Проф.. к.е.н. Фомішина В.М. , студ. Павлова Я. І.

Херсонський національний технічний університет

 

РОЗВИТОК СТРАТЕГІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ КОРПОРАЦІЙ

 

Актуальність. Основним організуючим початком сучасного етапу розвитку продуктивних сил, інтенсифікації та інтернаціоналізації фінансово-економічних і виробничих зв'язків виступають транснаціональні корпорації. ТНК перетворилися в найбільш активних учасників світового фінансового ринку, є головними експортерами та імпортерами товарів і послуг у світі, а також великими клієнтами на світовому валютному ринку.

Мета даної роботи:  вивчення різних стратегій діяльності ТНК.

Вступ. У міру ослаблення бар'єрів між країнами на шляху руху товарів, послуг і факторів виробництва у світовому просторі все більше важливим фактором розвитку промислових фірм ставали зовнішньоекономічні операції - експорт та імпорт товарів і послуг, закордонне інвестування, різні форми співпраці з компаніями іноземних держав. Про підвищення ролі зовнішньоекономічних факторів у розвитку світового ринкового господарства свідчать темпи розвитку світової торгівлі і експорт капіталу у формі прямих приватних інвестицій. Теоретичною основою для написання статті послужили публікації, розробки провідних вчених з досліджуваної теми таких, як В. Будніна, Б. Губського, Дж. Даннінга, В. Девідсон, А. Семенова, А. Філіпенко, Є. Ендерсона та ін

Результат дослідження. ТНК - це підприємства (фінансово-промислові об'єднання), яким належатьабо які контролюють комплекси виробництва або обслуговування,знаходяться за межами тієї країни, в якій ці корпорації базуються,що мають велику мережу філій і відділень у різних країнах і що займаютьпровідне положення у виробництві і реалізації того чи іншого товару Кожна ТНК починала свою діяльність як звичайна компанія, яка діє в одній галузі на внутрішньому ринку. У цей період вона використовувала переважно внутрішньогалузеві стратегії, але конкуренція і прагнення до розширення економічної влади штовхали її до освоєння інших галузей. Корпорація диверсифікувала і набувала рис конгломерату, проте її відділення та філії залишалися поки в одній країні. Нарешті, подальший розвиток великої корпорації зазвичай пов'язана з використанням переваг транснаціоналізації. Перш за все, на вироблення стратегій впливає конкурентне середовище, в якій діє компанія. На цьому етапі корпорація стає транснаціональної і використовує стратегії транснаціоналізації. На внутрішньому ринку вона продовжує використовувати внутрішньогалузеві стратегії і стратегії діяльності компаній, ТНК використовує весь спектр корпоративних стратегій - від внутрішньогалузевих до транснаціональних. Перш за все, на вироблення стратегій впливає конкурентне середовище, в якій діє компанія. Розглянемо деякі з них. Перша група заходів спрямована на завоювання та відстоювання своєї частки ринку, пов'язана з підвищенням операційної ефективності. Тут основну роль відіграє цінова конкуренція. Компанія всіма способами намагається знизити ціну реалізації своєї продукції і тим самим розширити свою частку ринку і потіснити конкурентів в даному сегменті ринку. Для цього вона розширює своє виробництво, використовуючи ефект масштабу для зменшення собівартості, провидить оптимізацію своєї внутрішньої організації, веде пошук кращих постачальників і найбільш вигідних каналів збуту. Вона проводить технологічні інновації для зменшення собівартості і збільшення випуску продукції.

Якщо ТНК зуміє завоювати свій сегмент ринку, то там набуває чинності абсолютно новий тип конкуренції, названий Чемберленом монополістичної конкуренцією. Кожен сучасний ринок уже досить чітко розділений на окремі сегменти, де панують одна-дві монополії. Розуміння специфіки монополістичної конкуренції може привести наші компанії до практичних ринковим стратегіями, що приносить відчутний успіх.

Найбільш важливий для ТНК стратегічний напрямок пов'язаний з транснационализацией і, більш широко, з інтернаціоналізацією бізнесу. Багато цілей стратегічного розвитку корпорації досягається шляхом перенесення окремих частин відтворювального процесу в інші країни за допомогою різних форм прямих іноземних інвестицій.

Для реалізації стратегій транснаціоналізації використовують різні способи інвестування:

-         інвестування «з нуля», тобто створення за кордоном повністю нового підприємства;

-         трансплантації - винесення в приймаючу країну окремих, найчастіше складальних, виробництв;

-         стратегічні альянси - здійснення впливу ТНК у приймаючій країні через спільне підприємництво і довгострокові договори;

            - злиття і поглинання, купівля пакетів акцій компаній приймаючої країни.
             Висновки. Сьогодні перед Україною стоїть важке завдання вирішення оптимальним чином питання зменшення факторів ризику до рівня тих країн, які сьогодні з активними реципієнтами та іноземними інвестиціями. Це дозволить найближчим часом говорити про експансію в нашу країну інтелекту, технологій, капіталу з боку провідних ТНК світу, яка в свою чергу стане потужною рушійною силою в реалізації стратегії економічного збільшення держави.

 

                                                              Література:
• 1. Інновації: теорія, Механізм Розробки та комерціалізації / Л. Л. Антонюк та ін. - К.: КНЕУ, 2005. - 394 с.

• 2. Якубовський С. О. Транснаціональні корпорації: Особливості інвестіційної діяльності. - К.: Центр Навчальної Літератури, 200 - 488 с.