Автор: Шляхов О.В., студент

Науковий керівник: Грицак О.В., к.е.н., доцент

Донецький національний університет економіки та торгівлі

ім. М. Туган-Барановського

 

НОВАЦІЇ В ОПОДАТКУВАННІ ДОХОДУ ВІД ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЧИ ДАРУНКА

 

Однією з найважливіших проблем національної економіки України є завершення процесу кардинального реформування податкової системи. На сьогодні одним з важливих аспектів реформування законодавства в сфері оподаткування доходів фізичних осіб постає питання змін в оподаткуванні доходів, які отримуються платниками в результаті прийняття спадщини чи дарунка. Актуальність цього питання є наслідком існування неточностей в законодавстві з приводу об’єкта оподаткування та ставок, які застосовувалися, а також осіб, на яких покладений обов’язок нарахування та сплати податку [1].

Метою статті є порівняння та аналіз змін існуючих раніше норм по оподаткуванню доходу від прийняття спадщини з нормами Податкового кодексу України.

Законодавство з податку на доходи фізичних осіб передбачало оподаткування доходу, отриманого платником внаслідок прийняття у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав (ст. 13) та оподаткування доходу, отриманого платником як подарунок (або внаслідок укладання договору дарування) (ст. 14) [2]. При цьому, в законі зазначалося, що оподаткування подарунка відбувається за правилами оподаткування спадщини.

Визначені назви статей доволі широко та заплутано виявляють суть питання. З метою усунення цього недоліку в Податковому кодексі здійснилося об’єднання визначених вище статей та надалося нове визначення: оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав. Воно найбільш точно виражає об’єктивну сторону оподаткування та уніфіковує законодавство з приводу оподаткування спадщини та дарунків.

Податковим кодексом України передбачено деякі зміни та уточнення об’єкта оподаткування. Об’єкти спадщини поділяються на об’єкти нерухомості, об’єкти рухомого майна, об’єкти комерційної діяльності, суми страхового відшкодування за страховими договорами, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця; готівка або кошти, що на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах. При цьому до об’єкту комерційної власності відбулися доповнення, пов’язані з власністю на об'єкт бізнесу, який окрім усього іншого (власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї) включає власність на майнові та немайнові права. Окрім доповнень в об’єкті оподаткування спадщини відбулося уточнення в сумах, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу.

Особливе місце в Податковому кодексі відводиться визначенню ставок, за якими буде оподатковуватись той чи інший об’єкт спадщини. Порівняння цих ставок за попереднім законодавством та кодексом можна надати на рис. 1. Порівняння ставок свідчить про те, що основні зміни в оподаткуванні відбуваються за наступними двома напрямками, а саме:

1.     Грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери: облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР, та грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем оподатковувалися за базовою ставкою. Однак даний вид доходів несправедливо оподатковувати за такою ставкою, оскільки це борги держави «за довіру» вкладників, а тому в кодексі вводиться новий розмір ставки – 0 %, що є тимчасовою умовою до моменту повернення усіх минулих боргів.

2.     Будь-який об’єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем - нерезидентом  від спадковадця – резидента оподатковувалося в законодавстві за ставкою 30 %. Це значення ставки не було об’єктивним та обґрунтованим, а при цьому не досягався принцип рівності, тому що фактично ці доходи прирівнювалися до виграшів та призів, що не є такими. Отже, зменшення ставки в Податковому кодексі України до 15 % є позитивним моментом [3].

Окрім визначених новацій в податковому законодавстві щодо оподаткування доходів в результаті прийняття спадщини чи дарунків в кодексі внесені деякі зміни з приводу визначення осіб, відповідальних за сплату (перерахування) податку до бюджету та податкових агентів. Особливостями змін є те, що:

-         особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. При цьому дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається спадкоємцями до складу загального річного доходу платника податку і відображається у річній податковій декларації – це для резидентів, а для спадкоємці – нерезиденти зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини;

-         податковими агентами є визначені в податковому кодексі особи, а саме: у разі спадкування права на вклад у банку (небанківській фінансовій установі) – банк (небанківська фінансова установа), а у разі переходу права на отримання страхових виплат – страхувальник (фінансова установа).

Таким чином, Податковий кодекс України передбачає багато змін в сферу податку з доходів фізичних осіб з оподаткування доходу, отриманого в результаті прийняття спадщини. Зміни передбачили врегулювання об’єкту оподаткування, оптимізації ставок та уточненню осіб, які відповідальні за сплату (перерахування) податку до бюджету. При цьому, узагальнюються два окремі взаємодоповнюючі розділи: спадкування та дарування.

Література

1.     Податковий кодекс України: станом на 01.01.2011 р. // Законодавство України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2755-17.

2.     Про податок з доходів фізичних осіб: закон України від 22.05.2003р. № 889-ІV // Законодавство України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=889-15.

3.     Бикова Г. Оподаткування спадщини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/dg090699.html.