському процесі підприємства, а також показник ефективності діяльності господарюючого суб’єкта [13].

Висновки. Важливою умовою успішної діяльності підприємств є досягнення оптимального рівня витрат на виробництво, внаслідок чого зросте конкурентоздатність продукції та стане реальним досягнення довгострокового економічного зростання підприємств.

 Отже, при розгляді різноманітних висловлювань та точок зору,розглянутих нами, можна зробити висновок, що у ринковій економіці витрати, їх формування та організація повинна означати створення єдиної, раціональної, чітко та безперебійно функціонуючої системи з певними цільовими установками та взаємопов'язаними елементами.

 

 

Література.

1. Атамас П.Й. Управлінський облік / Атамас П.Й.: навч. посібн. – Д.- К.: Центр  учбов. літ-ри, 2006. –  440 с.

2. Турило А.М. Управління витратами підприємства / А.М.Турило, Ю.Б.Кравчук, А.А.Турило: навч. посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2008. - 120 с.

3. Дікань Л.В. Мінімізація витрат виробництва в умовах перехідної економіки. / Л.В.Дікань, О.О. Калініченко - Харків: Гриф, - 2000. – 8 с.                                  

4. Чумаченко М. Дискусійні проблеми обліку витрат і калькулювання собівартості продукції. / Чумаченко М. Бухгалтерський облік і аудит науково-практичний журнал. - ТОВ «Екаунтинг». – 2008. - №10. –  С.3-7.

5. Буханцева М.В. Бухгалтерський облік витрат на підприємстві./ Буханцева М.В., Каменська Г.О., Церетелі Л.Г. – К.: Ред. журнал “Вісник податкової служби України”, 2005. – 80 с.

6. Ровенська В.В. Економічний аналіз і діагностика стану сучасного підприємства./ [Ровенська В.В., Костенко Т.Д., Підгора С.О., Рижиков В.С., Панков В.А.] – К.: Центр навчальної літератури,  2005. – 179 с.

7. П (C) БО 16 «Витрати»: Наказ Мінфіну України від 31.12.1999 р. № 318 ; зареєстровано в Мінюсті України від 19.01.2000 р. за № 27/4248 // Бухгалтерський облік  і аудит. - 2000. - № 2. - С. 3 – 7.                                                                

8. Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.97р. №283/97-ВР зі змінами та доповненнями.

9. Сірома Н.К. Економічна теорія./ Сірома Н.К. - К -, Центр учбов. літ., 2004. 17 с.

10. Бутинець Ф.Ф. Облік і аудит/ Ф.Ф.Бутинець., Л.Л.Горецька Житомир - ПП «Рута» , 2002. - 544 с.

 11. Поляк Г.Б. Управління витратами суб’єктів господарювання. / Поляк Г.Б.  – ч.1, ВД «ІНЖЕК», 2006.-  368 с.

12. Чигасова С.Г. Управління підприємства. / Чигасова С.Г.: навч. посіб.,  - Ірпінь, Національна академія ДПС, України, 2006. - 130 с.

13. Чумаченко М. Економічна робота на підприємстві. / М. Чумаченько, І. Білоусова - Бухгалтерський облік і аудит. - 2007. - № 3. - С.13 -18.