Городюк А.Б. Шнайдер І.М.

Науковий керівнк: Літовська І.М., асистент

Буковинська державна фінансова академія,

 м.Чернівці

Інвестиційна привабливість Чернівецької області: проблеми та перспективи розвитку

 

Однією з головних умов успішного розвитку економіки України є інвестиційна діяльність. За останні роки спостерігається значне збільшення інвестицій у розвиток економіки України, що забезпечує та гарантує додаткові надходження до бюджету держави та покращення соціального становища в країні.

Метою дослідження є оцінка стану та перспектив розвитку інвестиційної діяльності Чернівецької області.

Актуальність даної теми полягає в тому що на сучасному етапі розвитку національної економіки інвестиції відіграють важливу роль не лише для окремих підприємств чи регіонів, а й для країни в цілому тому що, вони сприяють економічному розвитку як підприємства так і країни.

Питання інвестиційної привабливості регіонів досліджувалися такими відомими вченими як: М.В.Грачева, М.В. Гридчина, В.В. Корнєєв, А.А. Кощеєв, А.А. Пересада, Л. Крушвиц, І.Ландарь, Р. Барроу, М Джонка, X. Лебенсатайна,        Р. Нурксе, У. Шарпа та інші.

Буковина – надзвичайно перспективний регіон з точки зору потенціалу економічного розвитку та інвестиційної привабливості. Основними причинами інвестиційної привабливості регіону є:

1.   Унікальне географічне положення та багатство природних ресурсів;

2.    Соціально-політична стабільність і злагода;

3.   Міжнародне співробітництво. Чернівецька область підтримує зовнішньо-економічні зв’язки більш ніж з 60 країнами світу. Основними торговими партнерами є Німеччина, Італія, Туреччина, Російська Федерація, Польща, Румунія, Угорщина. Угоди про співробітництво підписані між Чернівецькою областю та регіонами Австрії (Карінтія), Німеччини (Швабія), Польщі (Шльонське воєводство), Румунії (Сучавський та Ботошанський повіти), Молдови (Єдинецький повіт), Росії (Рязанська область), Франції (Майєнн). З цими регіонами Буковина має найбільш тісні партнерські стосунки. Область є членом Єврорегіону “Верхній Прут”;

4.   Сприятливі особливості місцевої господарської системи, успішно здійснюється реформування відносин власності, створюються нові підприємства малого та середнього бізнесу;

5. Наявність відносно дешевої кваліфікованої робочої сили суттєво знижує витрати виробництва;

6. Природно-ресурсний потенціал краю створює необхідні умови для вкладення інвестицій з метою розвитку таких високорентабельних галузей, як:

- легка промисловість. Область зацікавлена в налагодженні співробітництва з метою випуску конкурентоспроможних виробів, скорочення трудомістких технологічних процесів, ввезення сучасного обладнання, нових технологій по виробництву верхнього одягу; спецодягу; текстильної галантереї; виробництву тканин і виробів з бавовни; організації виробництва тканин та декоративних виробів; та шкіряного взуття;

- харчова промисловість. Інвестиційні проекти, розроблені підприємствами харчової промисловості, включають технічне переоснащення виробництв та виробництво і переробка продукції.

- деревообробна промисловість. Існуючий деревообробний комплекс області потребує створення нових та вдосконалення діючих технологічних процесів з використанням сучасного високопродуктивного обладнання та ресурсозберігаючих технологій переробки деревини для виготовлення конкурентоспроможної продукції.

