Святенко С.В., Поліщук А.І.

Криворізький технічний університет, Україна

Удосконалення та доповнення терміна «кредитоспроможність підприємства»

 

         Ведення ефективної і прибуткової діяльності підприємства в системі ринкової економіки неможлива без періодичного використання різноманітних форм залучення позикових грошових коштів. Однак у процесі надання кредитів перед будь-яким банком постає необхідність оцінки кредитоспроможності позичальників, яка відіграє важливу роль, як для банківської установи, так власне і для позичальника.

         Питання кредитоспроможність досліджувалось багатьма вітчизняними і   зарубіжними  вченими-економістами.   Серед   них   М.Д.  Білик,   І.О. Бланк,   О.Д.  Василик,   Л. Т. Гиляровська, О.М. Грабова,   О.І. Лаврушина, Т. М. Мельник, А.М.  Мороз, С.В. Мочерний, А.М.Поддєрьогін, Д.В. Полозінко, М.І.Савлук, О.Я. Стойко, О.О. Терещенко, Н.П. Шульга та ін..

         Кредитоспроможність є однією з важливих характеристик фінансово-економічної діяльності підприємства в умовах ринкової економіки. Якщо підприємство кредитоспроможне, воно має привілеї перед іншими підприємствами такого ж профілю стосовно залучення інвестицій, вибору постачальників, в підборі кваліфікованих кадрів та отримання кредитів. Таке підприємство не має конфліктів з державою та суспільством, оскільки своєчасно виплачує податки до бюджету, внески до соціальних фондів, заробітну плату - робітникам та службовцям, дивіденди - акціонерам, а банкам гарантує повернути кредити та відсоткову плату за них.

         Для здійснення ефективної та якісної оцінки кредитоспроможності позичальника  перш за все необхідно правильно розуміти сутність поняття «кредитоспроможність». Існує безліч визначень  а також доповнень і уточненні:

         Згідно з Положенням Національного банку України "Про кредитування"  під кредитоспроможністю розуміють здатність позичальника в повному обсязі і у визначений кредитною угодою термін розрахуватися за своїми борговими зобов'язаннями [1]. Схоже визначення кредитоспроможності надають у своїй книзі Білик М. Д., Притуляк Н. М. - це спроможність клієнта в повному обсязі та у визначений кредитною угодою строк розраховуватися за своїми борговими зобов’язаннями [2].

         Словник-посібник економічних термінів визначає поняття «кредитоспроможність», як наявність передумов для отримання кредиту позичальником, спроможність повернути його в повному обсязі у встановлений термін [4]. Подібне  між собою тлумачення поняття «кредитоспроможність» надається Терещенко О.О. та Поддєрьогін А.М. [6, 7].

         І.О. Бланк вважає, що кредитоспроможність  - це система умов, що визначають спроможність підприємства залучати позиковий капітал і повертати його в повному обсязі у передбачені терміни [3]. На думку ж вченого Стойко О.Я. кредитоспроможнiсть - це якісна оцінка позичальника, яка дасться банком до розгляду питання про можливість і умови кредитування і дозволяє передбачити ймовірність своєчасного поверненні позичок та їх ефективного використання [5].

         Згідно з економічним словником кредитоспроможність являє собою сукупність фінансових і матеріальних можливостей одержання і сплати кредиту в установлені терміни й у повній сумі [8].

         Проаналізувавши вище наведені визначення можна стисло звести іх до наступних критерій, які формують сутність кредитоспроможності:

- необхідна передумова або умова отримання кредиту;

- здатність позичальника залучати позиковій капітал;

- готовність і здатність повернути борг;

- можливість правильно використовувати кредит;

- можливість своєчасного  погашення  боргових зобов’язань (реальне повернення кредиту).

         Виходячи з аналізу поняття «кредитоспроможність» також  можна сказати що воно не має однозначності щодо визначення суб’єкта кредитних відносин. У проаналізованих визначеннях ним (суб’єктом) виступають  позичальника, компанія, підприємство, чи суб’єкт взагалі відсутній. Найчастіше  суб’єктом кредитних відносин  у визначенні кредитоспро-можності виступає позичальник і це не дивно оскільки в його ролі можуть бути і фізичні, і юридичні особи. Однак зважаючи на те що комерційні банки значну частину кредитних ресурсів найчастіше вкладають у виробничу сферу було б доцільним розробити визначення кредитоспроможності саме для підприємства.

         На основі узагальнення та аналізу вище описаної інформації пропонуємо власне визначення поняття «кредитоспроможність підприємства». Кредитоспроможність підприємства – це такий фінансово-господарський стан підприємства, який засвідчує передумови, можливості дотримання та виконання ним умов договору про кредитування, що включають в себе наявністю у підприємства відповідних коштів, обсягів основних фондів і оборотних засобів, що генеруються ним у ході звичайної діяльності для гарантування своєчасної сплати передбачених договором позичених сум.

 

 Литература:

1)  Положення Національного банку України «Про кредитування», затвердженого постановою правління Національного банку України від 28.09.95 № 246. 

2)  Білик М. Д., Павловська О. В., Притуляк Н. М., Невмержицька Н. Ю .  Фінансовий аналіз: Навч. посіб. — К.: КНЕУ, 2005. — 592 с.

3)  Бланк І.О. Словник-довідник фінансового менеджера.-К.: «Ніка-Центр», 1998.-480с.

4)  Словник-посібник економічних термінів: Рос.-укр.-англ. /О.М.Дрозд, В.В.Дубічинський, А.С.Д’яков та ін.; За ред. Т.Р.Кияка.-К.: Вид. Дім «КМ Academia», 1997.-264с.-Бібліогр.:с.9-12.

5)  Стойко О.Я. Банківські операції : підруч. – К. : Лібра, 2003. – 252 c.

6)  Фінансова діяльність суб’єктів господарювання: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. / О. О. Терещенко, Я. І. Невмержи­цький, А. П. Куліш та ін.; За заг. ред. О. О. Терещенка. — К.: КНЕУ, 2006. — 312 с.

7)  Фінанси підприємств: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. проф. А. М. Поддєрьогін. 3-тє вид., перероб. та доп. — К.: КНЕУ, 2008. — 460 с., іл.

8)  Eкономічна енциклопедія [Електронний  ресурс]. – Режим доступу: http://slovopedia.org.ua/38/53402/381069.html