Кулиняк І.Я., Стрілецька О.В.

Національний університет “Львівська політехніка”

 

Роль іноземного інвестування у процесах

інтеграції України у світову економіку

 

Рушійним чинником бурхливого розвитку світових глобалізаційних процесів є посилення ролі міжнародної інвестиційної діяльності. Це спонукає Україну приділяти якомога більше уваги припливу прямим іноземним інвестиціям в економіку як фактора соціально-економічного розвитку та необхідної умови участі у світових інтеграційних процесах.

Пошук альтернативних джерел фінансування економічного розвитку в Україні є найболючішою проблемою сьогодення. Одним з основних пріоритетом вирішення цього питання виступає залучення України до світового процесу інвестування.

У Законі України “Про режим іноземного інвестування” іноземні інвестиції визначаються як цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.

Надходження капіталу з-за кордону може проходити у двох основних формах: у вигляді кредитів або у вигляді інвестицій у виробництво, його окремі галузі чи підприємства. Інвестиції є більш привабливою й ефективною формою залучення іноземного капіталу, оскільки дають можливість вирішувати стратегічні завдання економічного розвитку на основі запровадження досягнень науково-технічного прогресу та передового досвіду в управлінні.

За даними державного комітету статистики обсяги прямих іноземних інвестицій в Україну станом на 01.01.2011 року становили 44708,0 млн. дол. США, що на 11,7 % більше ніж за попередній рік. Серед основних країн-інвесторів можна виділити такі: Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Франція, Великобританія. З країн ЄС обсяги прямих іноземних інвестицій зросли на 11,4 % і станом на 01.01.2011 року становили 35225,2 млн. дол. США. Як бачимо, у структурі найбільша частка припадає на іноземні інвестиції із країн ЄС – 78,8 % [1].

Світовий досвід свідчить, що країни з перехідними економіками не в змозі вийти з економічної кризи без залучення іноземних інвестицій, тому що залучаючи підприємницький, державний та змішаний капітал до своєї економіки, вони отримують доступ до сучасних технологій, методів управління тощо. Крім того, іноземні інвестиції сприяють заходам макроекономічної стабілізації. Важкий економічний стан, що склався в Україні з перших кроків її існування як незалежної держави, також примусив країну звернутися по допомогу до зовнішніх джерел інвестування своєї економіки [2].

Для України позитивними результатами ввозу капіталу варто визнати створення можливостей розвитку її національної економіки на рівні сучасних техніки і технологій, росту зайнятості населення, розвитку інфраструктури (транспорту й інших комунікацій), росту життєвого рівня народу країни в остаточному підсумку [3].

Прямі іноземні інвестиції виступають важливою умовою здійснення структурної перебудови національної економіки, забезпечення технічного прогресу, збільшення показників господарської діяльності підприємства. ПІІ мають велике значення для економіки країни, тому що вони забезпечують ефективну інтеграцію національної економіки у світову завдяки виробничій і науково-технічній кооперації, є джерелом капіталовкладень у формі сучасних засобів виробництва, збільшують продуктивність праці, залучають вітчизняних підприємств до використання передового досвіду, сприяють розширенню інновацій, підвищують добробут населення країни [4].

Серед основних проблем у залученні іноземних інвестицій в економіку України є: недосконалість законодавства; високі темпи інфляції; низький рівень розвитку інфраструктури; корумпованість влади; відсутність державного захисту іноземних інвестицій; жорстке оподаткування; непривабливість вітчизняних підприємств для іноземних інвесторів.

Основне завдання України – створення політичних, правових, економічних та соціальних умов, що дозволять забезпечити та сприятимуть інвестиційній діяльності вітчизняних та закордонних інвесторів. Необхідно створити такий інвестиційний клімат, який би забезпечив захист інвестора від інвестиційних ризиків. Україна повинна надавати підтримку у реалізації інвестиційних проектів розвитку пріоритетних галузей виробництв, а також впроваджувати економічні регулятори активізації внутрішньої інвестиційної активності. Важливо для покращення інвестиційного клімату в Україні створити адекватне ринковій економіці правове поле, яке цілком залежить від політичної волі законодавчої та виконавчої гілок влади. Для формування сприятливого інвестиційного клімату в Україні необхідно підвищувати роль фондового ринку, фінансово-кредитної системи, необхідно спрямовувати зусилля на залучення іноземного капіталу, посилення інвестиційної активності населення, сприяти структурно-інноваційній перебудові економіки. Все це дозволить підвищити роль іноземного інвестування у процесах інтеграції України у світову економіку.

 

Література:

1. Державний комітет статистики України. – Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua.

2. Острий О.Г. Іноземне інвестування та економічна безпека України [Електронний ресурс] / О.Г. Острий. – Режим доступу:  http://www.niurr.gov.ua/ukr/econom/krugly_stil'99/ostry.htm.

3. Нікешина Н.В. Україна у процесі залучення прямих іноземних інвестицій: необхідність і актуальність [Електронний ресурс] / Н.В. Нікешина. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Ekpr/2009_25/nikeshina.htm.

4. Ульяницька О.В. Іноземне інвестування в умовах інтеграції України у світову економіку [Електронний ресурс] / О.В. Ульяницька, Т.В. Даниленко, Л.С. Єліференко.Режим доступу:  http://www.pdaa.com.ua/np/pdf/36.pdf.