К.е.н. Мехеда Н. Г., Маджула А.Г.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького, Україна

ПРО УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ  ПІДПРИЄМСТВА

Низька кваліфікація фінансового менеджменту є однією з причин інтенсивного відтоку грошових коштів у вигляді відсотків за прострочені позики, пені та штрафів, втрат через затриманий продаж продукції в умовах іншого, вже менш привабливого стану ринкової кон’юнктури. Всі ці наслідки помилок призводять до погіршення стану фінансової діяльності кампанії, що неодмінно позначається на інвестиційній привабливості взагалі.

Грошовий потік отримує значення індикатора руху відповідних активів та капіталу підприємства [1].

Грошовий потік – це форма руху фінансових ресурсів, що відображає обмін товарами та послугами. Однак рух фінансових ресурсів відображає лише ту частину грошового потоку, яка має властивість створення доданої вартості. Оскільки властивість перетворення доданої вартості має не весь грошовий потік підприємства, виділяти його як загальну характеристику недоцільно. Через грошовий потік може опосередковуватися рух активів і капіталу підприємства, який є відповідним обміном товарів, послуг та оборотних вимог.

Сутнісна характеристика грошових потоків як об’єкта фінансового управління господарською діяльністю підприємства виділяється на основі узагальненого визначення фінансів підприємства. Грошовий потік, будучи результатом складних економічних відносин, має властивість формування нових і зміни існуючих економічних взаємозв’язків підприємства. Тому відображаючи основну функцію фінансового менеджменту, грошовий потік набуває основної уваги не лише фінансової служби, але й керівництва підприємства і відображає характеристику одного з головних об’єтів фінансового менеджменту.

Зміст управління потоками грошових коштів залежить від оптимального використання фінансових потоків і структури капіталу підприємства. Грошові потоки повинні бути узагальнені між собою таким чином, щоб зберегти фінансову рівновагу і при цьому уникнути надлишкової ліквідності.

Ліквідність є здатність активів бути швидко конвертованими в грошову форму без втрати своєї поточної вартості. Рух грошових коштів фактично і є тим безпосереднім інструментом, через який підприємством регулюється структура відповідних груп активів, а відтак і загальний рівень ліквідності підприємства [2]. 

Грошові потоки поділяються на чисті, традиційні і операційні.

Чистий грошовий потік представляє собою зміну грошових коштів, що знаходяться у розпорядженні підприємства, за період, що аналізується.

Традиційний потік – це приблизна оцінка надходження грошових кошів від виробничої діяльності. Він визначається припущенням, що надходження коштів можна оцінити, додавши компенсаційні статті витрат до чистого прибутку.

Під операційним потоком розуміється сума фактичних надходжень грошових коштів від операцій за визначений період, при цьому не враховуються фінансові витрати [4].

Основною метою управління грошовими потоками є забезпечення фінансової стабільності підприємства на протязі всього періоду його господарської діяльності. Не всі грошові потоки однакові за своєю значимістю та ступенем впливу на фінансово-господарську діяльність підприємства, звідки й необхідність в першу чергу класифікувати потоки грошових коштів, застосовуючи критерії для їхнього ранжування – вплив на фінансовий стан, розподіл у часі, часова вартість грошей, вид господарської діяльності.

Наступною проблемою, яка повинна бути розвязана фінансовою службою, є вибіг методу для аналізу потоків коштів. Звичайно, що на практиці більш поширеним є непрямий метод, оскільки саме на його основі складається обов’язкова форма звітності.

На основі обраного методу обраховуються певні показники (чистий грошовий потік, грошовий потік до фінансування, чиста кредитна позиція, ліквідний грошовий потік), що характеризують грошові потоки. По результатах аналізу потоків коштів підприємство повинно одержати відповіді на питання: Звідки надходять кошти?, Яка роль кожного джерела?, На які цілі вони використовуються?. Обраховані показники є основою для бюджетування, тобто визначення у розрізі простору і часу потреби підприємства в капіталі та джерел покриття цієї потреби.

Західна система поточного управління  грошовими потоками – контролінг, поетапно розглянута і рекомендується до впровадження на вітчизняних підприємствах.

Отже, управління потоками грошових коштів на підприємстві включає певний набір методів прогнозування, планування і контролю, що базуються на результатах фінансового аналізу. У результаті приймаються рішення з приводу забезпечення перевищення надходжень коштів над платежами, визначення джерел погашення зобовязань, розподілу прибутку [3].

Література

1.Андрієць В.С. Дослідження основних сутнісних характеристик “грошових потоків підприємства ”//Актуальні проблеми економіки.-2008.-№8.-С. 167-171.

2.Андрієць В.С. Максимізація економічного ефекту діяльності підприємства за допомогою визначення напрямів оптимізації грошових потоків підприємства// Економіка та держава.-2008.-№8.-С.46-46.

3.Дегтяренко А.В. Функціонування механізму управління грошовими потоками підприємства // Аграрний форум 2006.-2006.-№9.-С.229

4.Медвідь Т.В. Фінансові товарні та інформаційні потоки як носії фінансово-кредитних імпульсів // Держава та регіони. Серія. Економіка та підприємництво.-2009.-№5.-С.119-123.