Виконавець:

Курилишин О.

Науковий керівник:

Марич  М.Г.

Буковинська державна фінансова академія, м.Чернівці

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ В УКРАЇНИ:  СУЧАСНИЙ СТАН І ПРЕСПЕКТИВИ

Банківська система – одна з основних елементів розвитку як економічної сфери так і країни в загальному. Банки виконують важливі функції в суспільстві, вони виступають посередниками між резидентами та нерезидентами України. Банківська система в Україні складається з двох рівнів: Національний банк України та комерційних банків. Національний банк України здійснює регулювання діяльності комерційних банків відповідно до нормативів і законодавчих актів.

Сучасний стан розвитку банківської діяльності в Україні характеризується не досить позитивними показниками. За останні роки рівень довіри до банків значно знизився, особливо серед населення. Якщо порівнювати показники діяльність банків за 2008-2010 рр., то у 2010 році їх діяльність покращується. Банківська система України за 2010 рік характеризувалась:

-         приростом обсягу загальних активів банківської системи;

-         проведенням Національний банк України жорстокої грошово – кредитної політики та заходів з метою обмеження тиску на валютний курс.

-         зростання частки іноземного капіталу у сукупному обсязі статутного капіталу банківської системи України до 39,5% тощо.

За останні роки незначними є темпи збільшення розвитку банківської системи України, зокрема збільшився показник загальних активів. Якщо порівнювати 2010 рік з 2009 роком то приріст активів є додатнім і збільшився на  5822,9 млн. дол. США, або на 2,4%. Відповідно порівнюючи з 2008 роком, то відбулось зменшення на 26591 млн. дол. США (Рис. 1). Як бачимо приріст за кварталами є незначним, а у першому та другому кварталі 2009 року та першому кварталі 2010 року є від’ємним.

          Якщо характеризувати кількість кредитів виданих банками як юридичним так і фізичним особам, то обсяг кредитного портфеля показав приріст на 3,5% і складає 721,1 млрд. грн. Основну частину даного показника займають кредити надані юридичним особам. Значну частку займають кредити в іноземні валюті, але за останні роки їх частка значно скоротилась і продовжує падати (на кінець 2010 року їх частка становила 48%). Це пояснюється, насамперед, продовженням спадної динаміки обсягу кредитного портфелю в іноземні валюті роздрібних клієнтів. Основними

Рис. 1. Динаміка приросту загальних активів банків за 2008 – 2010 рр.

причинами низької кредитної активності банків залишається високий рівень кредитної заборгованості банків, високі відсоткові ставки та низька кредитоспроможність позичальників. Як уже зазначалось, кредити надані юридичним особам перевищують кредити надані фізичним особам, які становили 213465 млн.грн., що є на 294161 млн. грн. менше за надані кредити юридичним особам.  

За останні роки зросли розміри кредитних портфелів наданих юридичним особам, протилежна ситуація спостерігається у наданні кредитів фізичним особам. На кінець 2010 року обсяг кредитного портфеля юридичним особам становив 507,6 млрд.грн., а обсяг кредитного портфеля фізичних осіб склав 213,5 млрд.грн., відповідно як у 2009 році становив 478,3 млрд.грн. і 246,0 млрд.грн., а у 2008 році – відповідно 385,1 млрд.грн. і 207,8 млрд.грн. Темпи погашення кредитного портфеля фізичних осіб ще досі перевищують темпи приросту нових видач. Слід зауважити що у вересні 2010 року був зафіксований позитивний приріст кредитного портфеля фізичних осіб за останні три роки. За підсумками роботи банків, чистий збиток банківської системи становив у 2010 році близько 10 млрд.грн., у 2009 році відповідно 21 млрд.грн., а у 2008 році перевищував дохід. Зниження збитків банківської системи пов’язано з тим, що темпи

Рис. 2. Динаміка кредитів банківської системи, наданих юридичним і фізичним особам у 2008 – 2010 рр.

формування резервів за активними операціями та обсяг негативно класифікованих активів суттєво знизився. Одними з важливих причин збиткової діяльності банків є неефективна робота банків з проблемною заборгованістю.

Отже, як бачимо показники діяльність банків за останні роки були не втішними, але у 2010 році спостерігається покращення ситуації, що пов’язано з  приростом обсягу загальних активів банківської системи, проведенням Національний банк України жорстокої грошово – кредитної політики, збільшення довіри до банків. На майбутнє прогнозують покращення ситуації в діяльності банків, що призведе до більшої довіри до них їхніх клієнтів, відсутності збиткової діяльності банків, збільшення вкладів фізичних і юридичних осіб тощо.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1.      Про банки і банківську діяльність: Закон України від 07.12.2000 р. №2121-ІІІ.

2.      Банківські операції: Підручник / За ред. А.М. Мороза.  – К.: КНЕУ, 2008. – 608 с.

3.      Бюджет та економіка. Основні тенденції січня – вересня 2010року / [Щербина І. Ф., Рудик А. Ю., Губенко В. В. та ін.] ; ІБСЕД, проект „Зміцнення місцевої фінансової ініціативи”, USAID. – К.: ДГВПП  „Зовнівшторгвидав України”, 2010. – 12 с.