- електронна промисловість. За ініціативою Чернівецької облдержадміністрації на базі колишніх підприємств оборонного комплексу – ВАТ “Кварц”, “Гравітон”, “Електронмаш”, ЦКБ “Ритм”, ОКБ “Рута” а також при участі Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича та інституту термоелектрики створена науково-виробнича асоціація “Технологічний парк: енерго- і матеріалозберігаюча фото- і мікроелектронна техніка. Нетрадиційні джерела енергії”. Вищезгаданими   підприємствами розроблені інвестиційні проекти спрямовані на впровадження енерго- та ресурсозберігаючих інформаційних технологій спрямованих на виробництво нових матеріалів, речовин та виробів з високоякісними властивостями;

- туризм. Область потребує інвестувань у розвиток інфраструктури транскордонного туризму, у тому числі фольклорного, культурно-етнічного, релігійного, сільського, екологічного, екстремального та спортивного, а також у розбудову системи оздоровчих закладів, як одного з найбільш ефективних шляхів використання унікального ландшафтно-рекреаційного потенціалу регіону.

Усі вищенаведені фактори обумовлюють вигідність інвестицій в економіку Буковини, роблять край привабливим для відпочинку, туризму, зустрічей з цікавими людьми та обміну досвідом. Але поряд із сприятливими факторами виділяють і негативні чинники:

- недосконала система взаємодії влади, недержавних організацій та підприємств інвестиційної інфраструктури;

- складна і непрозора процедура оформлення права власності та оренди на земельні ділянки в Чернівецькій області;

- несформована нормативно-правова база;

- влада Чернівецької області не сприяє стимулюванню залучення інвестицій.

Щодо сучасного стану інвестиційної діяльності Чернівецької області, то в даній сфері спостерігаються значні зрушення. Відповідно до делегованих обласній державній адміністрації повноважень постійно відпрацьовуються питання підвищення інвестиційної привабливості галузей та районів. Реалізується регіональна програма сприяння залученню інвестицій в економіку Чернівецької області на 2007-2010 роки, яка спрямована на формування сприятливого інвестиційного клімату, активізацію збільшення іноземних та вітчизняних інвестицій в економіку області.

У липні 2008 року відбувся Міжнародний інвестиційний форум «Буковина інвестиційна», на якому представлено економічний потенціал районів області, найбільш привабливі земельні ділянки, інвестиційні пропозиції підприємств та організацій. У форумі взяли участь представники 13 країн світу.

Позитивні тенденції у сфері інвестиційної діяльності та проведення Міжнародного інвестиційного форуму «Буковина інвестиційна» зумовили можливість залучення іноземного капіталу такими стратегічними іноземними інвесторами, як «Гольціндустрі Швайгхофер», «СЮЗ ЮЕЙ» (підрозділ японського концерну «Sumitomo»), компанія «Австрійські Авіалінії».

Завдяки прийнятим оперативним рішенням обласної влади успішно використовується іноземний капітал, внесений до статутного фонду ТОВ«Букофрут», яке сьогодні є найбільшим підприємством області з іноземними інвестиціями.

За 2010 рік в розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 3040,8 млн.грн. капітальних інвестицій, у тому числі – 2602,1 млн.грн. інвестицій у основний капітал, що становило 62,4% до 2008р.

За рахунок коштів державного бюджету освоєно 578,7 млн.грн. інвестицій в основний капітал, що становило 22,2% від загального обсягу. Приросту інвестицій у основний капітал досягнуто лише в Сокирянському районі (в 1,7 раза).

У м. Новодністровськ обсяги інвестицій в основний капітал зросли на 8,6%, у м.Чернівці – зменшились на 29%. У них сумарно освоєно майже три чверті (74%) усіх інвестицій в основний капітал.  У розвиток промисловості спрямовано 45,5% від усіх інвестицій в основний капітал, їх обсяг у порівнянні з 2008 роком зменшився на 13,5%. У соціальній сфері спостерігається зменшення інвестицій у сферу надання комунальних та індивідуальних послуг, діяльності культури та спорту – у 3,2 раза, освіти – в 2 рази, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – в 1,5 раза. У житлове будівництво спрямовано 414 млн.грн. (15,9% від загального обсягу інвестицій в основний капітал), що в 2,1 раза менше, ніж у 2008 році.

Упродовж 2006-2010 років загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, залучених в економіку Чернівецької області, збільшився у 2 рази (на 168,2%), у тому числі на одного мешканця області на 169,2%. Іншими словами, за останні чотири роки іноземних інвестицій вкладено більше, ніж за 15 попередніх років.

Прямі іноземні інвестиції в економіку Буковини станом на 1 січня 2011 року здійснили нерезиденти з 47 країн світу. Найвагоміші внески капіталу в економіку області зробили нерезиденти з Швеції, Кіпру, Туреччини, Італії, Віргінських островів, Німеччини та Ізраїлю. На ці країни припало 69,8% від загального обсягу прямих інвестицій, які вкладено в економіку області (43,3 млн дол. США). Про це повідомили у головному управлінні статистики в Чернівецькій області. 61,2% іноземних інвестицій отримали промислові підприємства області (37,9 млн дол. США). Сукупний вклад нерезидентів в економіці Чернівецької області станом на 1 січня 2010 року становив 61,9 млн дол. США. Провідне місце за обсягами прямих інвестицій продовжували утримувати підприємства м.Чернівці 32,4 млн дол.США (52,3% від загального обсягу). Найбільші обсяги іноземних інвестицій зосереджені також на підприємствах Кіцманського району.

За обсягами іноземних інвестицій провідні місця займають підприємства        м. Чернівців, Новоселицького, Глибоцького, Кіцманського та Вижницького районів. Саме у Кіцманському районі знаходиться ТОВ "Букофрут", яке на сьогодні є найбільшим у Чернівецькій області підприємством з іноземними інвестиціями. Проект передбачає переробку надлишкової в області продукції – яблук для виробництва концентрованого яблучного соку та яблучної ароми.

Основними пріоритетними напрямами залучення інвестицій в Чернівецьку область є:

-         активізація внутрішнього потенціалу промисловості;

-         розвиток ринку землі міста;

-         залучення інвестицій в мале та середнє підприємництво;

-         розвиток соціальної та туристичної інфраструктури міста та області;

-         розвиток інноваційного інвестування підприємств.

Для підвищення інвестиційної привабливості регіонів України необхідно:

-  мінімізувати дію негативних та депресивних факторів;

-   здійснювати заходи з лібералізації умов господарювання;

-   стабілізувати політичну та економічну ситуацію;

-   активізувати інформаційне ведення бізнесу в Україні;

-  організовувати бізнес-форуми та конференції в тих районах, які є недостатньо охоплені співробітництвом, тим самим розширити географію партнерства.

Вищеперелічені заходи дадуть можливість динамічно розвиватися інвестиційній діяльності в усіх регіонах України, тим самим підіймаючи економіку країни.

Для повної реалізації інвестиційного потенціалу Буковини, необхідними передумовами стимулювання є професійна співпраця державних органів влади зі структурами бізнесу для планування інвестиційних проектів. Це буде привабливим для іноземних та внутрішніх інвесторів і дозволить розширити та удосконалити бізнес-процеси підприємств Чернівецької області.

Отже, з кожним роком підвищується інтерес іноземних інвесторів до Чернівецької як інвестиційного об'єкту зростає. Але для більшої активізації інвестиційної діяльності області потрібна інвестиційна політика з чіткими механізмами реалізації на державному та регіональному рівнях. Необхідна загальна стратегія інвестиційного розвитку регіону, яка б визначала пріоритети інвестування на основі врахування їх економічного ефекту, але не сьогоденного і одноразового, а перспективного і стабільного.

Список використаних джерел

1.       Краківська В.Я.Інвестиційна діяльність та інвестиційна політика в регіоні./ В.Я. Краківська// Інвестиції: практика та досвід – 2009 - №4,с –14

2.       Тенденції іноземного інвестування області за 2011 рік. Наукова інтернет-конференція 2011 – [Електронний ресурс] – Режим доступу: www.intkonf.org

3.       Офіційний сайт м.Чернівці [Електронний ресурс] – Режим доступу: - www.city.cv.ua.